POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [14.05.2021, 00:24:59] • Polska

Ekologiczne środki czystości – trendy i rozwiązania

Ekologiczne środki czystości – trendy i rozwiązania

fot. Organizator

Konsumpcyjny tryb życia, nieustanny pośpiech, a także stosowanie innowacyjnych, choć nie zawsze sprzyjających naszej planecie rozwiązań, bezpośrednio prowadzą nas do zbliżającej się wielkimi krokami katastrofy ekologicznej. Czy istnieje jeszcze szansa na ocalenie?

Organizując przyjęcie urodzinowe, spotkanie przyjaciół, czy też rodzinnego grilla bardzo często decydujemy się na wykorzystanie talerzyków, kubeczków oraz sztućców jednokrotnego użytku. Robiąc zakupy, pakujemy produkty do niezliczonej liczby plastikowych reklamówek.

Kupując środki czystości, kosmetyki, szampony, nie zastanawiamy się jaki będzie los pustego opakowania kiedy nierozważnie wyrzucimy je do kosza ze zmieszanymi odpadami. Zewsząd otacza nas plastik.

Według raportu unijnych kontrolerów z 2020 roku, same opakowania, jak kubeczki po jogurtach i butelki na wodę, stanowią 61% odpadów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej. Sytuacji nie poprawił również stan pandemii, jaki ogłoszono w marcu ubiegłego roku.

Zagrożenie epidemiologiczne, rosnąca liczba zachorowań oraz zgonów, wpłynęły bezpośrednio na zwiększenie zapotrzebowania na przedmioty jednokrotnego użytku.

Pomimo starań, nie udało się znaleźć alternatywnego rozwiązania pozwalającego chronić służbę zdrowia. Skoro nie możemy ze względów sanitarnych ograniczyć konsumpcji plastiku w miejscach publicznych, być może warto zastanowić się jak tego dokonać w gospodarstwach domowych. Zacznijmy od talerzyków, kubeczków oraz sztućców jednokrotnego użytku, zamieńmy zakup wody w zgrzewkach, na dzbanek filtrujący i rozważmy zakup środków czystości wyróżniających się ekologicznym składem oraz nowatorskim podejściem firmy do kwestii ochrony środowiska. Czym kierować się przy wyborze właściwych środków do utrzymania czystości?

Recykling, czyli ponowne wykorzystanie butelki
Dokonując zakupu środków czystości, warto zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego została wykonana butelka.

Za najprzyjaźniejsze dla środowiska uznawane są surowce oznaczone skrótem HDPE oraz PET. Niestety nie każde nadają się do recyklingu. Wpływa na to chociażby substancja, która jest w butelce przechowywana, a także zabarwienie tworzywa. Trudny, a wręcz niemożliwy jest recykling surowca PET w kolorze czarnym. Z kolei HDPE uważane jest za tworzywo najbezpieczniejsze dla zdrowia, nadające się do powtórnego wykorzystania.

Ekologiczny skład środków czyszczących
Coraz częściej pojawiającym się w społeczeństwie nawykiem jest czytanie składów kupowanych przez nas produktów. Staramy się unikać tego, co szkodliwe, stawiając na produkty wysokiej jakości. Być może podobny nawyk powinien zostać wyrobiony w przypadku etykiet środków czystości? Przyzwyczajeni do konkretnych produktów kupujemy na pamięć.

Powinniśmy jednak być świadomi, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów bazujących na przyjaznych środowisku substancjach. Ekologiczne produkty oznakowane są symbolem ECOLABEL. Produkty te spełniają surowe wymogi Komisji Europejskiej, ograniczając oddziaływanie na środowisko do minimum, a także mogą być poddawane utylizacji. Warto zwrócić również uwagę na produkty biotechnologiczne, całkowicie biodegradowalne, składające się z substancji roślinnych, bakterii oraz enzymów. Innym sposobem na wzmacnianie ekologicznych nawyków jest korzystanie z superkoncentratów, których rozcieńczenie mieści się w granicach 0,1-0,5%. To rozwiązanie ogranicza emisję substancji chemicznych do środowiska, a do tego ogranicza zakup kolejnych plastikowych butelek.

Stereotypy dotyczące ekologii
Od najmłodszych lat wpajane są nam powszechne przekonania, że nie ma nic za darmo, a jeżeli sięgamy po produkt lepszej jakości, to musi być o wiele droższy. Z pewnością w wielu przypadkach przekonania te są prawdziwe. W końcu odzież bawełniana jest o wiele droższa od tej, którą wykonano z materiałów poliestrowych. Czy podobnie rzecz się ma z środkami czystości? Okazuje się, że nie. Produkty ekologiczne nie kosztują więcej od klasycznych. Nie zmniejsza się też ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Fakt ten potwierdzony został licznymi testami wśród grupy konsumentów. Istnieje tylko jeden aspekt różniący środki ekologiczne od klasycznych. Środowisku zdecydowanie sprzyja proces rozkładu chemii ekologicznej, której skład sprowadza się do tych samych związków, jakie występują w przyrodzie.

Niepokojące zmiany klimatyczne wpływają na konieczność ciągłego udoskonalanie środków czystości, czyniąc je jeszcze bardziej ekologicznymi oraz sprzyjającymi środowisku. W wielu krajach firmy zmierzają w kierunku zrównoważonego rozwoju, czego dowodem jest ich certyfikacja według wymagającego procesu Cradle to Cradle®. Podstawą tego procesu jest projektowanie produktów dla płynnej integracji z cyklami biologicznymi i technicznymi. Dzięki nowatorskiemu podejściu producentów uświadamiamy sobie jak niewielkim nakładem środków możemy zadbać o środowisko i przyczynić się do poprawy jego stanu w przyszłości.

Polska Izba Gospodarcza Czystości


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■