POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.11.2017, 15:21:02] • zachodniopomorskie

Gimnazjaliści sprawdzą wiedzę o samorządzie terytorialnym po raz szósty

Gimnazjaliści sprawdzą wiedzę o samorządzie terytorialnym po raz szósty

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Gimnazjaliści z Pomorza Zachodniego sprawdzą swoją wiedzę o lokalnej administracji publicznej. Ruszył szósty Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Edukacyjne przedsięwzięcie zakończy wojewódzki finał, który zaplanowano w pierwszym kwartale 2018 roku. W dotychczasowych pięciu edycjach udział wzięło ponad 3,5 tysiąca uczniów.

Tegoroczna tematyka konkursu obejmuje zagadnienia związane z organizacją i kompetencją samorządów terytorialnych, administracją publiczną, historią Pomorza Zachodniego po 1945 roku, geografią regionu oraz najważniejszymi wydarzeniami z życia kulturalnego, gospodarczego i naukowego województwa zachodniopomorskiego.

Przedsięwzięcie rozpocznie etap szkolny. Do 30 października br. uczestników zgłaszali dyrektorzy placówek. Ten przeprowadzony zostanie do końca listopada. Jego zwycięzcy awansują do etapu regionalnego, który odbędzie się do końca lutego przyszłego roku w Szczecinie oraz Koszalinie. Finał wojewódzki przewidziano zaś na marzec 2018 roku.

Do konkursu zgłosiło się ponad 300 uczniów z 34 zachodniopomorskich szkół, m.in. ze Szczecina, Międzyzdrojów, Golczewa, Stargardu, Widuchowej, Reptowa, Łobza, Polic, Koszalina, Wierzchowa, Kołobrzegu, Wałcza, Człopy, Drawska Pomorskiego, Bierzwnicy, Białogardu, Dygowa, i Bornego Sulinowa. Ma on przede wszystkim propagować wiedzę o samorządzie terytorialnym, kształtować postawy obywatelskie, wzmacniać lokalny patriotyzm i promować Pomorze Zachodnim. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Dziesięciu laureatów wraz z opiekunami wyjedzie na wycieczkę do Brukseli, gdzie pozna prace Parlamentu Europejskiego. Wyróżnienie otrzyma także najlepsza szkoła. Wszystkie informacje o konkursie dostępne są na stronie: www.konkursosamorzadzie.wzp.pl.

W poprzedniej edycji przedsięwzięcia zwyciężyła Julia Orłowska z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. Kolejne dwa miejsca zajęły uczennice Gimnazjum nr 16: Magdalena Wesołowska i Wiktoria Kula. Najciekawszą prezentację multimedialną przygotował z kolei Cezary Orłowski z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. Najlepszą szkołą okazało się zaś Gimnazjum nr 16.

Łukasz Jucha
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■