POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.10.2021, 13:02:34] • ¦winouj¶cie

Zapraszamy na XVII Otwarte Mistrzostwa ¦winouj¶cia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta ¦winouj¶cia – 17 pa¿dziernika, pla¿a ko³o „Wiatraka”

Zapraszamy na XVII Otwarte Mistrzostwa ¦winouj¶cia w Lotach Latawców  o Puchar Prezydenta Miasta ¦winouj¶cia – 17 pa¿dziernika,  pla¿a ko³o „Wiatraka”

fot. Urz±d Miasta ¦winouj¶cie

Organizatorem zawodów jest ¦winoujska Akademia Karate Kyokushin. Wspó³organizatorami s± O¶rodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz ” i Urz±d Miasta ¦winouj¶cie.

Uczestnikami konkursu mog± byæ przedszkolaki, uczniowie szkó³ podstawowych, gimnazjów i szkó³ ¶rednich a tak¿e doro¶li. Nale¿y tylko stawiæ siê 17 pa¼dziernika o godz. 11.30 na pla¿y i mieæ ze sob± zakupiony lub w³asnorêcznie wykonany latawiec.

- Uczestników mog± zg³aszaæ tak¿e szko³y, organizacje spo³eczne i inne placówki, np. domy kultury, ¶wietlice i ogniska m³odzie¿owe – mówi± organizatorzy.

Dodaj±, ¿e latawce musz± byæ wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibu³y). Dopuszcza siê stosowanie na pokrycie p³ótna lub tworzyw sztucznych.

- Zabrania siê natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniaj±cych mocowanych do holu latawca. D³ugo¶æ holu latawca powinna zawieraæ siê w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie mo¿e byæ wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materia³u przewodz±cego energiê elektryczn± – podkre¶laj± organizatorzy.

Uczestnicy przygotowuj± swoje latawce sami lub przy wspó³pracy rodziców, opiekunów b±d¼ nauczycieli. Oceniani bêd± przez komisjê sêdziowsk±.
1. Organizatorem zawodów jest ¦winoujska Akademia Karate Kyokushin,
zawody odbywaj± siê pod patronatem Prezydenta Miasta ¦winouj¶cia.

2. Wspó³organizatorami s± :
O¶rodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz ”
Urz±d Miasta ¦winouj¶cie

Celem zawodów jest popularyzacja wiedzy zdobywanej na lekcjach, zachêcenie uczniów do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej, zainteresowanie dzieci i m³odzie¿y problematyk± lotnictwa, plastycznych konstrukcji przestrzennych, ró¿norodnymi formami pracy twórczej, które pomog± w nawi±zywaniu kontaktów miêdzy uczniami i wp³yn± na rozwijanie wiêzi miêdzypokoleniowych. Dziêki budowie modeli lataj±cych uczestnicy konkursu bêd± mieli okazjê teoretycznego i praktycznego poznania zasad aerodynamiki i podstawowych praw fizyki.
3. Uczestnikami konkursu mog± byæ uczniowie szkó³ podstawowych i gimnazjów. Aby staæ siê pe³noprawnym uczestnikiem nale¿y:
– przyj¶æ 17 pa¼dziernika br. o godz. 11.30 z wykonanymi latawcami na pla¿ê ko³o wiatraka
Uczestników mog± zg³aszaæ tak¿e szko³y, organizacje spo³eczne i inne
placówki, np. domy kultury, ¶wietlice i ogniska m³odzie¿owe

A – DEFINICJE I SPRAWY TECHNICZNE
Latawiec to aerodyna bez napêdu silnikowego unosz±ca siê na uwiêzi, która mo¿e lataæ w atmosferze wskutek dynamicznego oddzia³ywania powietrza na nieruchome lub ruchome wzglêdem niej powierzchnie no¶ne.
Latawiec p³aski posiada tylko jedn± p³aszczyznê no¶n± oraz ustatecznienie w postaci ogona (jednego lub kilku). Dopuszcza siê ugiêcie p³aszczyzny no¶nej w przekroju poprzecznym, niedopuszczalne jest natomiast stosowanie innych powierzchni sztywnych lub elastycznych przecinaj±cych pod jakimkolwiek k±tem zasadnicz± p³aszczyznê latawca.
Latawiec skrzynkowy mo¿e mieæ kilka p³aszczyzn no¶nych, ale nie mo¿e mieæ ustatecznienia w postaci ogona lub innych elementów elastycznie zwi±zanych
z latawcem, spe³niaj±cych rolê stateczników - takich jak flagi, ta¶my ozdobne, spadochrony, itp.
Wykonanie
Latawiec musi byæ wykonany z drewna (bez balsy) i papieru (bibu³y). Dopuszcza siê stosowanie na pokrycie p³ótna lub tworzyw sztucznych. Zabrania siê natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniaj±cych mocowanych do holu latawca.
D³ugo¶æ holu latawca powinna zawieraæ siê w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie mo¿e byæ wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materia³u przewodz±cego energiê elektryczn±.
Uczestnicy przygotowuj± swoje latawce sami lub przy wspó³pracy rodziców, opiekunów b±d¼ nauczycieli.

B – BEZPIECZEÑSTWO
Starty latawców nie odbêd± siê w czasie burzy, deszczu.
Na latawcach nie mog± byæ umieszczane materia³y ³atwopalne i pirotechniczne. Zabrania siê stosowania lontu do uruchamiania dodatkowych efektów.
Z latawców nie wolno zrzucaæ przedmiotów niewyposa¿onych w spadochrony lub wstêgi hamuj±ce.

C – OCENY i KLASYFIKACJA
Ocena ka¿dego latawca sk³ada siê z oceny statycznej oraz oceny za lot.
Ocena statyczna
Sêdziowie dokonuj± przed lotami oceny statycznej ka¿dego latawca, przyznaj±c punkty za:
- konstrukcjê latawca i oryginalno¶æ pomys³u - do 10 pkt.
- staranno¶æ wykonania latawca - do 10 pkt.
- oprawê plastyczn± latawca - do 10 pkt.

Maksymalna ilo¶æ punktów za ocenê statyczn± - do 30 pkt.

Ocena za lot
Ka¿dy zawodnik demonstruje w locie latawce zg³oszone do konkursu. Po sygnale startu podanym przez g³ównego sêdziego zawodnicy holuj± latawce i ustawiaj± siê na linii wyznaczonej przez organizatorów. Sêdziowie bêd± przyznawali punkty za:
- jako¶æ lotu - do 20 pkt.
- za zg³oszony i zademonstrowany w locie efekt specjalny - do 10 pkt.
–———————————————————————————————
Maksymalna ilo¶æ punktów za lot - do 30 pkt.
W przypadku braku wiatru lot oceniany jest podczas holowania latawca przez zawodnika wed³ug skali ocen:
- lot stateczny - 20 pkt.
- lot niestateczny - 10 pkt.
- gdy latawiec nie leci - 0 pkt.

Do koñcowej klasyfikacji przyjmuje siê sumê punktów uzyskanych za lot i za ocenê statyczn± latawców. Do koñcowej klasyfikacji przyjmuje siê sumê punktów uzyskanych za lot i za ocenê statyczn± latawców.

Klasyfikacja koñcowa zawodników bêdzie przeprowadzona oddzielnie w klasie latawców p³askich i oddzielnie w klasie latawców skrzynkowych oraz latawców gotowych. W powy¿szych przypadkach bêdzie brany te¿ pod uwagê podzia³ na grupy wiekowe wed³ug poni¿szego schematu:
I grupa- dzieci w wieku 4-6 lat
II grupa - kl.1-3 szko³y podstawowej,
III grupa - kl. 4-6 szko³y podstawowej,
IV grupa - kl. 7-8 szko³y podstawowe,
V grupa – szko³y ponadpodstawowe
VI grupa – doro¶li

5. Oceny ka¿dego latawca dokonuje Komisja Sêdziowska sk³adaj±ca siê z 3 do 5 sêdziów. Komisjê powo³uj± organizatorzy konkursu.
6. Sprawy nieobjête niniejszym regulaminem rozstrzygane s± przez organizatorów. Wszelkie protesty bêd± przyjmowane do rozpatrzenia jedynie w formie pisemnej.
7. Organizatorzy wystawiaj± nauczycielom (opiekunom) podziêkowania - za¶wiadczenia o udziale w konkursie, wa¿ne przy pedagogicznym awansie zawodowym.

Kontakt: ¦winoujska Akademia Karate Kyokushin
Tel. 600 806 177
akademiakyokushin@wp.pl
www.akademiakarate.com

Jaros³aw Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta ¦winouj¶cie
Biuro Informacji i Konsultacji Spo³ecznych
Urz±d Miasta ¦winouj¶cie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Spo³ecznych zosta³o odwo³ane. O nowym terminie zostan± Pañstwo powiadomieni. Z powa¿aniem Grzegorz Koss Przewodnicz±cy Komisji Zdrowia i Spraw Spo³ecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrz±snê³o mieszkañcami: ¶mieræ trzynastoletniego ucznia Szko³y Podstawowej nr 6 (przy ulicy Ko¶ciuszki) pozostaje zagadk±, budz±c pytania o bezpieczeñstwo i sprawiedliwo¶æ. Trzy tygodnie przed tym nieszczê¶liwym porankiem, ch³opiec do¶wiadczy³ przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zosta³o zarejestrowane przez kamery. Bójkê ogl±da³o i nagrywa³o wielu uczniów. Nastêpstwa tego zdarzenia by³y na tyle powa¿ne, ¿e matka ch³opca zdecydowa³a siê na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej g³owy dziecka. Lekarz wyda³ za¶wiadczenie zwalniaj±ce 13-latka z zajêæ wf. Ch³opiec nadal siê ¼le czu³. ■ Linie 5 i 5T wracaj± na sta³± trasê "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, ¿e od pi±tku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracaj± na sta³± trasê w zwi±zku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursowaæ, · rozk³ady jazdy dostêpne bêd± na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegó³owych informacji udziela ca³odobowo dyspozytor Spó³ki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachêcamy pasa¿erów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do p³atno¶ci bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzeda¿y biletów ■ Od teraz w nocy za dy¿ur aptek uwa¿ane s± te pe³nione przez kolejne 2 godziny zegarowe miêdzy 19:00 a 23:00. Zarz±dzeniem Prezydenta Miasta ¦winouj¶cie Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku okre¶lono, ¿e dy¿ury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, bêd± pe³nione przez Aptekê „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynaj±c od 16 marca 2024 roku ■ Kradzie¿ aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawid³owo¶ci w Collegium Humanum zarz±dzi³ przyjrzenie siê dyplomom kandydatów do spó³ek Skarbu Pañstwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. W¶ród polityków i dzia³aczy obecnej wiêkszo¶ci rz±dz±cej zaczê³o siê ukrywanie zwi±zków z Collegium Humanum ■ W sobotê, 2 marca, oko³o godziny 18:00, na ogrodach dzia³kowych, wjazd na koñcu ulicy Krzywej, dosz³o do brutalnego ataku na kobietê. Zdarzenie mia³o miejsce kilkadziesi±t metrów za ¶wietlic± ogródków dzia³kowych. Ofiara, która dozna³a obra¿eñ g³owy oraz klatki piersiowej, zosta³a niezw³ocznie przewieziona do szpitala w ¦winouj¶ciu. Niestety, mimo usilnych starañ, kobieta zmar³a ■ Dostali¶my list od Mieszkañca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam siê z pro¶b± o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ci±gu tej drogi wystêpuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajduj±cych siê w oko³o ³±k, pastwisk. Z obserwacji wynika ¿e firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawiæ naprawiæ zapadniêty mostek i dziêki temu udro¿niæ przep³yw wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagêszczania ziemi i t³ucznia betonowego przepusty pod mostkiem s± coraz bardziej zag³êbiane. Je¶li tak ma wygl±daæ remont to lepiej by³oby nie ruszaæ tej drogi. Proszê o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jaros³aw Siergiej nowym prezesem Zarz±du Morskich Portów Szczecin i ¦winouj¶cie. Spó³ka Zarz±d Morskich Portów Szczecin-¦winouj¶cie jest odpowiedzialna za zarz±dzanie dwoma wa¿nymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w ¦winouj¶ciu odgrywaj± kluczow± rolê w obs³udze morskiego transportu towarowego ■ W ¶rodê w Bibliotece Narodowej w Warszawie og³oszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSI¡¯KI”. Jednym z laureatów zosta³ Jaros³aw Molenda i jego ksi±¿ka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, któr± opublikowa³o Wydawnictwo Prószyñski i S-ka. ■ Projekt pod wod±: Dlaczego Park Zdrojowy w ¦winouj¶ciu nie wytrzyma³ deszczu? Park Zdrojowy w ¦winouj¶ciu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiêdzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego zosta³ zalany wod±, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodzi³ proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji mia³ na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnieñ o kompleksowym podej¶ciu do projektu, dzisiaj widoczne s± powa¿ne niedoci±gniêcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie musz± to byæ ulewy, aby teren parku zamieni³ siê w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespo³y ratownictwa medycznego udziela³y pomocy 18 razy. By³y to wezwania do zaburzeñ i problemów kardiologicznych, zas³abniêæ, duszno¶ci, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i z³ego samopoczucia ■