POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [24.05.2011, 00:06:55] • Świnoujście

Rowery „na trialu”

Rowery „na trialu”

fot. Sławomir Ryfczyński

Na naszym portalu prezentowaliśmy już Adama Gutkowskiego. Świnoujścianin opanował tyleż trudną co widowiskową sztukę stuntu rowerowego. Ale „akrobatyczne” sztuczki rowerowe można uprawiać także inną techniką. Kilka tygodni temu mieliśmy okazję przyjrzeć się mistrzom tej tej techniki i przybliżyć jej sekrety czytelnikom iswinoujscie.pl Okazja przydarzyła się 16 kwietnia. Tego właśnie dnia, zlot rowerowy z okazji swoich urodzin zorganizowali : wspomniany już Adam Gutkowski oraz Adam Połoniewicz i Adam Twardowski którzy uprawiają trial rowerowy.

Trial rowerowy to jeden z najbardziej spetkakularnych sportów rowerowych na świecie, polega na pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód o różnym kształcie i wysokości (względem miejsca wyskoku) od ok 40cm do czasami nawet i 2m. Ogólnie jest to sport mniej dynamiczny niż np, XC, Dual-cross. 4-cross; tylko niektóre wskoki, przy bardzo sprzyjających warunkach terenowych są wykonywane z niewielkiego rozbiegu.



W tym sporcie rowery różnią się od innych przede wszystkim rzeczą niewidoczną dla laika: geometrią ramy (nie chodzi tu o rurki i brak siodełka) tylko ustawienie względem siebie niektórych ważniejszych rurek takich jak główka ramy, mufa suportu i położenie haków na oś tylnego koła. Drugą sprawą jest oczywisty brak siodełka, gdyż jest ono ciężkie, niepotrzebne i przeszkadza w ewolucjach przy których trzeba się znaleźć niżej nad rowerem bądź z boku. Odbywają się Mistrzostwa Świata w tym sporcie jak i inne zawody, także w Polsce (głównie w Nowym Targu, Szklarskiej Porębie, Rabce Zdrój, Świdniku oraz w większych miastach centralnej i południowej Polski). Zawody polegają na przejechaniu sekcji złożonej z różnych przeszkód ograniczonej najczęściej taśmami lub oznaczone są "bramki" przez które trzeba "przejść". Hamulce tych rowerów mają ponadprzeciętną siłę hamowania.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 72, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 72

Gość • Sobota [28.05.2011, 18:00:56] • [IP: 92.42.118.***]

dzięki kuzynie :)

F. • Środa [25.05.2011, 22:51:19] • [IP: 95.129.225.***]

Wasza grupka rządzi ! Co tam filmik, kto widzial na zywo temu nieraz az geba opada. Co do gostka z 21:25 to raczej downhillu tu nie ma bo i gor nie ma. Ale zapalencow zjazdowych kilku jest, na przyklad ja :D

marcin • Środa [25.05.2011, 16:30:33] • [IP: 80.245.184.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Trialowiec K • Środa [25.05.2011, 15:23:32] • [IP: 83.21.164.***]

Wielcy znawcy tylko w komentach potraficie gadać że coś zrobicie a jak by ktoś wam pożyczył to nawet byście nie umieli wcisnąć hamulca. .

Gość • Środa [25.05.2011, 15:18:18] • [IP: 178.238.250.***]

hah nie pogrążaj się :]

Gość • Środa [25.05.2011, 14:12:46] • [IP: 89.229.91.***]

oj tam oj tam.

Gość • Środa [25.05.2011, 13:01:55] • [IP: 95.129.224.*]

gdybys na tak ciezkim kacu wyszedl tamtego dnia na rower co my to bys dalej jak na metr od glukozy nie odszedl ;] brawa dla kazdego co w tym nudnym jak dupa jelenia miescie nie popadają w apatie !! ADAM T.

Gość • Środa [25.05.2011, 12:34:54] • [IP: 46.134.169.***]

A ja mam Różowy Balonik :)

Gość. • Środa [25.05.2011, 10:17:50] • [IP: 89.229.91.***]

ogolnie to niewypał był troche bo na skatepark'u dużo nie mamy do pokazania. bo to jakieś krawężniki są i sztuczne górki. :D +to że kamerzysta pierwszy raz kręcił coś takiego i wszystko wygląda na banalnie proste i mało spektakularnie, już pomijając fakt ze wiele nie widać. btw: tylne haki też mam zwykłe pionowe + napinacz łańcucha. aktualnie jeżdże w szczecinie; porwałem stamtąd największego wymiatacza :D Grzesia (biały kask). ogólnie na filmie reprezentujemy bardzo słaby poziom, +kac i te sprawy. pozdrawiam.

Gość • Środa [25.05.2011, 08:51:52] • [IP: 93.94.185.***]

z calym szacunkiem, ale ja bym sie wstydzil pokazac na portal te kilka sztuczek, to co Wy umiecie to nie trzeba nawet triala miec! ja na ciezkim dualowym klocku to robiłem, malo tego mialem hak koła zwykly a nie torowy, wiec o regulacji tylnej osi moglem pomarzyc. cwiczyc wiecej, pojechac do szczecina i zobaczyc jak na zwyklych bajkach robia lepiej od Was. ale i ak Was lubie-poza Gutkiem.

Gość • Środa [25.05.2011, 08:32:05] • [IP: 93.94.191.***]

wszyscy prawie maja tu niezla polewke z gutka a on i tak twardo wierzy ze jest kims :D

dzejdzej • Środa [25.05.2011, 02:19:14] • [IP: 178.238.246.**]

Adam Twardoski najlepszy :D pozdro ziom

Gość • Wtorek [24.05.2011, 23:26:40] • [IP: 88.156.233.***]

Dobra Gutek Blade -wieczny łowca zamilknij w końcu !

Gutek • Wtorek [24.05.2011, 22:46:44] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:43] - fakt tu sie zgadzam co do stoppie, ale tez nie do konca bo zatrzymanie sie z uniesionym tylnym kolem to rowniez podchodzi pod stoppie. Fakt nawet z rozbiegu nie umiem jechac na przednim kole, potrzebuje do tego asfaltowej gorki wtedy cos przejade i nie bede sciemnial ze jest inaczej, tylko ciekawi mnie jak cale twoje podworko robilo coaster'a jak nie jezdze tyle czasu po miescie rowerem/motorem i sporoi tez chodze z buta i malo kiedy widze jak ktos ujedzie 5m na jednym kole

Gutek • Wtorek [24.05.2011, 21:51:24] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:31] - hah dobry jestes, zobacz fotogalerie, moj poprzedni filmik to zobaczysz co potrafie, ale spoko ty jestes wielki ;D

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:43:10] • [IP: 178.238.250.***]

Gutek wlaśnie bardzo mało wiesz z tego co widze i bardzo mało potrafisz... stoppie polega na tym żeby delikatnie nacisnąc na hamulec i przejechać kilka metrów, to co na filmiku widzialem to na pewno nie było" stoppie highchair" i co druga osoba w Ś-ciu by to zrobiła. I szczerze tego coaster'a co tam widziałem to w wieku 10 lat robiłem z resztą jak całe moje podwórko...

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:31:43] • [IP: 80.245.188.**]

zobatrz co ten 14 latek nawet robi pierwszy lepszy filmik jak wpisisalem to co trenujesz www.youtube.com/watch?v=LIYfn_wlbAg ty ile masz lat ?? moze za 10 lat mu dorownasz. .. Pzdro dla reszty a nie dla x-mena ze shizofremiom. ..

Gość_kx250 • Wtorek [24.05.2011, 21:30:28] • [IP: 195.117.222.*]

szkoda że CARLOSS już nie jeździ

Gutek • Wtorek [24.05.2011, 21:27:25] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:09] - pokaz mi tych ludzi koles tutaj w Ściu, Ci co sa tutaj na filmie to sa jedni z najlepszych ludzi w tym miescie jesli chodzi o extremalne sporty rowerowe, a jesli bys wiedzial co to jest Stunt bys nie zadawal takich glupich pytan" czy to wielkie osiagniecie" bo sam bys tego sie nie nauczyl nigdy.

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:25:57] • [IP: 82.145.89.**]

A jest w mieście ekipa DH ??

Gość • Wtorek [24.05.2011, 21:09:40] • [IP: 93.94.191.***]

a kto tu niby gutkowi zazdrsci? wszyscy go tyraja bo bo moze i umie jezdzic na jedm kole ale czy to az tak wielkie osiagnieia zeby sie z tym afiszowac wszedzie? sa ludzie ktorzy naprawde wiele umieja a nie chwala sie tym a takie sztuczki jak gutek umie to potrafi zrobic wieksozc ludzi ktorych pasjonuje wyczynowa jazda rowerem

Gość • Wtorek [24.05.2011, 20:39:25] • [IP: 80.245.188.**]

Adam, Sławek i Gutek rządzą!

Gutek • Wtorek [24.05.2011, 20:03:40] • [IP: 80.245.189.***]

Gość. • Wtorek [24.05.2011, 18:06] - dokładnie Polacy są jednymi z najlepszych zawodników na świecie w trialu rowerowym :) marcin - naprawde przeraziles mnie serio :(. ..haha. Chłopaki kiedy robimy następny zlot ?

marcin • Wtorek [24.05.2011, 19:09:19] • [IP: 80.245.184.**]

wez bo cie znajde i polamie ci twarz razem z tym rowerem, kozakiem nie musze byc zebys zamiast na rowerze jezdzil na wozku ;) pozdro

Gość. • Wtorek [24.05.2011, 18:06:52] • [IP: 89.229.91.***]

w końcu... rowerami nie można, to z browarami przyjdziemy. spoko. ;] tekst niewatpliwie nie jest bezduszną kopią z wikipedii i wydaje mi się że dobrze odzwierciedla cel i zasady trialu rowerowego. nikt oczywiście nie wie że w tym sporcie polacy (np. Rafał Kumorowski, Karol Serwin) zajmują podium na świecie i w europie oraz że w świnoujściu mamy byłego mistrza polski amatorów. :)

Oglądasz 1-25 z 72
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■