POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [03.11.2010, 20:20:44] • Świnoujście

Pasjonaci historii już spokojni

Pasjonaci historii już spokojni

fot. Sławomir Ryfczyński

Świnoujscy rajcy na ostatniej sesji jednogłośnie zagłosowali za przyznaniem 10-letniej dzierżawy terenu z zabytkową prochownią i remizą artyleryjską Towarzystwu Przyjaciół Fortu Zachodniego - pisze dzisiejszy Kurier Szczeciński.

Chodzi o teren o powierzchni 3 tysięcy 920 metrów kwadratowych w pobliżu Fortu Zachodniego i restauracji „Konstelacja” na wyspie Uznam. Znajduje się tutaj remiza artyleryjska z 1880 roku i zabytkowa prochownia, która stanowiła zaplecze Fortu Zachodniego.

Pasjonaci historii już spokojni

fot. Sławomir Ryfczyński

- Będziemy opiekować się prochownią i remizą, sprzątać teren, organizować spotkania i wystawy, działać na rzecz rewitalizacji tych zabytków i poszerzenia wiedzy na ich temat. Obiekty są udostępnione do zwiedzania w każdą sobotę od g. 10 do wieczora - mówi na łamach „Kuriera Szczecińskiego” Andrzej Jercha z Towarzystwa Przyjaciół Fortu Zachodniego.

Źródło:
www.24kurier.pl/W-Gazecie/Kolejna-atrakcja-na-wyspach!


komentarzy: 44, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 44

Gość • Wtorek [08.01.2013, 22:48:22] • [IP: 88.70.222.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [05.11.2010, 14:21:34] • [IP: 92.42.118.***]

Wiecie co wam powiem ludzie maja różne pasje i to jest ich sprawa mi na przykład nic do tego nie mogę tylko zrozumieć dla czego jeden z tych panów swoją pasję przedkłada nad nad członków związku których reprezentuje jako przewodniczący i w czasie godzin pracy przesiaduje na Fortach zamiast w biurze.

Gość • Piątek [05.11.2010, 09:23:30] • [IP: 80.245.186.**]

czy ktoś wie jak możn asię skontaktować z Towarzystwem Fortu?

Gość • Piątek [05.11.2010, 08:10:57] • [IP: 83.21.148.**]

Do 169 Nareszcie jakiś głos rozsądku.Dwa razy podpalił świat - kaizerowski i nazistowski militaryzm.Miliony ofiar, bezmiar cierpienia podbitych narodów, ludobójstwo.Na pokazywaniu tego chcą robić interes.To tak jak na ryneczku sprzedają Horst Wessel Lid.Pod pretekstem pokazywania historii zarobek na czym tylko można, zrobić.

Gość • Piątek [05.11.2010, 00:12:50] • [IP: 87.205.169.***]

Pasjonaci pruskiego i hitlerowskiego militaryzmu tylko tu są spokojni, bo w Niemczech i w całej Europie są karani za nazipropagandę. W tym klimacie kwitną takie wierutne bzdury jakie wypisuje Gość • Czwartek [04.11.2010, 15:48] • [IP: 80.245.183.***]. Świnoujścia wcale nie podarował nam Stalin, ale zwycięscy Alianci w Poczdamie, czyli USA, W.Brytania i ZSRR razem wzięte, jako rekompensatę za straty wojenne, w tym utracone ziemie na wschodzie... Trzeba być wyjątkowym d... aby nie pamiętać że stąd ze Swinemunde wyszedł pancernik Schleswig Holstein na Westerplatte wraz z kompanią szturmową, właśnie z Fortu Zachodniego! A w kwietniu 1945 batalion Kell na wzmocnienie twierdzy Kolberg. O tym" pasjonaci historii" milczą...

Gość • Czwartek [04.11.2010, 21:14:15] • [IP: 80.245.190.**]

ooooooooooooo nasi wrócili

Gość • Czwartek [04.11.2010, 20:33:50] • [IP: 92.42.119.***]

panie Jercha!!..(- Będziemy opiekować się prochownią i remizą, sprzątać teren, organizować spotkania i wystawy, działać na rzecz rewitalizacji tych zabytków i poszerzenia wiedzy na ich temat.) ...A NIECH PAN POWIE CZY TEN KOLEGA WYŻEJ POKAZANY NA ZDJĘCIU, TO ON SPRZĄTA SWOJĄ POSESJĘ ?? OJ CHYBA NIE !! A ŚMIECIE TO GDZIE PODRZUCA !! TO JAK WY CHCECIE SPRZĄTAC PROCHOWNIĘ, JAK BAŁAGAN MA NA SWOJEJ POSESJI !! KUPA ŚMIECHU !

Gość • Czwartek [04.11.2010, 16:55:48] • [IP: 92.42.116.**]

Nienawiść do Niemców? mi kompletnie nie przeszkadzają a za 20-30 lat może nam wyjść globalna wioska w mikro skali. Żyjemy po sąsiedzku i musimy się wzajemnie szanować jeżeli ktoś tego nie rozumie to ma g.. we łbie a z tego co zauważyłem to nienawiść czy uprzedzenia żyją w osobach starszych no i tych z g.. we łbie!

Gość • Czwartek [04.11.2010, 15:51:09] • [IP: 80.245.183.***]

Acha dodam jeszcze, że na terenie Świnoujścia jedynie Niemcy zachowywali się przyzwoicie i jedynie Niemcy tutaj gineli na ogół. Jedynymi zaś mordercami byli na ogół słowianie wschodni - sowieci. Polacy też jako tako ok się zachowywali a nie rzadkie były przypadki, że Polacy byli tępieni przez ruskich soldatów. Dlatego naprawde, miarujcie państwo jakie wyroki dajecie, miarujcie czy nie są one nazbyt oderwane od rzeczywistości. W moim mniemaniu jedynym mordercą na tych wysp była bolszewia i to ona jako jedyny prąd powinna być arcyzakazana. Nie wiem też skąd w was tak wielka nienawiść do Niemców, którzy jakby nie było musieli się bezprawnie pozbyć tego miasta, które oni sami rozbudowali. Troche samokrytycyzmu.

Gość • Czwartek [04.11.2010, 15:50:30] • [IP: 80.54.123.**]

Ten panzerfaust to atrapa? replika?

Gość • Czwartek [04.11.2010, 15:48:22] • [IP: 80.245.183.***]

Świnoujście to moim zdaniem miasto niemieckie bezprawnie oddane przez Stalina Polakom. Wy zresztą dobrze o tym wiecie. Bo to, że Hitler was najechał nie znaczy, że później macie pełne prawo zrobić to co on zrobił. Jeśli chcecie być lepsi od Hitlerowców to jakże można was za takich uważać, skoro też dokonaliście aneksji tej ziemi. Powiecie, że Stalin podjął decyzję. Ale przecież wy to jakby aprobujecie. Więc jakie z was ofiary wojny skoro daliście własną zgodę na bezprawną aneksji tej niemieckiej ziemi. Świnoujście było polskie w czasach Chrobrego czy tam Mieszka;P to trochę dawno i marna jest to legitymacja waszej obecności tutaj:) A Ci panowie zajmujący się historią miasta są ok.

Gość • Czwartek [04.11.2010, 15:06:34] • [IP: 217.97.193.***]

ja urodziłem się w Świnoujściu i choć mam mam niemieckie korzenie, nie przeszkadza mi aż tak bardzo że miasto jest polskie. Czyli można to pogodzić. O co wy się więc czepiacie tych pasjonatów historii ?

Gość • Czwartek [04.11.2010, 14:54:55] • [IP: 92.42.118.*]

Ten panzerfaust nie jest drewniany!

Gość • Czwartek [04.11.2010, 13:40:42] • [IP: 92.42.118.**]

co wysie czepiac- zróbcie coś dla miasta- jak Ci Panowie... a nie siedzcie prze komputerem i bruździcie buraki..

Gość • Czwartek [04.11.2010, 12:55:15] • [IP: 80.72.197.***]

Swinoujscie nigdy nie bylo i nie bedzie Polskie

Gość • Czwartek [04.11.2010, 12:34:57] • [IP: 217.97.193.***]

Mylicie sie Świnoujsćie ma piękną historię a jeżeli przeszkadza wam że ktoś się interesuje tym To jesteście debilami zreszta nie tylko niemcy nas okupowali Komuniści też A na samym początku w świnoujści Był gród Szwedzki który znajdował się na ul. Łużyckiej

Gość • Czwartek [04.11.2010, 12:24:55] • [IP: 80.54.123.**]

drewniany panzerfaus ale kicha...

Polak • Czwartek [04.11.2010, 10:53:27] • [IP: 88.156.235.*]

To hańba dla władzy i społeczeństwa podobno polskiego, które popiera takie upamiętnianie historii swoich okupantów, ciemiężycieli i morderców. Precz z taką władzą. Kandydaci do władzy - wypowiedzcie się w tej sprawie.

Gość • Czwartek [04.11.2010, 09:58:26] • [IP: 83.11.147.**]

Odkąd pamiętam (a chodziłem z tym panem R...im do podstawówki) zawsze fascynowali Go - HITLEROWCY i PRZEMOC w złym tego słowa znaczeniu ! Zresztą, " korzenie" ma Niemieckie !

Gość • Czwartek [04.11.2010, 09:30:59] • [IP: 195.117.222.*]

super gratulacje dla towarzystwa. robicie swietna robote!

Gość • Czwartek [04.11.2010, 08:51:49] • [IP: 194.72.73.***]

Restauracja powinno placic dzierzawe, powinien na ten lokal byc ogolno dostepny przetarg !! a niestety SLD i rada miasta o tym zapomnieli !! To jest przekret !!

Gość • Czwartek [04.11.2010, 08:32:52] • [IP: 217.97.193.**]

Annał...masz rację tylko z tej racji jak znam zycie nic nie wyniknie, jakie zafałszowane mamy podreczniki do histori, żyjemy w czasach ze informacje w googlach o tym ze:płkwerhmachtu Wilehlm Tuhsk był wujkiem Donalda syn babci Hildy i dziadka tak tego samego Steffi juz nas nie bulwersuje, bo i po co, stosunki z Rosjanami tez mamy zafałszowane i tak to się wszystko powiela, a prawdy historycznej w tym wszystkim za grosz!!

Gość • Czwartek [04.11.2010, 08:20:23] • [IP: 80.72.197.***]

ja pierdziu ale jadem kipicie

Gość • Czwartek [04.11.2010, 06:16:42] • [IP: 152.85.8.**]

Ja tez sie tym pasjonuje ale wiadomo, komentarze sa po to by komus dowalic.

Gość • Czwartek [04.11.2010, 00:48:08] • [IP: 92.42.118.**]

wielkie brawa!! tak trzymać!!

Oglądasz 1-25 z 44
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■