POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [07.09.2023, 13:30:56] • Polska

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Wodorowy Solaris już w Lublinie

fot. Organizator

Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen już kursuje na ulicach Lublina. Tym samym Lublin stał się drugim miastem w Polsce wykorzystującym rozwiązania wodorowe w transporcie publicznym.

Solaris Urbino 12 hydrogen pozytywnie przeszedł odbiory przewoźnika Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Lublinie i tym samym trafił do miejskiej floty. To pojazd wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania oparte na technologii wodorowej. Początkowo autobus będzie kierowany na różne linie i trasy, tak, aby przetestować go w zróżnicowanych warunkach drogowych. W najbliższych dniach będzie kierowany do obsługi pasażerów na liniach nr: 3, 50 i 47. Operatorem świadczącym usługi transportu publicznego z wykorzystaniem autobusu wodorowego jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) Lublin.

Wodór jest czystym źródłem energii, a jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Pierwiastek jest przechowywany w postaci gazowej w umieszczonych na dachu zbiornikach. Autobusy z napędem wodorowym wyróżnia krótki czas tankowania pojazdu oraz bardzo duży zasięg, nawet w niesprzyjających warunkach drogowych. Urbino 12 hydrogen dla Lublina został wyposażony w dodatkową baterię, która może być ładowana nie tylko poprzez ogniwo wodorowe, ale także za pomocą zewnętrznej ładowarki mobilnej, będącej częścią zamówienia.

W autobusie wodorowym w Lublinie przewidziano miejsca dla 85 osób, w tym dla 29 pasażerów na miejscach siedzących. Pojazd jest wyposażony w rozwiązania zwiększające komfort jazdy pasażerów oraz pracy kierowcy, m.in. systemy liczenia pasażerów, monitoring, klimatyzację, biletomat realizujący płatności bezgotówkowe czy dostęp do ładowarek USB dla pasażerów.

Urbino 12 hydrogen dołączył do floty zeroemisyjnych autobusów lubelskiej komunikacji miejskiej. Po ulicach Lublina kursuje już 81 trolejbusów i 39 autobusów bateryjnych wyprodukowanych przez Solarisa. Wyjazd autobusu wodorowego na ulice miasta to nie jedyna nowość w funkcjonowaniu lubelskiej komunikacji miejskiej. Od września prąd zasilający lubelskie trolejbusy oraz autobusy elektryczne będzie w całości pochodził z odnawialnych źródeł energii.

Statystyki związane z udziałem pojazdów wodorowych w europejskich systemach komunikacji miejskiej wskazują na wciąż rosnącą popularność tego przyjaznego dla środowiska rozwiązania. Firma Solaris dostarczyła już ponad 120 pojazdów napędzanych ogniwem paliwowym do 18 miast w Europie, a udziały producenta w rynku autobusów wodorowych w Europie w samym 2022 roku wyniosły 61,4%. W najbliższych tygodniach rozpoczną się również dostawy do kolejnego – po Koninie i Lublinie – miasta w Polsce, Poznania. Do stolicy Wielkopolski trafi 25 Urbino 12 hydrogen.

Mateusz Figaszewski
E-mobility Development & Market Intelligence Director


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Sobota [09.09.2023, 07:09:22] • [IP: 37.47.137.**]

a czy takie wodorowe autobusa sa bezpieczne? Smiem watpic

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Już w najbliższy poniedziałek, 26 maja, do Świnoujścia zawita Trzaskobus – ogólnopolska inicjatywa spotkań z mieszkańcami, organizowana z udziałem polityków Koalicji Obywatelskiej. Z tej okazji o godzinie 11:30 na Promenadzie, w pobliżu Galerii Promenada, odbędzie się briefing prasowy z udziałem czołowych postaci polskiej sceny politycznej. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: • Marek Belka – były Premier RP i były prezes Narodowego Banku Polskiego, a także były europoseł, • Paweł Kowal – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i były wiceminister spraw zagranicznych, • Artur Łącki – poseł na Sejm RP, reprezentujący region Pomorza Zachodniego, • Olgierd Geblewicz – marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W trakcie briefingu poruszone zostaną m.in. tematy związane z polityką krajową, samorządnością, wyzwaniami rozwoju regionów oraz nadchodzącymi wyborami. Organizatorzy zapowiadają również obecność kolejnych gości, których udział jest w trakcie potwierdzania. Trzaskobus to nie tylko wydarzenie polityczne, ale także przestrzeń do otwartego dialogu z obywatelami. Wizyta w Świnoujściu wpisuje się w szerszą trasę, której celem jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami i rozmowa o sprawach najważniejszych dla lokalnych społeczności. Wydarzenie ma charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają zarówno mieszkańców, jak i przedstawicieli mediów ■ 25 maja w Muszli Koncertowej w Świnoujściu wystąpi Oksana Biłozir. Jest uważana za epokowego artystę w historii swojego kraju. Artystka ludowa Ukrainy, minister kultury Ukrainy, filantropka i wolontariuszka jest dla milionów Ukraińców ulubioną piosenkarką. Jej koncerty są zawsze wypełnione energią życzliwości i miłością, a jej piosenki od dawna są wyrazistym symbolem tego, co ukraińskie ■ Nasze dziewczęta ze Świnoujścia i ich opiekun i choreograf Izabela Gromek - Świątek zdobyły pierwsze miejsce w 27 FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO . TEATR TAŃCA GOTHIKA PO RAZ DRUGI Z RZĘDU ZOSTAŁ LAUREATEM 27. FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO ORAZ NAGRODY SPECJALNEJ POLSKIEJ GRUPY ZBROJENIOWEJ. TEATR TAŃCA GOTHIKA 🥇🏆 Liliana Ośmialowska, Nadia Guzik, Wiktoria Mokrzycka, Zofia Tałanda, Hanna Puźniak, Łucja Drachal, Luiza Kradyna, Ida Świątek, Zuzanna Wlczak, Julia Tarnowska. Tytuł widowiska tanecznego: "JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA, KIEDY MY ŻYJEMY" 🇵🇱 ■