POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [15.05.2021, 23:50:49] • zachodniopomorskie

„TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA” – koncert Opery na Zamku na cmentarzu z udziałem publiczności

„TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA” – koncert Opery na Zamku na cmentarzu z udziałem publiczności

fot. Organizator

Po długiej przerwie i spotkaniach z Widzami jedynie online Opera na Zamku w Szczecinie wraca do gry z udziałem widowni!

Zapraszamy na sobotę 22 maja na koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Tym, którzy nie powrócili z morza..., podczas którego dźwięki, światło i sceneria wzajemnie się uzupełniają, tworząc unikatową artystyczną przestrzeń.

Koncert odbędzie się o 21.00. Koncertowi towarzyszyć będzie tradycyjny ceremoniał morski: warta studentów Akademii Morskiej i wybijanie szklanek.

Bilety w cenie 30 (ulgowy) i 40 złotych (normalny) można kupić w kasie Opery na Zamku lub drogą internetową, przez stronę www.opera.szczecin.pl

Opis:

Koncert z cyklu Tym, którzy nie powrócili z morza..., odbywający się corocznie w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. W tym roku usłyszymy Agnus Dei Samuela Barbera oraz Requiem C-dur Charlesa Gounoda. Agnus Dei Barbera jest transkrypcją na chór mieszany a cappella znanego i niezwykle popularnego Adagio, skomponowanego przez artystę w 1936 r. na smyczki. Utwór ten stanowił ścieżkę dźwiękową do wielu filmów, w tym słynnego Plutonu w reżyserii Olivera Stone'a. Wersja, którą usłyszymy jest kompilacją obu utworów, łączącą brzmienie instrumentów smyczkowych i chóru. Pracę nad Requiem C-dur Gounod rozpoczął w 1889 r., poruszony śmiercią swojego pięcioletniego wnuka. Ukończone dwa lata później dzieło było jednocześnie ostatnim utworem kompozytora. Po prawykonaniu w 1894 r. pisano: "Muzyka sakralna osiągnęła jeszcze jedno arcydzieło". Mimo formy tematycznie związanej ze śmiercią, kompozycja przepełniona jest nadzieją i wiarą w zmartwychwstanie, o czym świadczy m. in. majorowa tonacja. "Wszystko jest melodyjne, zrozumiałe, ufne i spokojne w tej kompozycji, wypełnione pociechą i światłem".

W wykonaniu artystów Opery na Zamku usłyszymy wersję na solistów, chór, kwintet smyczkowy, harfę i organy opracowaną przez Henri Büssera – ucznia kompozytora.

Obsada:

Marzena Wiencis-Mamrot – sopran

Małgorzata Zgorzelska – alt

Ruslan Bilchak – tenor

Grzegorz Pelutis – bas

Olga Bilas – organy

Chór i Orkiestra Opery na Zamku

Dyrygent – Małgorzata Bornowska

Inspicjent – Maria Malinowska-Przybyłowicz

Koncert, zgodnie z zaleceniami rządu, odbywa się w reżimie sanitarnym. Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane. Liczba – 300. Wejście na koncert tylko od ulicy Ku Słońcu, główną bramą Cmentarza Centralnego, od 20.00. Zalecamy zakrywanie ust i nosa maseczką przez cały czas przebywania na terenie koncertu. Podczas wejścia i wyjścia z terenu prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości min. 1,5 metra. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem koncertu oraz pobranie i wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Oświadczenie należy przekazać obsłudze widowni przy wejściu na teren koncertu.

Regulamin: tiny.pl/rvbdf

Oświadczenie do pobrania: tiny.pl/rv1cl

Fot.: P. Wolski©Opera na Zamku i W. Piątek©Opera na Zamku

Działalność Opery na Zamku w Szczecinie jest współfinansowana przy Wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia!

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzeczniczka prasowa Opery na Zamku


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■