POGODA

Reklama


Wydarzenia

Paulina Olsza • Poniedziałek [18.02.2008, 00:57:26] • Świnoujście

Szpital na miarę czasów

Szpital na miarę czasów

fot. Artur Kubasik

Estetyczny, komfortowy, nowoczesny – te trzy słowa opisują chyba najlepiej to, jaki jest świnoujski szpital po restrukturyzacji. Chociaż do jego pełnego oddania pozostały jeszcze 4 miesiące jakość usług, jakie oferuje, już teraz jest nieporównywalna do tych sprzed kilku miesięcy. Kto ma swój znaczący udział w tym sukcesie? Zapraszamy na wywiad ze Sławomirem Ogrodowczykiem - dyrektorem Szpitala Miejskiego w Świnoujściu, osobą, która przywróciła placówce należną jej renomę.

Paulina Olsza: Jest Pan inżynierem elektronikiem, magistrem ekonomii, absolwentem studiów związanych z zarządzaniem oraz kursu audytu wewnętrznego. Które z tych wszystkich uzyskanych przez Pana umiejętności przydały się najbardziej w zarządzaniu szpitalem?
Sławomir Ogrodowczyk:
W kierowaniu szpitalem najbardziej przydało mi się chyba doświadczenie życiowe. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie w praktyce wiedzy wyniesionej z uczelni to jest to przede wszystkim wiedza ekonomiczna, ponieważ moja praca polega głównie na zarządzaniu zasobami szpitala. Dla części fachowców, którzy przychodzą do naszego szpitala naprawiać sprzęt nie małym zaskoczeniem jest też moje spore doświadczenie i wiedza w sprawach technicznych, ale myślę, że dyrektor, który zna się na elektronice jest tylko dodatkowym wsparciem dla placówki.

Jest Pan zadowolony z efektów przeprowadzonego w szpitalu remontu?
Jestem zadowolony, ale wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o moją satysfakcję, ale o odczuwalne polepszenie się sytuacji pacjenta. Nikomu nie życzę, aby jego stan zdrowia wymagał hospitalizacji, ale jeśli już coś takiego się wydarzy to dobre warunki i komfort pobytu są bardzo ważne. Szpital posiada obecnie zakupiony przez Urząd Miasta sprzęt najnowszej generacji. Myślę przede wszystkim o wyposażeniu bloków operacyjnych, poszerzonych o laparoskop, sal porodowych, gabinetów diagnostycznych, o aparaturze do zdjęć rentgenowskich, która wyniki badań podaje w formie cyfrowej. Możemy śmiało powiedzieć, że nasz szpital jest placówką wyposażoną na miarę XXI wieku. Urządzenia, które posiadaliśmy do tej pory były już dość mocno wyeksploatowane, wymagały nieustannego nadzoru i nakładów finansowych na ich remonty. Dzięki nowemu sprzętowi jakość usług medycznych w Świnoujściu znacznie wzrosła. Ważny jest także fakt, że wraz z remontem szpitala polepszyły się warunki pracy personelu.

Jak kosztowna będzie eksploatacja nowego sprzętu?
Nie posiadamy jeszcze dokładnych danych. Bywa często tak, że sprzęt droższy jest łatwiejszy w utrzymaniu, a co za tym idzie zmniejszają się nakłady na jego przeglądy i ewentualne naprawy. Jak już powiedziałem najważniejsze jest to, że nastąpił skok technologiczny w diagnozowaniu pacjenta.

Czy świnoujscy lekarze i pielęgniarki są dostatecznie wykwalifikowani do obsługi tak zaawansowanego technologicznie sprzętu?
Oczywiście. Przez ostatnie dwa lata nasz personel był wysyłany na różnego rodzaju szkolenia doskonalące. Szkolenie personelu miało także miejsce już na etapie wyposażania szpitala – było ono wtedy prowadzone przez dostawców urządzeń i miało charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

Wiele szpitali w całym kraju wchodziło w 2008 rok z kilku- lub kilkunastomilionowym zadłużeniem. Jak to się stało, że świnoujska placówka zaczęła rok z czystym kontem?
W 2005 roku przystąpiliśmy do programu restrukturyzacji, który pozwolił nam na redukcję naszego zadłużenia. Finansowa restrukturyzacja świnoujskiego szpitala zakończyła się w grudniu ubiegłego roku wraz z otrzymaniem od wojewody decyzji w tej sprawie. Z budżetu państwa, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego otrzymaliśmy sporą pożyczkę, która w 70% zostanie umorzona, jeśli szpital wywiąże się z warunków restrukturyzacji. Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzył nam nasze zobowiązania z tytułu pracodawcy, a Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych anulował kolejne kwoty pieniędzy. W sumie wysokość wszystkich umorzonych długów wyniosła około 3,5 miliona złotych. Szpital zaciągnął kredyt z odłożonym terminem płatności, co pozwala nam na płacenie wszelkich naszych finansowych zobowiązań na bieżąco. Nie posiadamy zadłużenia u dostawców, a pracownicy mają wypłacane pensje regularnie, co przed objęciem stanowiska przeze mnie wcale nie było takie oczywiste.

Szpital na miarę czasów

fot. Artur Kubasik

W części szpitali w kraju lekarze strajkują, pielęgniarki odchodzą od łóżek, a tymczasem o problemach personalnych w świnoujskiej placówce nie słychać. Jak został tutaj rozwiązany problem żądań personelu co do wyższego wynagrodzenia?
Problem podwyżek wystąpił oczywiście także i u nas, ale rozwiązaliśmy go na miarę naszych możliwości finansowych. Pozostaję w stałym kontakcie ze związkami zawodowymi i pracownikami. Personel pracujący bezpośrednio przy pacjencie od stycznia otrzymał podwyżki. Są oni oczywiście niezadowoleni słuchając tego, co dzieje się gdzie indziej i ich oczekiwania są także zdecydowanie większe. Jestem zwolennikiem tego, aby lekarze i pielęgniarki zarabiali tyle, ile podaje się w środkach masowego przekazu, ale żeby móc zapłacić pracownikom szpital musi najpierw mieć większy przychód. Nie można wydawać więcej niż się ma, to jest podstawowa zasada ekonomii. Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje w naszym szpitalu za mało usług medycznych w stosunku do potrzeb mieszkańców miasta i turystów oraz możliwości, którymi dysponuje szpital. Problem finansowania placówek służby zdrowia wymaga rozwiązań systemowych.

Pojawiają się głosy, że chociaż szpital wygląda estetycznie, to konstruktorzy nie do końca pomyśleli o jego funkcjonalności. Zarzuca się np. zbyt mały sale porodowe.
To, że szpital powstaje w Świnoujściu jest wielkim dobrodziejstwem dla miasta, jego mieszkańców i całego społeczeństwa. Istnieje rozporządzenie Ministra Zdrowia mówiące o tym, jakim warunkom muszą odpowiadać obiekty służby zdrowia, w tym szpitale. Projekt naszego szpitala został sporządzony na podstawie wymienionego przeze mnie rozporządzenia. Sale porodowe są jasne i przestronne, doskonale wyposażone. Porody mogą odbywać się w wannie z hydromasażem, a po porodzie cała rodzina – mama, noworodek i tata mogą przebywać razem w pokoju rodzinnym. Znam dobrze zarzuty co do funkcjonalności szpitala, ale chciałbym przypomnieć, że na chwilę obecną nie jest on jeszcze do końca oddany. W tej chwili wiele pomieszczeń nie jest wykorzystywanych zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem. Nastąpi to po całkowitym zakończeniu remontu. Pracownicy już wkrótce będą mogli korzystać z nowych szatni z węzłami sanitarnymi i natryskami oraz pomieszczeń socjalnych, co w porównaniu do ich poprzednich miejsc pracy z szatniami znajdującymi się w piwnicy jest dużym skokiem jakościowym.

Jaka jest przyszłość szpitala?
Uważam, że wyposażenie szpitala jest bardzo dobre i wystarczające dla jego potrzeb. Cały personel medyczny posiada wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie. Dbamy również o dopływ młodej, wykształconej kadry do naszego szpitala.

Dziękuję za wywiad.


komentarzy: 32, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 32

Gość • Sobota [15.12.2018, 15:09:34] • [IP: 178.238.253.***]

Szkoda że tak szybko wcześnie pod piach (bez obrazy). Wyrazy współczucia.

Gość • Wtorek [11.10.2011, 19:12:22] • [IP: 46.29.144.***]

Tak generalnie, człowiek do robienia porządków..., mój wpis to jesień 2011 roku, więc troszkę o panu Sławku się naczytałem na ciekawej witrynce, niestety w odróżnieniu od poprzednika stwierdzić muszę, że jeśli zrobił takie porządki w szpitalu jak we wspomnianej wcześniej jednostce to żal mi tego szpitala..., a o tych odnowicielach co w 86 roku przybyli do jednostki pomagać Ogrodowczykowi robić porządek nie chcę pisać, szkoda pamięci w serwerze...

Gość • Wtorek [25.05.2010, 21:06:24] • [IP: 83.11.3.***]

Wpadłem do was na chwilę, bo sentymentem darzę Świnoujście, (15 lat życia w mieście. to nie w kij dmuchał), i cóż widzę? mój ukochany wódz naczelny tak mniej więcej z 86 roku (kiedy przysłali go, żeby zrobił porządki w jednostce wojskowej), robi teraz porządki w szpitalu...

raf • Niedziela [13.12.2009, 16:44:50] • [IP: 188.33.27.***]

Powiem wam że w 1994r byłem kierowcą Ogrodowczyka i bardzo miło się z nim pracowało, ale wtedy był Komendantem Portu Wojennego w Świnoujściu.

Gość • Sobota [21.11.2009, 20:10:34] • [IP: 92.42.119.***]

a ten leb to jakis ormian zyd czy jekas inna cholera od biladena cos to dyrektor ja p...e

Gość • Środa [27.02.2008, 15:03:21] • [IP: 80.245.182.***]

Ja nawet tyle nie dostałam, a Pani Kasia niedość, że została kierowniczką sekreteriatu i ma" pod sobą" aż 3 panie sprzątające oraz konwojenta /chociaż jest kierownik administracyjno-gospodarczy - zresztą też wojskowy emeryt/ ale za to funkcyjny i podwyżkę, że nam sie taka nie śniła, ponoć tak solennie/ za lojalność/ nagrodził ją nasz Pan i Władca Komendant Szpitala na swoje odejście ze stołka. To się nazywa mieć fory.Ale gdyby tak przyjrzeć się kierownictwu Szpitala mówię o Dyrekcji to jest tak 1 kierownik na 2 pracowników.A przełożona ma ok. 100 pań pielęgniarek i taki sam funkcyjny.To jest dopiero sprawiedliwość.

Gość • Niedziela [24.02.2008, 19:42:54] • [IP: 80.245.187.**]

Podwyżki dla pielęgniarek to 110 zl brutto, ale się dyrektorzyna szarpnął.A że załoga jest w sporze zbiorowym, to już ani slowa.

miła :) • Niedziela [24.02.2008, 00:32:10] • [IP: 80.245.182.**]

Ja cieszę się, że moje koleżanki po fachu, będą miały godziwe warunki pracy i odpowiedni, nowoczesny sprzęt! Miło wspominam Pana Ogrodowczyka i jego małżonkę :)

Gość • Sobota [23.02.2008, 17:31:06] • [IP: 80.245.176.***]

Cieszy mnie, że zgadzamy się z myślą zawartą w wypowiedzi gościa z 1140.Nasz język w porównaniu z zasadami pisowni, wymowy innych narodów jest dość zawiły i należałoby go uprościć.Jest to zdanie, także specjalistów od języka.Prawda, powinno się pisać zgodnie z zasadami.

Gość • Sobota [23.02.2008, 16:22:55] • [IP: 80.245.182.***]

Masz rację. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Gość • Sobota [23.02.2008, 15:04:32] • [IP: 80.245.176.***]

Gościu z 1234.Zdanie zaczyna się z dużej litery, kończy kropką.Wewnątrz zdania przydałoby się postawić w odpowiednim miejscu przecinek.

Gość • Sobota [23.02.2008, 12:34:00] • [IP: 80.245.182.***]

gościu z 11, 40chyba" potęcjał" pisze się potencjał chyba też jesteś z tych" potęcjałów"

Gość • Sobota [23.02.2008, 11:40:01] • [IP: 80.245.176.***]

Gdyby miasto potrafiło wykorzystać potęcjał intelektualny i życiowy wykształconych oficerów marynarki wojennej to wiele dziedzin życia ludzi tego miasta stałoby na znacznie wyższym poziomie.

Gość • Sobota [23.02.2008, 10:21:58] • [IP: 80.202.159.**]

Ten belkot Ogrodowczyka jaki to On jest the best powala z nog. W tym wywiadzie chwali sie nie swoimi osiagnieciami i nie odpowiada na temat jesli chodzi o zadane pytania. Zadna to Jego zasluga remont szpitala oraz umorzenie dlugu. Remont to zasluga Prezydenta a umorzenie wynika z ustawy o restrukturyzacji.

Gość • Sobota [23.02.2008, 08:31:24] • [IP: 88.156.232.**]

a Ponton chce szamana...

Gość • Piątek [22.02.2008, 22:03:22] • [IP: 83.21.79.**]

Jego /dyrektora/ lico nadwątlone, pewnie go jakieś choróbsko męczy.Chory człowiek w służbie zdrowia to dopiero rarytas!!

Gość • Piątek [22.02.2008, 20:10:30] • [IP: 80.245.188.***]

dlaczego taki gość przypisuje sobie jakieś zasługi, pracuje w szpitalu i wiem że on nie potrafi sam podjąć żadnej decyzji, skacze i tańczy jak mu zagrają a o ekonomii nie ma zielonego pojęcia i jest prosty jak przecinak, kolesie go wsadzili na stanowisko i tyle, gdyby na jego miejscu była sprzątaczka też by szpital zrobili, bo nie było innego wyjścia

Gość • Piątek [22.02.2008, 19:42:01] • [IP: 80.245.176.***]

Tak zostaję.

Gość • Piątek [22.02.2008, 18:15:18] • [IP: 80.245.182.***]

gosciu uważaj żeby twoje nogi doniosły cię do tych progów, a Panią dr bardzo szanuję i wierzę że to ona w końcu zostanie menadżerem!!

Gość • Piątek [22.02.2008, 17:04:33] • [IP: 80.245.176.**]

osobo z 18, 53 jasne że ponton nie jest sam, jest was razem dwóch/dwoje?/, jak śmiesz wymieniać nazwisko dr Kozłowskiej, jesteś osobą niegodną.Mam nadzieję, że starczy ci honoru i twoje nogi progów nowego szpitala nie przekroczą.

Gość • Piątek [22.02.2008, 10:18:36] • [IP: 86.58.138.*]

hehehe

Gość • Czwartek [21.02.2008, 18:53:16] • [IP: 80.245.182.***]

do gościa z środy z 10, 43 a ja mam nadzieję, że NIE, już przewodniczący rady miasta jest przeciw a jak wiem nie tylko on zamiast się przenosić na nowy szpital niech pakuje manatki i odpoczywa na emeryturze, jakim on jest menadżerem smiechu warte, tam wszystkim rzadzi dr Kozlowska i tak trzymać!! Pani dr to jest łebska babka nie tylko jako lekarz ale także jako menadżer a i Pani Kasi niczego nie brakuje ona to dopiero byłaby MENADŻEREM!! W PARZE Z KSIĘGOWĄ co wyliczyła, że szpital wypracował 200 tyś. zysku śmiechu warte, może była po głębszym i jej się minusy z plusami pomyliły

Gość • Środa [20.02.2008, 21:25:37] • [IP: 80.245.186.**]

Ja również gratuluję. Niedawno rodziłam dziecko na nowiutkim już oddziale. Jestem zadowolona z komfortu i wyposażenia sal szpitalnych. Personelowi też nie mam nic do zarzucenia więc myślę że to pierwszy krok do udoskonalenia naszego miasta.

Gość • Środa [20.02.2008, 19:42:43] • [IP: 80.245.176.***]

GRATULUJĘ PANIE DYREKTORZE!!

Gość • Środa [20.02.2008, 10:43:59] • [IP: 80.245.176.***]

Mam nadzieję, że Pan Ogrodowczyk zostaje.

Oglądasz 1-25 z 32
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa 8 maja 2025 r. Uroczystość rozpocznie o godz. 11.00 na Placu Słowiańskim pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” poprzez złożenie kwiatów przez władze administracyjne i samorządowe, służby mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. Druga część uroczystości odbędzie się o godzinie 11.30 na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej” ■