POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [01.12.2022, 08:48:17] • zachodniopomorskie

Będzie więcej liczników rowerowych, ale niewidocznych

Będzie więcej liczników rowerowych, ale niewidocznych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dwa czujniki do zliczania rowerzystów zostaną wkrótce zamontowane na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego. Specjalne „bramki” zaplanowano przy drodze Pilchowo-Tanowo oraz na granicy polsko-niemieckiej w gminie Nowe Warpno. Urządzenia będą ukryte w nawierzchni, ale przed nimi nic się nie ukryje - będą określać kierunki ruchu, zliczać różne typy rowerów, a ignorować samochody. Liczniki mają na bieżąco przekazywać dane na stronę internetową i do turystycznej aplikacji „Pomorze Zachodnie”.

Czujniki, które w najbliższych tygodniach zostaną zainstalowane w ścieżce z Pilchowa do Tanowa i w okolicy Nowego Warpna, to liczniki numer 12 i numer 13 na zachodniopomorskich trasach rowerowych. Nowoczesnych urządzeń rejestrujących ruch jest coraz więcej, bo z każdym sezonem na Pomorzu Zachodnim przybywa kilometrów wygodnych i bezpiecznych szlaków.

- Rower staje się jednym z symboli regionu. Dużo inwestujemy w rozbudowę sieci tras rowerowych i towarzyszącej im infrastruktury - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - Liczniki pozwalają monitorować ruch na szlakach, na poszczególnych odcinkach. A gromadzone dane statystyczne są dla nas cenną podpowiedzią przy planowaniu kolejnych inwestycji. Dostarczają także ważnych informacji przedsiębiorcom działającym w branży turystycznej. Pokazują, jak wydłuża się sezon, w jakich okresach jest największe zapotrzebowanie na usługi hotelowe czy gastronomiczne itd.

Czujniki zliczające rowerzystów działają już w Świnoujściu, Darłowie, Rogowie, Sarbinowie, Bornem Sulinowie, Chwarstnicy, Kołczewie, Nowym Objezierzu, Toporzyku i Mostkowie. Ruch wokół Zalewu Szczecińskiego monitoruje czujnik znajdujący się w Czarnocinie.
rowery.wzp.pl/rowerzysci-sie-licza
Wiadomo już, gdzie dokładnie zlokalizowane będą kolejne. Licznik na odcinku Pilchowo - Tanowo (przy DW 115) zostanie zamontowany przed zjazdem na Bartoszewo. Natomiast licznik w gminie Nowe Warpno ma być zainstalowany w pobliżu pieszo-rowerowego przejścia granicznego, czyli na drodze z Karszna do Rieth.

Będzie więcej liczników rowerowych, ale niewidocznych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zakup, montaż i serwis urządzeń jest realizowany w ramach projektu INT 174„Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.
Koszt: 96 161,4 zł brutto.

Liczniki będą wykonywały pomiary dwukierunkowego ruchu rowerowego, z możliwością wyodrębnienia kierunków. Urządzenia - zgodnie ze specyfikacją zamówienia - muszą być niewidoczne (wbudowane w nawierzchnię), wytrzymałe, wodoodporne, mrozoodporne. Mają rejestrować przejazdy rowerów o różnych typach konstrukcji, a ignorować inne pojazdy. Błąd pomiarowy nie może być większy niż 10 procent.

Dostawca liczników musi zapewnić również przesył danych na serwer, z dostępem do aplikacji internetowej umożliwiającej przegląd i eksport danych, a także wizualizację danych na dowolnej stronie internetowej.
Przegląd i eksport danych musi obejmować: liczbę zliczonych rowerzystów z podziałem na godziny i kierunki ruchu, średni dzienny ruch za dany okres czasu oraz w podziale na dni tygodnia, sumaryczny ruch w danym miesiącu i roku itd.

Na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego planowany jest montaż jeszcze jednej „bramki” rejestrującej rowerzystów. W przyszłym roku licznik zostanie zainstalowany na nowo budowanym odcinku Dąbie - Lubczyna.

Więcej informacji o Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, atrakcjach turystycznych, Miejscach Przyjaznych Rowerzystom - rowery.wzp.pl/

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Czwartek [01.12.2022, 22:46:57] • [IP: 88.218.253.***]

Ja to bym postawił LICZNIKI GŁUPOTY - SZCZEGÓLNIE NA WIEJSKIEJ W WARSZAWIE :-)))

Gość • Czwartek [01.12.2022, 21:15:29] • [IP: 37.47.166.**]

Potrzebne to jak dziura w moście

Gość • Czwartek [01.12.2022, 15:10:57] • [IP: 178.238.254.**]

Po co komu taka wiedza pieniądze wyrzucone w błoto. Bogaty kraj i super mądre urzędasy. Łatwo się wydaje nie swoją kase.

Gość • Czwartek [01.12.2022, 10:59:00] • [IP: 176.221.122.***]

Permanentna inwigilacja narasta pod różnymi pretekstami. A to bezpieczeństwa a to planowania... ''zarządzanie ludzkim stadem". Nie rozumiecie?. W odpowiednim czasie zrozumiecie. W tzw ''za późnym".

Gość • Czwartek [01.12.2022, 10:58:41] • [IP: 176.221.123.**]

Po jakiego grzyba potrzebna komuś ta wiedza? Inwigilacja wszelką, to jak narkotyk dla tych urzędasòw .

Gość • Czwartek [01.12.2022, 09:37:43] • [IP: 176.221.122.***]

Jakies wiaty by w koncu postawili a nie bramki za 100000... Trasa jest dluga, nawet nie ma gdzie sie zatrzymac gdy pogoda jest kiepska.

Gość • Czwartek [01.12.2022, 09:14:48] • [IP: 46.205.132.**]

A dlaczego nie ma czujników zliczających i alarmujących o właścicielach puszczanych swobodnie psów - w lasach, parkach, na plaży? Dlaczego parkowanie niezgodne z kodeksem drogowym, choć tak dobrze widoczne, nie podlega zliczaniu i interwencji?!

Gość • Czwartek [01.12.2022, 09:12:26] • [IP: 89.248.165.***]

Bardzo chciałbym, aby ścieżki rowerowe jesienią były sprzątane z liści. Nad czujnikami również!

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■