POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [05.12.2022, 09:01:51] • zachodniopomorskie

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

fot. 14 ZBOT

58 nowych Terytorialsów - kobiet i mężczyzn złożyło w sobotnie przedpołudnie uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym w 141 batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej z końcem tego roku liczy już zatem prawie 1200 Terytorialsów.

Zakończyli „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dedykowane dla osób, które nigdy wcześniej nie miały na sobie wojskowego czy np. policyjnego munduru.

W tym czasie, szkoleni w choszczeńskim batalionie 14 ZBOT przeszli bardzo intensywne i trudne szkolenie. Poznali podstawy wojskowej taktyki, czyli poruszania się i działania w terenie. Strzelali z karabinków MSBS Grot, uczyli się udzielania pierwszej pomocy, byli szkoleni z topografii i oczywiście musztry, by złożyć uroczyście przysięgę wojskową. Jednym z ciekawszych zajęć, na co sami zwrócili uwagę, było zimowe szkolenie z surwiwalu. Uczyli się, jak wybudować schronienie w lesie, jak pozyskiwać zdatną do pica wodę, rozpalić ogień czy poruszać się w nieznanym sobie terenie.

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

fot. 14 ZBOT

Razem z żołnierzami, którzy ukończyli „szesnastkę” szeregi 14 ZBOT zasiliło także prawie 40 nowych żołnierzy, którzy przeszli ośmiodniowe szkolenie uzupełniające. To m.in. byli policjanci, żołnierze czy absolwenci Legii Akademickiej. Razem z nimi 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już, po ponad trzech latach istnienia, prawie 1200 żołnierzy.

W uroczystości, która odbyła się na placu apelowym w Choszcznie wziął udział m.in. wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann, który pogratulował składającym przysięgę żołnierzom. Byli także przedstawiciele służb mundurowych i administracji. Nie zabrakło oczywiście rodzin, które pomimo zimna postanowiły towarzyszyć żołnierzom w tej uroczystej chwili. Rodzina jednego z nich przez całą uroczystość trzymała transparent „Gratulacje szeregowy Rajmund”.

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

fot. 14 ZBOT

W przemówieniu do żołnierzy, zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak przywołał rotę przysięgi Armii Krajowej i wspomniał świętej pamięci panią podpułkownik Danuty Szyksznian-Ossowskiej, która w wieku 97 lat zmarła w miniony czwartek w Szczecinie.

Jej młodzieńcze lata przypadły na okres okupacji, który dane jej było przeżyć na Wileńszczyźnie. Od samego początku okupacji pod pseudonimem „Sarenka” działała w konspiracji pod okupacją niemiecką, a następnie sowiecką.

Aresztowana przez NKWD w wigilię 1944r. była poddana bestialskiemu śledztwu, następnie wywieziono ją do łagru.

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

fot. 14 ZBOT

Za swoje bohaterskie czyny odznaczona została między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Świętej pamięci panią pułkownik opiekowali się od pierwszych dni istnienia naszej Brygady nasi żołnierze. Była dla nich inspiracją, jej patriotyzm napędzał ich do działania i motywował. Mówię - była - ale ona jest i będzie w naszych sercach i wiem, że dalej, z jej bohaterskiej, oddanej Ojczyźnie postawy oraz nie znikającego z twarzy uśmiechu będziemy czerpali siłę do działania - mówił ppłk Rejczak.

Nowi żołnierze 14 ZBOT to większości ludzie młodzi: prawie połowa z nich nie ukończyła jeszcze 20 lat. Co trzeci żołnierz, który złożył w Choszcznie przysięgę wojską to kobieta. Pochodzą z całego rejonu województwa zachodniopomorskiego, a najwięcej z nich - 15 osób mieszka w Szczecinie.

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

fot. 14 ZBOT

Zostali przydzieleni do pododdziałów 14 ZBOT w Szczecinie, Choszcznie i Trzebiatowie, gdzie co miesiąc w ramach rotacji, będą przechodzili dalsze szkolenie wojskowe.

Była to ostatnia przysięga wojskowa w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w tym roku. Kolejne szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej odbędzie się w lutym przyszłego roku w czasie ferii zimowych w ramach „Ferii z WOT”.

Ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w „Czternastce”

fot. 14 ZBOT

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu - w czwartek, 30 listopada o godz. 11:00 - serdecznie zaprasza dzieci oraz wszystkie inne osoby zainteresowane na spotkanie z Michałem Juszczakiewiczem, podsumowujące obchody Roku Mikołaja Kopernika. Tytuł spotkania: „Przed imieninami Mikołaja”. Zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Od 21 listopada 2023 r. do 24 listopada 2023 r. strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu interweniowali w 21 zdarzeniach. 9 zdarzeń dotyczyło silnego wiatru oraz opadów deszczu ■ Choć już ponad milion samochodów przejechało przez świnoujski tunel, a od jego otwarcia minęło już ponad 100 dni – nadal nie wiadomo, czy jest on w pełni bezpieczny i… ile rzeczywiście kosztował. Do dzisiaj funkcjonuje on na jedynie na podstawie świadectwa przekazania do eksploatacji. Brzmi nieźle, ale nie są to dokumenty ostatecznie to poświadczające rzeczywiste zakończenie prac i rozliczające całą inwestycję. ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■ Nocny klub znalazł się pod lupą policji - świadkowie piszą do redakcji o niespodziewanej interwencji. W niedzielę po godzinie 22:00 nieoznakowane samochody policyjne zajechały przed nocny klub przy ulicy Grudziądzkiej. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, funkcjonariusze przeprowadzili w lokalu rewizję. Chociaż oficjalne przyczyny interwencji nie są jeszcze znane, zdaje się, że głównym celem była konfiskata pewnych substancji, potocznie nazywanych "towarem". Po dokładnej analizie policjanci będą działać dalej ■ Brutalny atak w hotelu: Podejrzany o morderstwo stanął przed prokuratorem. Zobacz film! 27-latek przyznał się do zabójstwa w hotelu w Świnoujściu. Podejrzanemu grozi teraz kara od 15 lat pozbawienia wolności aż do dożywocia za morderstwo popełnione z wyjątkowym okrucieństwem ■ Dramatyczny poranek w hotelu przy ulicy Słowackiego: Recepcjonista ofiarą brutalnego morderstwa. Zobacz film! ■