POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [21.05.2019, 11:16:53] • Świnoujście

Jak przekonać ludzi, że: musimy więcej śmieci segregować

Jak przekonać ludzi, że: musimy więcej śmieci segregować

Autor: M. Schuppich(fot. Fotolia.com )

Niemal 62 procent z wszystkich odpadów komunalnych pochodzących z naszych domów to wciąż jeszcze śmieci, których nie segregujemy. – Świnoujście co prawda nie wygląda źle wśród innych gmin, ale jest jeszcze sporo do zrobienia – mówił Jacek Chrzanowski, Przewodniczący Zarządu Związku Celowego Gmin R-XXI, które zarządza składowiskiem, na które trafią odpady komunalne ze Świnoujścia.

Temat segregacji był poruszany na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miasta, w którym wzięli udział przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych oraz regionalnego składowiska odpadów w Słajsinie koło Nowogardu, gdzie przyjmowane są śmieci m.in. ze Świnoujścia.

Świnoujście rocznie oddaje na składowisko w Słajsinie około 14 tys. ton odpadów. Z tego 38 procent to śmieci segregowane, reszta – nie.

- Wszyscy mieszkańcy muszą zrozumieć, że im więcej odpadów będzie segregowanych, tym mniej będą rosły koszty ich przetwarzania i składowania – mówił Jacek Chrzanowski, Przewodniczący Zarządu Związku Celowego Gmin R-XXI.

Kilkuletnia akcja informacyjno – edukacyjna w zakresie segregacji śmieci wytwarzanych w naszych gospodarstwach domowych przyniosła efekty. Do segregacji przyzwyczaiło się już wielu dorosłych, uczą się jej także młodsi świnoujścianie. Niestety wciąż jeszcze jest spora grupa mieszkańców, którzy nie segregują śmieci, wrzucają wszystkie odpady do kontenerów z napisem „zmieszane” lub produkują tzw. miksy, czyli wrzucają papier do plastików.

- I właśnie te miksy są kłopotem. Koszt przebrania źle posegregowanych odpadów i ich przetworzenie ma duży wpływ na cenę, jaką my mieszkańcy z naszych kieszeni płacimy za odbiór odpadów – mówiła na posiedzeniu komisji Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.
Najlepiej sytuacja wygląda w domach jednorodzinnych.
- Praktycznie nie ma problemu z segregacją. Właściwy odpad trafia do właściwego worka bądź pojemnika – mówi Bogusław Żaczek z firmy Remondis, która odbiera odpady ze śmietników przy naszych domach.

Gorzej jest natomiast w budynkach wielorodzinnych. Wiele śmieci wciąż jeszcze niesegregowanych trafia do jednego wspólnego pojemnika. Nie ma też narzędzi, które pozwoliłyby ustalić osobę, która nie segreguje, mimo że wspólnota złożyła taką deklarację i w związku z tym płaci za odbiór odpadów mniej, niż w przypadku niesegregowanych.

Jak przekonać ludzi do segregacji odpadów?
Zastępca prezydenta Barbara Michalska odnosząc się do propozycji radnego Krzysztofa Szpytki, aby nakładać sankcje karne na nieuczciwych mieszkańców, opowiedziała, że miasto nie może karać za niesegregowanie odpadów.

- Nie ma kar za to, że ktoś nie segreguje śmieci, choć się do tego zobowiązał – wyjaśniała Barbara Michalska. – W takim przypadku zmienimy stawkę opłat na wyższą, taką jaka obowiązuje przy odpadach niesegregowanych. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy obowiązuje ona wszystkich mieszkańców danej wspólnoty, także tych którzy uczciwie segregują.

Z kolei radny Wiesław Góreczny zaproponował, aby we wspólnotach zwiększyć ilość pojemników na odpady segregowany (np. plastik, szkło, papier) oraz częstotliwość ich odbioru przez firmę Remondis.
- To oczywiście jest możliwe, ale będzie to miało wpływ na cenę, jaką zapłacą nasi mieszkańcy – zaznaczyła Barbara Michalska.

Dodała, że na najbliższej, majowej sesji Rady Miasta Świnoujście, na której będzie poruszany temat śmieci i nowych cen za ich odbiór, przedstawi radnym wariantowe projekty uchwały.

- Jedne będą uwzględniały wnioski radnych i podwyżkę, a inne z samą podwyżkę – odpowiedziała Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – To radni w głosowaniu zdecydują, ile ostatecznie będziemy płacić my mieszkańcy i za jaki zakres usług.

BIK UM Świnoujście


komentarzy: 49, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 49

Gość • Środa [22.05.2019, 17:34:52] • [IP: 92.42.113.***]

Chcecie segregacji to przemyślcie ich kategorie. A nie że jedno szkło do tego inne do innego a ceramika taka di jeszcze innego itd. Podział dla wielu osób jest nie zrozumiały. A do tego jest problem z pomieszczeniem wszystkich pojemników w śmietnikach które nie były projektowane na taką ilość pojemników. . Chcecie od mieszkańców wymagać to zacznijcie najpierw od producentów i handlowców. W Niemczech bez problemu oddam butelki szklane i plastikowe w skupie. U nas to jakiś problem a obiecywano wprowadzenie tego rozwiązania od wielu lat. I co ? I g... Bo najprościej wymagać od odbiorców. Tak samo z opakowaniami produktów . Producenci nie potrzebnie stosują za duże opakowania a często podwójne pakowania. Po co ? Niech politycy najpierw zmuszą producentów i handel do działań.

Gość • Środa [22.05.2019, 11:55:58] • [IP: 5.173.145.***]

Witam. Temat widzę że dość ciekawy i zażarta dyskusja tutaj trwa. Ale tak szczerze mówiąc to co z tej segregacji czy faktycznie wynika? Moim zdaniem nie za dużo ponieważ w poprzednim tygodniu Panowie z firmy która obsługuje nasze miasto zbierali śmieci wszystkie jak leci do jednego tego samego pojazdu. Plastiki szkło śmieci różne oraz odpady zielone wylądowałem w tej samej śmieciarce pociąg zostały ładnie sprasowane i zgniecione. Wypadałoby się przed nakładaniem obowiązku segregacji śmieci na zwykłego człowieka, przyjrzeć się temu jak tą segregacje obsługuje firma która za to bierze duże pieniądze. Wypadałoby również przyjrzeć się osobom z Urzędu Miasta które mają nadzór nad tym wszystkim. Życzę miłego dnia każdemu i zacznijmy naprawdę dbać o nasze środowisko

Gość • Środa [22.05.2019, 10:57:06] • [IP: 23.226.237.*]

Ja nic nie muszę. Nie będę bogaczom-monopolistom segregował śmieci i jeszcze za to płacił. Plotka o ekologii, to mit dla ciemnej masy, a zmuszanie ludzi pod pozorem, że wątpliwie będą płacić mniej za śmieci, to szantaż. Ktoś na tym zarabia, a ja jeszcze będę mu płacić..., aż takim frajerem, to ja nie jestem.

Gość • Środa [22.05.2019, 09:58:44] • [IP: 83.8.109.***]

Szanowni państwo, czy Gminy mają kontrolę i informacje jak wykorzystuje się segregowane śmieci? Czy nie lądują w jakiejś części na ogólnych śmietniskach?Czy są publiczne jakieś raporty z przetwórstwa?

Gość • Środa [22.05.2019, 08:33:16] • [IP: 178.8.62.***]

Proponowany Fant 10 groszy za butelke plastikowa to smiechuwarte. Ile ludzi sie schyli po 10 groszy?Mysle ze niewielu i dlatego ta Cena sprawy plastikowych butelek nie zalatwi. Moim zdaniem fant za butelke powinien byc ~1ZL To by zachecalo potrzebujacych grosza do oczyszczania miejsc z porzuconych butelek. Dla przykladu: w niemczech fant 25 centow, czyli powyzej 1ZL Za 2 podniesione z ulic butelki mozna dostac 1 pelna wody mineralnej! To sie kazdej stronie oplaca irozwiazuje sprawe porzuconych plastikowych butelek.

Gość • Środa [22.05.2019, 07:00:05] • [IP: 31.11.128.**]

Tak częste podwyżki nie rozwiązują sprawy uważam cała wina stoi po stronie producentów bo dość że płacimy za śmieci to jeszcze za wyprodukowanie opakowania jakie to Polskie kijem tego najsłabszego.

Gość • Środa [22.05.2019, 06:39:20] • [IP: 185.13.106.***]

DO JAKIEGO POJEMNIKA NALEŻY WYRZUCAĆ POPIÓŁ Z PIECA OPALANEGO WĘGLEM I DREWNEM? POMÓŻCIE I ODPOWIEDZCIE ZGODNIE Z PRAWEM?

Gość • Środa [22.05.2019, 00:10:51] • [IP: 85.221.138.**]

Spokojnie państwo ekolodzy. Wszystko i tak leci do dziury w ziemi więc cała ta segregacja nie ma najmniejszego sensu. To ma być tylko nauczenie ludności posłuszeństwa w okresie zanim" władza" zorganizuje przeróbkę. A na to się nie zanosi.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 23:34:10] • [IP: 176.221.123.***]

Dlaczego ten cwaniak z PO i Michalska przemilczają jakie mają dochody za segregowane i odzyskane surowce wtórne?

Gość • Wtorek [21.05.2019, 21:40:14] • [IP: 176.221.113.**]

Trzeba się cofnąć do podstaw i nauczyć ludzi, że się nie śmieci w lasach. Za dużo żądacie z tą segregacją. To za trudne. Niech zrobią skupy butelek szklanych, słoików, butelek plastikowych i będzie spokój. Za darmo nikt sobie trudu nie zada.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 21:20:18] • [IP: 80.245.189.***]

a czy turyści, domy wczasowe, hotele zakłady pracy itd segregują śmieci ? dlaczego indywidualni mieszkańcy maja ponosić większe koszty bo reszta tego miasta nie segreguje?

Gość • Wtorek [21.05.2019, 20:50:47] • [IP: 178.238.253.***]

16:51:18 - zgadza się!

Gość • Wtorek [21.05.2019, 19:57:05] • [IP: 77.113.120.**]

DO Gość • Wtorek [21.05.2019, 16:21:52] • [IP: 109.241.63.**]...Bardzo pięknie opisane wymuszanie na ludności segregowanie surowca wtórnego, a na domiar złego jeszcze drakońskie opłaty za wywóz...Popieram gościa w 100%...

Gość • Wtorek [21.05.2019, 19:54:52] • [IP: 79.140.194.***]

Pytanie: po co w środku zdjęcia jest znaczek EKO skoro chodzi o kasę zaoszczędzoną na segregowaniu śmieci. Pani Michalska z pewnością jest zorientowana w temacie (zasiadała w Radzie Związku w lutym tego roku) przychodów Związku Celowego Gmin R-XXI pochodzących z wtórnego obrotu odpadów segregowanych przez mieszkańców Ś-cia. Czy może Pani powiedzieć coś więcej oprócz mydlenia oczu ekologią i podobnymi bzdurami? Czy można karać/nagradzać mieszkańców za darmową pracę/usługę wykonywaną na rzecz Związku Celowego? Może w Radzie Miasta znajdzie się ktoś, kto zaproponuje ODPŁATNE SEGREGOWANIE ODPADÓW?

Gość • Wtorek [21.05.2019, 19:24:46] • [IP: 85.230.70.***]

W Szwecji stoi az 6 pojemników do sortowania śmieci, z boku osiedla.Wszyscy sortują i za śmieci sie nie płaci.Za zimną wodę nie płaci się również tylko za ciepłą, która wynosi 65 sek za 1 m3(jest tańsza ciepła woda niz w słowianinie 20zł za podgrzanie +kanaliza+ścieki - za które tutaj się nie płaci)

Gość • Wtorek [21.05.2019, 19:22:00] • [IP: 37.47.186.***]

CZAS ZMIENIĆ TO ŻE PŁACIMY ZA ŚMIECI OD ILOŚCI ZUŻYTEJ WODY !!

Gość • Wtorek [21.05.2019, 19:17:58] • [IP: 176.221.122.**]

PRACOWNICY REMONDISU BIEGAJA JAK WSCIEKLE PSY OD WSYPU DO WSYPU!!PUSTE KOSZE WPYCHAJA BYLE JAK!!Z ZAMKNIETYMI POKRYWAMI!!JAK MA SOBIE PORADZIC OSOBA O KULACH, DZIECI IDACE DO SZKOLY, KTORE PO DRODZE ZNOSZA SMIECI, ALBO WOGOLE OSOBY STARSZE??KLAPY POJEMNIKOW SA CIEZKIE, CZESTO TRZEBA KOSZ ODWROCIC TAK BY MOZNA WRZUCIC SMIECI BO PAN SMIECIARZ WEPCHNAL KOSZ TYLEM!!ZA CO ZATEM MAMY DOPLACAC NIEMIECKIEJ FIRMIE??ZA CO PODWYZKI??!!TAKA BOGATA GMINA, KTOREJ MIESZKANCY SA UTRUDZENI NAWALEM TURYSTOW, A RAJCOWIE W ZADEN SPOSOB NIE POMAGAJA MIESZKANCOM!!JAKI POMYSL MA PANI JABLONSKA OPROCZ PIEROGOW I ROZDAWANIU FLAG MA JESZCZE COS DO ZAOFEROWANIA??CO SADZI I PODWYZCE SMIECI, CZY WIDZI SZANSE BY Z KASY MIASTA POKRYWAC TE KOSZTY??!!NA SLUCHAM!!

JUST ACT 447 • Wtorek [21.05.2019, 19:09:22] • [IP: 176.221.122.**]

LUDZIE ODPADY OD ZAWSZE SEGREGOWALI, ALE Z BYDŁEM TO SIĘ NIE UDA. CECHĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ KROWY JEST TO, ŻE NIE SEGREGUJE ŚMIECI I PO DRODZE PRZEMIESZCZA SIĘ JAK ZWIERZĘ.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 18:37:52] • [IP: 62.69.251.***]

16:21:52 - 100% racji. Wreszcie ktoś samodzielnie myślący na forum

Gość • Wtorek [21.05.2019, 18:23:31] • [IP: 188.123.208.***]

Niższe stawki za wywóz śmieci i odpowiednie, różnorodne pojemniki na śmieci i wszystko będzie ok. Nie wymagajmy teraz cudów przy tak wysokich stawkach za wywóz śmieci.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 16:58:46] • [IP: 188.146.26.**]

Dopóki będą podnosić koszta wywozu śmieci to ja nie będę segregował.Sami sobie niech firmy segregują, płacimy im tyle kasy że mogą sobie zatrudnić sortowaczy.Dziekuje za uwagę.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 16:51:18] • [IP: 80.245.189.***]

Polacy to jeszcze w wiekszosci po prostu dzicz i prostaki, wystarczy zerknac na nasze ulice i otoczenie...Na tzw.osiedle zachodnie strach isc podblokami bo soadnie cos na glowe, , pety, resztki jedzenia, i inne smieci wiec o czym dyskutowac.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 16:38:33] • [IP: 185.210.38.**]

Gość • Wtorek [21.05.2019, 12:26:48] • [IP: 78.10.206.**] jesteś

Gość • Wtorek [21.05.2019, 16:36:52] • [IP: 185.210.38.**]

Wtorek [21.05.2019, 12:36:13] • [IP: 94.254.136.**] zrób zdjęcie lub film po co pierdzielić takie farmazony.

Gość • Wtorek [21.05.2019, 16:21:52] • [IP: 109.241.63.**]

Złodzieje unijni, zamiast pobudować sortownie śmieci i zatrudnić ludzi do sortowania śmieci, liczycie na darmochę. Nie tylko kroicie cenami ten wywóz odpadów, to jeszcze oczekujecie, że będziemy dla was pracować za darmo i sami te śmieci sortować. My mieszkańcy tworzymy PRODUKT, który powinien podlegać PRZETWARZANIU, a do tego konieczne są SORTOWNIE ŚMIECI, w których można by było zatrudnić nierobów i alimenciarzy. Ludzie mieliby pracę, a nas żaden idiota by nie zmuszał do tej idiotycznej i poniżającej czynności. To tak, jak by ktoś ustalił, że mamy mieć w mieszkaniu własną gaśnicę i zlikwidował Straż Pożarną. Budować lenie śmierdzące te sortownie śmieci, zatrudniać ludzi i nie zmuszać nas do niewolniczej pracy licząc na krojenie nas! Szczyt lewackiej bezczelności, przekonywać czy zmuszać nas do pracy za darmo, do świadczenia im usług, dla tych śmieciowych korporacji! To niewolnictwo XXI wieku! Oni nam powinni za ten produkt-surowiec płacić, jak za butelki czy makulaturę, a nie domagać się dodatkowych haraczy

Oglądasz 1-25 z 49
■ Od godziny 10:00 rozpoczęły się obrady online LV Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta. Tematem obrad jest prezentacja indywidualnego systemu odbioru odpadów oraz informacja i zatwierdzenie planu finansowego Celowego Związku Gmin RXXI w Nowogardzie ■
■ Pierwszy śnieg, pierwsze przymrozki. Uważajcie! Prędzej czy później, musiała przyjść. Teraz trzeba będzie się z nią oswoić. Meteorolodzy wydali już ostrzeżenia. Wraz z pierwszymi płatkami śniegu, grunt w Świnoujściu może przymrozić. Wsiadając rano za kierownicę warto pamiętać, że w takich warunkach samochód nie zawsze słucha się kierowcy. „Przespanie” takiej chwili może skończyć się w… bagażniku auta jadącego przed nami. Bądźcie ostrożni! ■ 4,80 zł od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Taką stawkę opłaty uzdrowiskowej uchwalili radni ■ Rada Miasta zdecydowała o utworzeniu Zarządu Dróg Miejskich, jednostki, która zajmie się kompleksowo organizacją ruchu w mieście po wybudowaniu tunelu pod Świną ■ Na wniosek prezydenta z porządku obrad dzisiejszej sesji wykreślony został punkt w sprawie wyboru scenariusza dotyczacego zmian komunikacyjnych zgodnie z koncepcja zarządzania ruchem w mieście. ■ Kilku świnoujskich urzędników z powodu zakażenia koronawirusem trafiło na kwarantannę. Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że na tę chwilę w izolacji przebywa siedmiu urzędników ■ Nocny pożar auta na Matejki. Daewoo Matiz spłonął doszczętnie Mieszkańcy ulicy Matejki drżą o swoje auta. W okolicy najprawdopodobniej grasuje podpalacz. Pierwszą ofiarą piromana padł samochód osobowy daewoo matiz. Straty byłyby jednak o wiele większe, gdyby nie interwencja świnoujskich strażaków. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy strażaków. Dzięki działaniom strażaków udało się uniknąć rozprzestrzenienia się ognia na znajdujące się w bliskiej odległości inne pojazdy. W pobliżu płonącego daewoo matiz znajdował się inny daewoo matiz oraz przyczepa kempingowa ■ Aż 188 świnoujskich przedsiębiorców zakończyło w tym roku prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W naszym mieście aktywną działalność gospodarczą prowadzi dziś 3396 przedsiębiorców. Aż 922 postanowiło natomiast ją zawiesić. To dane z 21 października z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Poprosiliśmy magistrat o statystyki dotyczące firm, które zniknęły z rynku. Liczby robią wrażenie. - W roku 2020 działalność zakończyło 204 przedsiębiorców. W roku 2021 do 21 października działalność zakończyło 188 przedsiębiorców - informuje rzecznik prezydenta Jarosław Jaz. ■ Szanowni mieszkańcy Świnoujścia i goście, w związku z modernizacją budynku Centrum Administracji Miejskiej nr 5 (głównego budynku UM), w okresie od 15 listopada 2021 r. do 15 listopada 2022 r. Urząd Miasta Świnoujście będzie dostępny dla interesantów w dni robocze w godzinach 7.00-15.00. Zapraszamy serdecznie ■ Dramatyczny wypadek na terenie portu w Świnoujściu. Nie żyje 22 - letni mężczyzn ■ Rada Miasta powołała komisję doraźną ds.opracowania statutu Osiedla Posejdon. Osiedle to będzie pierwszą dzielnicą lewobrzeżnej części miasta działające na zasadach "jednostki wydzielonej" miasta. ■ Ruch na przejściu drogowym Świnoujście - Garz ma zostać wznowiony od połowy listopada. ■ Zwłoki 39 - letniego mężczyzny przy wydmach. Ciało 39 - letniego mężczyzny znaleziono przy wydmach w Świnoujściu. Zwłoki znajdowały się na wejściu numer 12 przy ulicy Żeromskiego. Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie ratunkowe. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że odnaleziony mężczyzna był bezdomny. Do zdarzenia doszło w piątek, 22 października około godziny 8:30. ■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■