POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [03.07.2020, 17:40:02] • Świnoujście

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

fot. Andrzej Ryfczyński

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przyjęło setny ładunek skroplonego gazu ziemnego w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Jubileuszowa dostawa pochodziła z Kataru. Łącznie PGNiG sprowadziło do tej pory ok. 11 mld m sześc. LNG po regazyfikacji.

Metanowiec o nazwie Al Safliya dostarczył w piątek, 3 lipca 2020 roku, ok. 90 tys. ton LNG od firmy Qatargas. Po regazyfikacji odpowiada to ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego.

W uroczystym odbiorze jubileuszowej dostawy udział wzięli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej oraz biznesu. Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, odczytała list gratulacyjny od Prezydenta Andrzeja Dudy.
– Świnoujski gazoport współtworzy strukturę ładu gospodarczego w naszej części świata. Ładu, w którym pewny i niezakłócony dostęp do nośników energii, wzmacnia potencjał państw członkowskich UE oraz ich solidarną współpracę – napisał Prezydent Andrzej Duda.

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

fot. Andrzej Ryfczyński

Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, zwróciła uwagę na rolę dostaw LNG dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

– Potrzebujemy jako kraj bezpieczeństwa energetycznego. Statek, którym przypłynęła setna dostawa gazu skroplonego do Polski, jest namacalnym dowodem wzrostu tego bezpieczeństwa. To dowód, że możemy wybić się na niepodległość energetyczną, być państwem nowoczesnym i suwerennym – powiedziała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

O roli LNG w zapewnieniu bezpieczeństwa kraju i regionu mówił również Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

fot. Andrzej Ryfczyński

– Oddanie do użytkowania Terminalu LNG w Świnoujściu w 2016 roku pozwoliło realnie rozpocząć proces zmniejszania zależności Polski od dbającego o swój monopol rosyjskiego dostawcy. Dzięki inicjatywie i determinacji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał projekt budowy gazoportu. Baltic Pipe oraz Korytarz Północ-Południe to kolejne elementy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Te inwestycje pozwalają polskiemu rządowi realizować strategię suwerenności energetycznej i bezpieczeństwa dostaw. Dywersyfikacja kierunków i źródeł dostaw gazu pozwoli Polsce pełnić wiodącą rolę w naszym regionie Europy, zwiększając bezpieczeństwo naszych sąsiadów i umożliwiając rozwój rynku w regionie Europy Środkowej. Dowodem jest dzisiejsza jubileuszowa dostawa LNG – powiedział Piotr Naimski.

– Zwiększenie udziału gazu w miksie energetycznym Polski to jeden ze sposobów na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Gaz ziemny, jako paliwo niskoemisyjne, może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej, do czego staramy się teraz przekonać naszych partnerów w Unii Europejskiej podczas dyskusji o nowym rozdaniu środków unijnych.

Wykorzystanie gazu to jeden z warunków koniecznych dla zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki. Rozwój infrastruktury gazowej, takiej jak ten terminal, jest możliwy między innymi dzięki Funduszom Europejskim – zaznaczył Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

fot. Andrzej Ryfczyński

Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG, podkreślił rolę skroplonego gazu ziemnego w strategii Spółki.
– Import LNG jest jednym z filarów naszej strategii dywersyfikacyjnej, dzięki której wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z roku na rok przypływa do naszego kraju coraz więcej LNG, a w kolejnych latach import ten wzrośnie jeszcze wyraźniej. Dlatego też zarezerwowaliśmy dodatkowe moce regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu, z którego operatorem współpraca układa się znakomicie, podobnie zresztą jak z naszymi partnerami handlowymi, od których kupujemy skroplony gaz – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Polskiego LNG z Grupy GAZ-SYSTEM, które jest właścicielem i operatorem terminalu w Świnoujściu.
– Dzisiejsza setna dostawa gazu skroplonego do Polski jest potwierdzeniem tego, że Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełni bardzo ważną rolę w zakresie budowania konkurencyjnego rynku gazu. Od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania gazem LNG, dlatego rozbudowujemy przepustowość terminalu z obecnych 5 mld m sześc. do 8,3 mld m sześc. rocznie. Dzisiejszy jubileusz związany z setną dostawą nie byłby możliwy bez zaangażowania i profesjonalizmu pracowników terminalu, za co składam im serdeczne podziękowania – powiedział Krzysztof Jackowski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM i Polskie LNG.
Pierwsze dwa ładunki, które trafiły do terminalu w Świnoujściu na przełomie 2015 i 2016 roku, posłużyły do rozruchu technicznego instalacji. Odbiór pierwszej dostawy komercyjnej miał miejsce w czerwcu 2016 roku.

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

fot. Andrzej Ryfczyński

Od tamtego czasu z roku na rok liczba dostaw, a także ich wolumen systematycznie wzrastają. Wśród dotychczasowych stu dostaw 67 pochodziło z Kataru, 21 z USA, a 11 z Norwegii. W marcu 2020 roku jeden ładunek LNG przypłynął z Trynidadu i Tobago. W ciągu ponad czterech lat łączny wolumen sprowadzonego w ten sposób gazu ziemnego wyniósł ok. 11 mld m sześciennych.

Skroplony gaz ziemny ma też coraz wyraźniejszy udział w imporcie PGNiG. Jeszcze w 2016 roku stanowił ok. 8 proc., by w 2019 roku przekroczyć 23 proc. przy jednoczesnym stopniowym zmniejszaniu udziału gazu z kierunku wschodniego.

W portfelu importowym PGNiG znajdują się obecnie kontrakty na zakup LNG od katarskiej firmy Qatargas oraz cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA – zawarte z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt długoterminowy z Cheniere realizowany jest od lipca 2019 roku, a realizacja kolejnych umów z partnerami z USA rozpocznie się w latach 2022-2024. PGNiG zawiera także transakcje tzw. spotowe dotyczące zakupu pojedynczych ładunków.

Według obecnego portfela importowego LNG od roku 2024 PGNiG będzie rocznie dysponowało łącznie około 12 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

PGNiG odebrało setną dostawę LNG

fot. Andrzej Ryfczyński

Biuro Public Relations PGNiG


komentarzy: 61, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 61

Gość • Poniedziałek [06.07.2020, 18:53:25] • [IP: 164.127.188.***]

Szkoda, że zwykli ludzie nie mogli być bliżej, choć znając chamstwo i agresję totalsów, dla których Nitras jest idolem, wykorzystaliby nawet tę pomyślną dla Polski okazję do wrzasków

Gość • Poniedziałek [06.07.2020, 16:20:49] • [IP: 77.88.191.**]

[Do IP: 31.183.217. Masz rację za rządów PO i PSL zarabialiśmy od 3 do 5zł/h i TRZASKOWSKIEMU to nie przeszkadzało, że była bieda aż piszczało a politycy zajadali się ośmiorniczkami i popijali winami za 1000zł za nasze pieniądze, to nawet ryż dla nas był za drogi.Na szczęście ludzie zmienili to i wybrali PIS i Prezydenta A.DUDĘ, którzy zauważają potrzeby ludzi i zależy im na rozwoju kraju i jak tego nie rozumiesz to współczuję tobie.

Gość • Poniedziałek [06.07.2020, 15:48:38] • [IP: 77.88.191.**]

Brawo PIS w końcu w naszej Polsce zaczęto dbać o nasze interesy i rozwój kraju a nie jak PO PSL, zniszyło naszą gospodarkę.Zafundowało nam najdroższy gaz w Europie, i zwijało wszystkie przedsiębiorstwa, powodując ubóstwo u ludzi i wysokie bezrobocie.Wreszcie w Polsce powstają inwestycje a to są miejsca pracy i wyższe zarobki, dlatego NIE CHCEMY TRZSKOWSKIEGO, który służy obcym kapitałom, służalczy zdrajca narodu, kiedyś za zdradę dostałby kulkę w łeb!Obiecuje złote góry a ołowianych nie ma.KŁAMCA, SŁUGUS Niemców, dla własnych korzyści sprzeda POLAKÓW I POLSKĘ On już rządził z PO i pokazali co potrafią!!NIE CHCEMY POWROTU BIEDY, BEZROBOCIA I LEKCEWAŻENIA LUDZI, NIE CHCEMY ZŁODZIEI!!TYLKO PREZYDENT ANDRZEJ DUDA I RZĄD P.M.MORAWIECKIEGO OCHRONI NAS PRZED ZDRAJCAMI I SPRZEDAWCZYKAMI, SŁUGUSAMI NIEMCÓW I ROSJI!!

Gość • Poniedziałek [06.07.2020, 12:25:18] • [IP: 77.88.191.**]

Po i PSL załatwili nam najdroższy gaz z Rosji w Europie i dzięki nim też dostaliśmy odszkodowanie, gdzie tu logika?, to co oni opowiadają, to tak jak Trzaskowski w zależności od chwili mówi, że jest za adopcją dzieci par homosek, co ma w programie a teraz kłamie, że jest przeciw.Raz mówi, że nie głosował przeciw obniżeniu wieku emerytalnego, a prawdą jest, że głosował przeciw.Kłamie, że 4lata temu posłem, a był.Mówi ludziom, że jest bezpartyjnym kandydatem a był jest czynnym politykiem PO.Był przeciwko marszom Niepodległości, bo twierdzi, że idą w nim faszyści a teraz mówi, że chętnie w nim weźmie udział.Jest zwykłym cynikiem i zawodowym kłamcą, to taki pusty dzban, do którego można wlać każdą substancję i która sią dostosuje do każdej sytuacji a tu na potrzeby kampani.Naobieca cuda a po wyborach wszystko zapomni, tak jak było jak został prezyd. Warszawy z 49 obietnic wykonał 4.Dziwię się tym, którzy na niego głosują, gdzie każde jego kłamstwo można zweryfikować jednym kliknięciem klawisza, czy nawet uważnie go słuchając

Gość • Niedziela [05.07.2020, 18:57:20] • [IP: 31.0.40.***]

05.07.2020, 08:40:15] • [IP: 188.146.160.**] Dobra ściema, czy to z niemieckiej gazety rewelacja?

Gość • Niedziela [05.07.2020, 12:58:01] • [IP: 89.151.36.**]

Kolejna wyborcza ustawka PiSu...

Gość • Niedziela [05.07.2020, 11:56:26] • [IP: 176.221.123.**]

Dobry scenariusz do kolejnego filmu komediowego jeszcze do tego dołączyć epizod ze stoczni szczecińskiej z położenia stępki pod budowę promu boki zrywać

Gość • Niedziela [05.07.2020, 09:51:48] • [IP: 31.183.217.***]

Możecie przecinać wstęgi, otwierać, zamykać, wciągać flagę ku czci i organizować uroczsstości na cześć gazu amaerykańskiego, ale... No właśnie do dzisiaj cena (porównywalna) gazu amerykańskiego do gazu rosyjskiego jest jedną z najpilniej strzeżonych TAJEMNIC Państwa PiS. Boją się, że Kowalski coś oczywistego zobaczy. Wpisy pisowskich troli o Gazpromie nie zamażą tej oczywistej oczywistości. To jaka jest cena na ten gaz hamerykański ? I dlaczego Niemcy wolą" droższy" rosyjski ?

Gość • Niedziela [05.07.2020, 08:40:15] • [IP: 188.146.160.**]

Nie pisz głupot. To PO założyła sprawę do Sądów Arbitrażowych i to tak trwało długo, jak to przed sądami. Zawsze ci ze wschody Polaków gnębili. Zsyłki na Sybir, mord w Katyniu to ludobójstwo. Od ponad 20 lat wszystkie samochody kupowane w Polsce obłożone są dodatkowymi opłatami i przepisami technicznymi. Efekt jest taki, że do Rosji prawie nie są sprzedawane samochody. I takich klocków jest mnóstwo. Jak by mogli, to by nas z mapy wymazali.

Gość • Niedziela [05.07.2020, 00:51:07] • [IP: 176.221.123.***]

PGNiG odebrało też od ruskiego GAZPROM 1.500.000.000$ za nieuczciwe umowy podpisane przez rządzących poprzedników. Za ruski gaz płaciliśmy wtedy dużo więcej niż Niemcy. Ruski nie płacili też za tranzyt gazu przez Polskę, bo tak dogadali się z rządem PO-PSL. Na szczęście ta umowa już się skończyła. Rząd PiS tej niekorzystnej umowy nie przedłużył i ruski muszą nam teraz płacić za przesył gazu do UE. Brawo PiS!

Gość • Sobota [04.07.2020, 22:34:26] • [IP: 31.183.217.***]

Przepisy o wymyślonej epidemii dla NAS co zapychają za miskę ryżu, a państwo szlachta z PiS i koalicjantów PiS ma inne regulaminy. !0 osób stoi ramię w ramięna scenie bez masek. Pod namiotem siedzi jakieś 50 osób. Tylko dwie maja maski. Gdzie policja i sanepid ? Nas nękają w Biedronkach ?

Gość • Sobota [04.07.2020, 21:27:52] • [IP: 31.0.32.**]

Oby tylko którys tankowiec nie zachaczył o bombkę których wokół swinoujścia chyba jeszcze wiele.

Gość • Sobota [04.07.2020, 20:55:55] • [IP: 176.221.123.***]

NA LUDZI NASYŁACIE SANEPID I POLICJE. A SAMI GDZIE MACIE KAGAŃCE...?? DYSTANSU NIE PRZYMACIE. NIETYKALNE * NIEROBY!!

Gość • Sobota [04.07.2020, 19:26:06] • [IP: 37.248.224.***]

TO TERAZ JAK ROCZNICE SMOLEŃSKĄ BĘDĄ OBCHODZIĆ NIM TO PIER...

Gość • Sobota [04.07.2020, 19:05:33] • [IP: 176.221.123.**]

A te nieroby to przyjechały statek rozładować?

Gość • Sobota [04.07.2020, 17:01:14] • [IP: 89.151.35.***]

Z Rosji już nie sprowadzamy?Jest gorszy od jankieskiego czy za tani.

Gość • Sobota [04.07.2020, 15:58:25] • [IP: 176.221.122.***]

Rewelacja!!

Gość • Sobota [04.07.2020, 14:07:07] • [IP: 218.214.88.***]

Brawo PO, brawo!

Gość • Sobota [04.07.2020, 13:30:33] • [IP: 87.205.69.*]

Następna bomba w naszym mieście.

patriot • Sobota [04.07.2020, 13:04:23] • [IP: 176.221.123.***]

Brawo PiS, brawo Duda !! Rosja płacze, Niemcy też. Brawo

patriot • Sobota [04.07.2020, 13:03:05] • [IP: 176.221.123.***]

Mecz Polska Niemcy tuż tuż Szambo jest bez szans, bo gramy u siebie !

Gość • Sobota [04.07.2020, 11:22:16] • [IP: 176.221.123.***]

08:44:51] • [IP: 176.221.123.** Czas nauki już chyba dawno minął. Takie pytania zadają w szkole podstawowej. Dla ciebie nawet Uniwersytet 3 wieku to zbyt wysoki poziom.

Gość • Sobota [04.07.2020, 09:23:08] • [IP: 178.235.147.**]

To Edward Gierek jako pierwszy zainicjował uroczystość świętowania kolejnych 100 milionów ton radzieckiej ropy z rurociągu przyjaźń. W XXI wieku premier Morawiecki wrócił do tej świeckiej tradycji witając samolot z transportem chińskich maseczek. Teraz Marszałek Witek z ministrami powitała dostawę skroplonego gazu. W przyszłym tygodniu kolejna feta. Powitanie statku z 100 dostawą węgla z DONBASU. Czyż to nie piękna powtórka z historii.

Gość • Sobota [04.07.2020, 09:06:44] • [IP: 188.146.183.*]

Warszawa pomija pisowców ze Świnoujścia, ponieważ się nie liczą. Nawet prezydent jest delikatnie pomijany. Obojętnie jak tam jest, ale to źle świadczy o rządzących.

Gość • Sobota [04.07.2020, 08:44:51] • [IP: 176.221.123.**]

Po co nam gazociąg z Danii jak Niemcy mają Nord stream? Po co nam tunel jak Niemcy mają w rostoku?Po co nam Polska jak mamy Niemcy?

Oglądasz 1-25 z 61
■ W czwartek przy samej zachodniej granicy państwowej prognozowane są wzrosty temperatury maksymalnej powietrza w okolice 30°C/31°C. ■ Gmina Miasto Świnoujście, w programie rządowym „Zdalna Szkoła + wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” pozyskała kolejne środki finansowe w wysokości 73 160,00 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup tabletów dla najbardziej potrzebujących uczniów naszego Miasta ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych z innych niemieckich landów związkowych oraz z innych krajów w ogóle. Zakaz ten będzie obowiązywał na pewno do końca sierpnia ■ Bez dodatkowej dyskusji radni zaakceptowali plan ustalenia sieci projekty publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jak i sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych ■ ZGM po zmianach ma przejąć siedzibę Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Wyspiańskiego 35 c. Na zmiany związane z przekształceniem oraz ulokowaniem w nowej siedzibie władze miasta przewidują czas do końca września ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rekompensaty dla spółki ZGM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu realizacji zadań własnych Gminy Miasto Świnoujście ■