POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [19.02.2016, 20:37:02] • Szczecin

PREMIERA płyty z muzyka do "Alicji w Krainie Czarów"

Już jutro (20 lutego 2016) oficjalna premiera płyty z muzyką Przemysława Zycha do pełnospektaklowego baletu „Alicja w Krainie Czarów”, którego światowa prapremiera odbyła się w Szczecinie 30 maja 2015 r. Kompozycja tak spodobała się widzom, że zapragnęli móc jej słuchać w domu. Opera na Zamku postanowiła wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i nagrała dwupłytowy album, na którym znalazły się wszystkie utwory zawarte w oryginalnej partyturze. Promocja płyty rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:15 spotkaniem z twórcami o godzinie 16:15. Album można kupić podczas spotkania z twórcami (a przy okazji zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie), przez stronę internetową www.opera.szczecin.pl w zakładce „sklep” oraz w kasie Opery na Zamku. Cena 35 zł.

Szczecińska realizacja „Alicji w Krainie Czarów” była wydarzeniem niezwykłym w skali Europy ze względu właśnie na muzykę. Współcześnie wystawia się bowiem spektakle baletowych w pełnym wymiarze jedynie do muzyki, która już istnieje (często jest to muzyka barokowa, renesansowa lub romantyczna, ewentualnie współczesne remiksy utworów z tamtych okresów). Opera na Zamku postanowiła stworzyć balet „od zera”. Zamówienie kompozytorskie (projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury) przyjął jeden z najlepszych młodych kompozytorów w kraju Przemysław Zych.

Rejestracja materiału muzycznego odbyła się w przebudowanej niedawno siedzibie Opery, na co pozwolił nawoczesny, wysokiej klasy sprzęt jakim obecnie teatr dysponuje. Dzięki czemu nie było konieczności wynajmowania studia co pozwoliło obniżyć koszty wydania płyty. Ostatecznie wyniosły one ok. 85 tysięcy złotych. Z czego 25 tysięcy zebrano na portalu crowdfundingowym wspieram.to. Wśród mecenasów płyty znalazły się takie instytucje i stowarzyszenia jak: Fundacja Balet, Stowarzyszenie Miłośników Opery i Operetki, Lions International Szczecin Jantar, Wydział Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Województwa Zachodniopomorskiego.

Tomasz Ostach
Opera na Zamku


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■