iswinoujscie.pl • Wtorek [01.04.2014, 11:56:50] • Świnoujście
Zabytkowy kościół udostępniony do zwiedzania

fot. Urząd Miasta Świnoujście
Od kwietnia tego roku ponownie został udostępniony do zwiedzania kościół w Karsiborzu. W okresie od kwietnia do października świątynię można zwiedzać we wtorki, środy i czwartki, w godzinach 12.00 - 17.00 po zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 693 632 796.
Msza święta odprawiana jest w każdą niedzielę o godzinie 10.00.
W ubiegłym roku kościół odwiedziło ponad 2 tysiące osób.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP jest najstarszą świątynią w Świnoujściu. Rodowód jego sięga XIV wieku, a może jeszcze wcześniejszych czasów. Wnętrze mieści liczne zabytki sztuki średniowiecznej i współczesnej.

fot. Urząd Miasta Świnoujście
W przedsionku stoi stara metalowa skarbonka - dzieło miejscowego kowala, barokowy obraz "Ukrzyżowanie" z przełomu XVII i XVIII w. oraz współczesny krucyfiks rzeźbiony w drewnie lipowym. Wewnątrz pod sklepieniem wisi model statku o nazwie "Kolumbia" wykonany w 1909 roku, według wzoru z 1668 r.

fot. Urząd Miasta Świnoujście
Jest to karawela o długości 1 m, ufundowana podobno jako votum przez marynarza Bretończyka, ocalałego podczas sztormu na Zalewie Szczecińskim. Na uwagę zasługuje późnogotycki ołtarz, barokowa ambona z baldachimem, XVII wieczne ławy, pochodzący z tego samego okresu prospekt organowy. Kościółek przebudowano w 1826 roku, wg projektu jednego z najwybitniejszych pruskich architektów Karla F. Schinkla. W ramach prac wzniesiona została m.in. wieżyczka.
Tekst i fot. Urząd Miasta Świnoujście
"w Karsiborzu". .. a może w Karsiborze. No chyba, że ktoś też bywa w Przytorzu.
[architektura.pomorze.pl/?art_id=100]
o najstarszym w Ś-ciu. [IP: 188.33.203.***] Jesteś jedną z niewielu, którzy poprawnie odmieniają w tym przypadku, nazwę wyspy. Pozdrawiam!
Do 21:26 - a od kiedy mieszkasz, od kiedy datuje się to" od zawsze"? Czytałem w wiarygodnym opracowaniu, że były tam ściślej mówiąc EMPORY boczne, czyli jakby balkony, ściślej chóry boczne (zachował się chór - empora - tylny z organami). I przed chwilą znalazłem w sieci nawet zdjęcie tych empor - wpiszcie w Google" architektura.pomorze.pl" dopiszcie najlepiej do tych słów" karsibór" i od razu ukaże wam się właściwa strona, a na niej zdjęcia, kliknijcie na zdjęcie" 6 z 9" = a zobaczycie owe empory na filarach. Czytałem, na teraz nie wiem dokładnie gdzie, że zostały te empory zaraz po wojnie, gdy panował chaos, a nawet pewnie nie było dozoru kościelnego, porąbane, zniszczone, usunięte (choć mogła to być nadgorliwość katolików nielubiących" dziwactw" w kościołach, nie wiem). Nawiasem: w tekstach z naszego Urzędu jakiś czas temu milczano o tym, że kościół M.Lutra k.sądu został zachowany po wojnie, ale rozebrano go na pocz.l.60 na...cegłę. Przekręty komuny czasem widocznie wstyd odnotowywać.
Bzdury niektórzy wypisują, jakie balkony?mieszkam tam od zawsze, więc pamiętam sporo.
to zwiedzanie to ie dla amatorow :) tylko pasjonatow sztuki koscielnej :)
Faktycznie jest co zwiedzać. Wchodzisz rozglądasz się i co widzisz? Zwyczajne wnętrze kościoła! Niesamowite!
Sufit na pewno porąbany, pewnie plebanie w Przytorze nim ogrzewali, od czasów kś. Stanisława, każdy następny był coraz gorszy i tak jest do dzisiejszego dnia!!
Michalska sie dowie to karze wyburzyc i postawic cos z betonu.
Moja ulubiona stacja w jazdach rowerowych do Karsiboru, nawet wobec zamkniętych drzwi miło dotknąć starych murów z XV w. a może z fragmentami z wieku wcześniejszego (tak mówił mi śp.nieodżałowany kościelny tej świątyni). W środku nastawa ołtarzowa wysokiej klasy artystycznej, z XVI w.(niestety rzeźby w niej to kopie po kradzieży sprzed bodaj 17 lat- na jej skraju świetne malowidła), anioł chrzcielny chyba z XVIII w.i barokowa ambona, może nie jakaś cudna, ale czcigodna. Położenie kościoła bardzo oryginalne, wśród traw, wielkich przestrzeni, na skraju ptasiego królestwa. Fantastyczny ksiądz Wiesław kilka lat temu zrobił remont kościoła, osuszył. To, co obok napisano, że świątynię przebudowano...wg.projektu..., ale uczciwie powiedzmy, to bardzo prosta bryła.Nie piszą obok, że po wojnie zlikwidowano balkony (chyba porąbano), strop był wyższy - może Pan niżej, który przyjmował tam w r.50 Kom.Św. potwierdzi lub sprostuje.
Jakby ten kościółek zburzyć i zacząć pod nim kopać, to można znaleźć tam bursztynową komnatę. Tak mówił Zdzisiek, ten, co go pijanego na rowerze zatrzymali, co zalega z alimentami nie na swoje dziecko.
W kościółku tym w 1950r. przyjmowałem pierwszą komunie świętą.
Z tego co wiem, to kościół znajduje się w Karsiborze a nie w Karsiborzu!!
Super, tylko szkoda, że na takiej wichurze go zbudowali.