POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [22.09.2020, 09:13:07] • Świnoujście

Piętno wyróżnienia – jesień dokumentu artystycznego w ms44

Piętno wyróżnienia – jesień dokumentu artystycznego w ms44

fot. Organizator

Jesień w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 upłynie pod znakiem dokumentu. Zaczynamy od wernisażu wystawy fotografii Zdzisława Pacholskiego „Piętno wyróżnienia – Dylemat Marsjasza” w sobotę o godzinie 19.00, na który gorąco zapraszamy. Kolejna wystawa 18 listopada, to rodzime, wyspiarskie, spojrzenie na rzeczywistość czyli krótka prezentacja fotograficznych refleksji mieszkańców wyspy pod wspólnym tytułem „Jestem Okiem”. A jesienny cykl dokumentu kończymy znakomitym reportażem artystycznym czyli słynnym już fotograficznym projektem „Portret Prowincji”Jacentego Dędka, 24 listopada. Ale teraz z przyjemnością zapraszamy Państwa w tę sobotę do ms44 o godzinie 19.00 na otwarcia wystawy prac Zdzisława Pacholskiego. Kilka słów o wystawie poniżej, zachęcamy jednak do konfrontacji intelektualnej i estetycznej z samym artystą podczas wernisażu. Zapraszamy do ( bezpiecznego ) udziału w wydarzeniu, prosimy nie zapomnieć o indywidualnych formach zabezpieczenia i zachowaniu dystansu, byle nie od sztuki. Pozostałe środki ( dezynfekcyjne : ) zapewnia galeria.

„Piętno wyróżnienia – Dylemat Marsjasza” Zdzisława Pacholskiego to wystawa, której jądrem są zdjęcia „bohaterów pracy” z okresu realnego socjalizmu w Polsce. W połowie lat siedemdziesiątych artyście zlecono wykonanie takich portretów, co w konsekwencji doprowadziło do ostrego starcia z apollińską estetyką socjalistycznego państwa. Zobowiązany formułą przyjętej prawdy obrazowania Pacholski zredukował „heroiczne” bohaterstwo pracy do realnej rzeczywistości. Ja jednak dostrzegam w tych portretach kształt mitycznego toposu tragicznej ofiary, złożonej na ołtarzu idei. Piętno wyróżnienia - dylemat Marsjasza. To oczywiście pozorny dylemat, przecież decyzja o współzawodnictwie już zapadła, podjęta z wysokości dyrektorskiego Olimpu. Budząc u wyróżnionej niepokojące przeczucie tragicznego końca rywalizacji, z krystaliczną apollińska ideą wtłoczoną w janusową powłokę Marksa - Engelsa. Rywalizacji, sprawiającej, że anonimowa malarka z fabryki maszyn rolniczych, staje się pełnokrwistą bohaterką czerwonego panteonu. Choć nie wie jeszcze, że w tej mitycznej opowieści przypadła jej rola dionizyjskiego sylena, Marsjasza. Dla Nietzschego Apollo symbolizuje świat pięknego pozoru. W takim ujęciu sztuka rozumiana jest jako świat nieprawdziwy, układny. Można więc założyć, że jej celem jest zatarcie prawdy o wszechobecnym cierpieniu i konieczności śmierci. Inaczej rzecz ujmując, sztuka jest rodzajem fałszywego wyzwolenia od zła, podczas gdy poznanie dionizyjskie, czyli „przemoc obiektywu” właśnie powszechność cierpienia uwypukla. W takim kontekście istnieją u Nietzschego Apollo i Dionizos ( Marsjasz ) i w takim sensie opisuje ich Herbert w wierszu: „ Apollo i Marsjasz”, wierszu który jest ukrytym mottem tej wystawy. Pracami dopełniającymi prezentację twórczości Pacholskiego w ms44, jest kompozycja graficzna „Obłoki Pamięci” i fotografie cyklu: „ Heroizm widzenia”o tytule zaczerpniętym z eseju Susan Sontag zawartym w kanonicznym zbiorze tekstów krytycznych „O fotografii”.

„Pragnienie robienia zdjęć jest właściwie niewybredne, gdyż fotografowanie utożsamia się obecnie z przekonaniem, że dzięki aparatowi wszystko można uczynić interesującym. Jednak owa cecha bycia interesującym, podobnie jak okazywanie człowieczeństwa, jest pozbawiona treści. Fotograficzne zawłaszczanie świata z jego nieograniczoną produkcją notatek o rzeczywistości sprawia, że wszystko staje się jednakowe”.
( Susan Sontag „O fotografii” ).

Zdzisław Pacholski (ur. w 1947 roku w Osiekach) – artysta fotograf, członek ZPAF od 1977 r. Jest autorem wydarzeń artystycznych (m.in. wystaw z cyklu „Rewizja” 1977-79). Działacz kultury niezależnej w czasie stanu wojennego. Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Biennale w Săo Paulo w 1989). Honorowy członek niemieckiego stowarzyszenia twórczego Walbergener Kreis. W 2008 roku został wyróżniony medalem im. Waldemara Kućki przyznawanym wybitnym twórcom polskiej fotografii. Komisarz i uczestnik wystawy „70 lat Polskiej fotoawangardy” pokazanej w Bergkamen i Rheine, Niemcy 1991.

Na fotografii: „Malarka z fabryki maszyn rolniczych” autor Zdzisław Pacholski


komentarzy: 12, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-12 z 12

Gość • Środa [23.09.2020, 21:13:05] • [IP: 31.0.0.***]

Takie siermiężne te wystawy...

Gość • Środa [23.09.2020, 09:32:06] • [IP: 91.233.18.***]

A może to młody mężczyzna? Jest takie zdjęcie z powstania warszawskiego. ..na planie z innymi piękna twarz, dziewczyna każdy pomyślał, ja też... a to był chłopak, ktoś nawet podał jak się nazywał.

Gość • Wtorek [22.09.2020, 19:37:08] • [IP: 37.248.71.**]

Gość • Wtorek [22.09.2020, 15:57:55] • [IP: 79.161.65.***]...Tyle byków w Twoim poście że aż łeb rozbolał czytając te wypociny...Chyba Twoja nauczycielka od języka polskiego zmarła i nie nauczyła ciebie pisowni ani gramatyki...Więc daj spokój i już nie kalecz tego języka...

Gość • Wtorek [22.09.2020, 17:49:15] • [IP: 185.210.36.***]

Kiedyś ciężko pracowały i jeszcze dom utrzymywały prały, gotowały , dzieci wychowywały i dały radę- ja do takich należę Dałam radę i nie narzekam-LICZYŁAM ZAWSZE NA SIEBIE

Gość • Wtorek [22.09.2020, 17:27:01] • [IP: 176.221.122.**]

16:09:16] • [IP: 62.69.251.***] No ilu was tam się zmieściło za klawiaturą? Półtora?

Gość • Wtorek [22.09.2020, 17:02:10] • [IP: 205.201.55.**]

Kobieta nie wygląda na atrakcyjną, ale widać że ciężko pracowała. Feminizm to nie modny ubiór czy makijaż, ale idioci tego nie rozumieją. Pewnie ta kobieta po ciężkiej pracy musiała jeszcze stać przy garach i obsłużyć męża alkoholika, bo jak nie to w łeb...

My, mieszkańcy • Wtorek [22.09.2020, 16:09:16] • [IP: 62.69.251.***]

Mów za siebie 13:17:57

Gość • Wtorek [22.09.2020, 15:57:55] • [IP: 79.161.65.***]

o takie coś walczą feministki równo uprawnienie, tak ich zdaniem powinna wyglądać kobieta, są na dobrej drodze. foceci jóż nie całóją kobiet w rękę, nie ustępują miejsc w autobusach, nie zabiegają o nie one same tłuką się o facetów a przy tym używają takiego wulgarnego języka że uszy więdną.pozdrawiam wszystkie feministki rubta tak dakej.

Gość • Wtorek [22.09.2020, 15:55:07] • [IP: 176.221.123.***]

w Komunistycznej Polsce tak dbano o kobiety pracujace mówili kobiety na traktory

Gość • Wtorek [22.09.2020, 15:23:40] • [IP: 176.221.122.**]

Tekst jest tak skomplikowany jakby nadal pisał Mr Pawełczyk, choć nie twierdzę, że nielogiczny. Wymaga jednak specjalnego skupienia. Nikt sie nie podpisał po artykułem. Moim zdaniem takie fotografie naprowadzają na GODNOŚĆ takich osób, bo ubiór i wygląd nie byle kogo, bo kobiety, nie licują z jej szczególnym powołaniem bycia natchnieniem dla mężczyzn i kimś, kto wstrząsa ich" światem rzeczy". Kobieta, zazwyczaj mniej kreatywna w sprawach tego świata jak sztuka czy technika lub nauka, jest jednak poszerzeniem horyzontu dla mężczyzn, jest powodem ich zachwytu i drogą wyjścia z własnych ograniczeń - tak Bóg to ustanowił, jakby drwiąc ze schematycznej mentalności meżczyzn. Nie drwił, bo stwarzając" mężczyznę i kobietę" chciał ich wzajemnie udoskonalić. Tylko feministki nie mogą się z tym zgodzić.

Gość • Wtorek [22.09.2020, 13:17:57] • [IP: 88.218.255.**]

Zdjęcie niesamowite. Dokumentuje dawne lata, ale zupełnie inaczej. Cieszy, że Galeria ms44 wróciła i oby żyła dalej! Jest nam, mieszkańcom bardzo potrzebna.

Gość • Wtorek [22.09.2020, 12:40:35] • [IP: 70.31.53.***]

PIEKNA KOBIETA.

Oglądasz 1-12 z 12
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■