POGODA

Reklama


Wydarzenia

Polskie Radio Szczecin • Czwartek [25.11.2010, 08:19:35] • Świnoujście

Sąd zdecyduje czy krzyż może wisieć w sali sesyjnej

Sąd zdecyduje czy krzyż może wisieć w sali sesyjnej

fot. Sławomir Ryfczyński

Sąd apelacyjny w Szczecinie zdecyduje dzisiaj, czy władze Świnoujścia będą musiały zdjąć krzyż, który wisi w sali sesyjnej Rady Miasta.

Domaga się tego mieszkaniec miasta Lesław Maciejewski: jego zdaniem miejsce obrad radnych powinno być neutralne światopoglądowo, a symbol obraża uczucia religijne ludzi innych wyznań.

To kolejny etap batalii Lesława Maciejewskiego z władzami Świnoujścia. Mieszkaniec miasta najpierw skierował pisma do magistratu: prezydent i przewodniczący Rady Miasta stwierdzili, że krzyż zostanie w sali sesyjnej.

W marcu tego roku sprawą zajął się Sąd Rejonowy w Szczecinie, Lesław Maciejewski ją przegrał, ale od razu zapowiedział apelację. Jak mówi, inspiracją dla jego działań była rozprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, którą wygrała pewna Włoszka domagająca się zdjęcia krzyży we włoskich szkołach.

Lesława Maciejewskiego popiera Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, on sam zapowiada, że będzie konsekwentnie domagał się uznania jego racji, także przed Trybunałem w Strasburgu.

Początek rozprawy przed Sądem Apelacyjnym w Szczecinie dzisiaj o godzinie 13.20.

2010-11-25, 07:10
Autor: Andrzej Kuty


komentarzy: 153, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-75 z 153

Gość • Czwartek [25.11.2010, 14:03:07] • [IP: 80.245.190.*]

Może chodzi temu panu o to, ze siedząc w sali Rady Miasta z krzyżem na ścianie nie wypada takich wałków uchwalać jak w ostatniej kadencji i dlatego może domaga się zdjęcia krzyża ?

Plastuś • Czwartek [25.11.2010, 13:55:19] • [IP: 80.245.182.***]

Polecam książkę byłem księdzem Romana Kotlińskiego można się dowiedzieć bardzo, ciekawych rzeczy o facetach w czerni. A krzyż nie przeszkadza chyba do tego stopnia żeby się o niego sądzić lekka przesada.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:50:36] • [IP: 217.97.199.**]

Trudno zrozumieć niektórych niewierzących. Przecież krzyż jest tylko kawałkiem drewna, przedstawiającym urządzenie służące w Cesarstwie Rzymskim do wykonywania wyroków śmierci przez ukrzyżowanie. Radnym przypomina co im grozi jeżeli zawiodą wyborców.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:41:34] • [IP: 80.54.123.***]

Najpierw przypomnę, że ów Maciejewski nie został wybrany radnym w wyborach 21XI. Tak biedny chciał pomęczyć się w sali obrad Rady pod tym krzyżem... Wyborcy nie pozwolili!----Jeśli ktoś nie życzy sobie krzyża, to nie jest tolerancyjny względem tych, którzy go sobie życzą.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:41:18] • [IP: 80.48.225.**]

nawiedzony *. tyle teczek ma w chałupie do innych spraw ze tę musiał podpisać? O_o

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:41:14] • [IP: 92.42.113.**]

pamiętacie jak było zdjęcie jego, kiedy" służył"do mszy w 80roku?

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:41:12] • [IP: 80.245.187.***]

Jesteśmy krajem świeckim, dla nas została stworzona i zaakceptowano konstytucja, która teraz jest łamana, i wszystko przez mniejszość katolicką...DOSYĆ...NIE CHCEMY JUŻ KRZYŻY!!

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:39:29] • [IP: 83.249.176.***]

co niektorzy to naprawde nie maja co z wolnym czasem robic...zenada!

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:31:03] • [IP: 188.33.242.***]

gościu kandydował do rady miasta i co i nic!!

LuKaS • Czwartek [25.11.2010, 13:27:48] • [IP: 217.97.199.**]

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:30] • [IP: 92.42.113.***] twoje rozumowanie jest tak ograniczone, że szkoda z tobą nawiązywać dialog, ale coś ci napisze: To nie jest takie proste ktoś może się czuć pokrzywdzony widząc krzyż a ktoś go nie widząc. Tolerancja polega również na szanowaniu tych drugich. A co do tego chorego Pana na zdjęciu: rozumiem, że gdyby był radnym to może go razić, ale on tam nie pracuje i nie przebywa. Jeżeli pozostałym radnym to nie przeszkadza to jemu nić do tego.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:20:06] • [IP: 83.21.76.***]

Jeszcze nie wszedł na salę sądową a już mu na...li mieszkańcy.

sete68 • Czwartek [25.11.2010, 13:13:12] • [IP: 92.42.116.**]

Pan na zdjęciu wygląda jakby recytował Hamleta..BYĆ albo NIE BYĆ..

Ravena • Czwartek [25.11.2010, 13:11:28] • [IP: 212.106.29.*]

W końcu ktoś się odważył. Popieram! Dosyć łamania praw konstytucyjnych! Oby Sąd wykazał się niezawisłoscią i mądrością

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:09:10] • [IP: 80.245.187.***]

krzyże TYLKO w kościołach i jak ktoś już wcześniej na pisał w miejscu kultu...

Henryk • Czwartek [25.11.2010, 13:04:33] • [IP: 77.113.45.**]

Skoro Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wieszanie krzyży w urzędach i instytucjach publicznych jest naruszeniem praw człowieka, to po co w ogóle ta rozprawa? Czy Polska chce się załapać na listę krajów, które łamią prawa człowieka? Chętnie podpiszę się pod petycją zaskarżającą do Trybunału w Strasburgu. Miejsce krzyża jest w kościele, a nie w przestrzeni publicznej.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:03:17] • [IP: 195.66.67.***]

Polska kraj gdzie mniejszość teroryzuje ogół

Gość • Czwartek [25.11.2010, 13:00:26] • [IP: 195.117.222.*]

nie macie wiekszych problemow...!!

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:59:51] • [IP: 83.21.18.**]

znow się ujawnił, by próbować zyskać kolejne 6 głosów w kolejnych wyborach :D

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:54:02] • [IP: 80.54.123.***]

a ja chce miec w sali obrad 666

ROSOMAK • Czwartek [25.11.2010, 12:49:46] • [IP: 93.94.184.***]

Krzyże niech sobie wiszą w kościołach nie w miejscach publicznych. Kler powinien tak samo prowadzić swoją misję w świątyniach a nie wtryniać swoje cztery litery w każdy skrawek naszego życia. Niedługo byle szopę purpurat kropidłem będzie naparzał. Państwo powinno być równe dla wszystkich wyznań a nie gloryfikować tylko czarnych katolickich. Moim zdaniem gość czyni dobrze chcąc uwolnić urząd miasta od krzyża.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:44:14] • [IP: 80.245.187.***]

W takiej sali powinno być godło, bo jesteśmy Polakami, a nie krzyż, gdyż nie wszyscy jesteśmy katolikami... to moja opinia...

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:37:32] • [IP: 80.245.187.***]

Ktoś tu napisał: Kto z krzyżem wojuje, ten od niego ginie, to jest stare przysłowie, niech się człowiek dobrze zastanowi nad tym co robi i nie trzeba być wcale wierzącym, żeby go kara dopadła. Drodzy katolicy o ile pamiętam to to przysłowie brzmi kto mieczem wojuje... więc jak możecie sobie coś przypisywać, skoro to nie wy to wymyśliliście... bo tak robiąc można powiedzieć kto poduszką wojuje ten... i co wy na to...

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:37:12] • [IP: 93.94.184.***]

Co by nie mówić facet ma jaja.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:31:27] • [IP: 80.245.179.***]

Moim zdaniem miejsce krzyża jest w kościele, tam przychodzą wierni i modlą się. W takich instytucjach nie ma miejsca na indywidualizm. Jesteśmy społeczeństwem o różnych wyznaniach, różnej wiary. Religia też nie powinna być nauczana w szkołach lecz w salkach.

Gość • Czwartek [25.11.2010, 12:31:17] • [IP: 83.21.90.***]

calkowicie popieram pania z 11, 13 IP92.42.116

Oglądasz 51-75 z 153
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■