POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [19.02.2024, 23:42:43] • zachodniopomorskie

Nowa pracownia w ZCO dzięki sprzętowi z WOŚP

Nowa pracownia w ZCO dzięki sprzętowi z WOŚP

fot. Organizator

Dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach 31 Finału, którego hasłem było "Chcemy wygrać z sepsą!” w strukturze naszego szpitala utworzyliśmy Pracownię Diagnostyki Mikrobiologicznej.

Pracownia wyposażona w sprzęt najnowszej generacji daje możliwości przyspieszenia diagnostyki zakażeń sepsą. Czas oczekiwania na wyniki możemy znacznie skrócić w porównaniu do metod konwencjonalnych. Dzięki temu mamy możliwość szybszego zastosowania leczenia celowanego, ukierunkowanego na drobnoustrój, uzyskując szybciej oczekiwany efekt kliniczny.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, w ramach wsparcia walki z sepsą, otrzymało od WOŚP:
•spektrometr masowy (MALDI TOF) BIOTYPER do identyfikacji mikroorganizmów pozwalający na bardzo szybką identyfikację przy zastosowaniu zaawansowanej technologii na podstawie profili białkowych, z użyciem jonizacji laserowej,
•automatyczny system do posiewu krwi,
•analizator do diagnostyki molekularnej i wykrywania mechanizmów oporności typu multiplex PCR,
•system automatyczny do ilościowego oznaczania lekowrażliwości (MIC),
•komorę laminarną.

Nowa pracownia w ZCO dzięki sprzętowi z WOŚP

fot. Organizator

Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki powinno minąć jak najmniej czasu – mówi dr n med. Bożena Piskuła, specjalista w dziedzinie mikrobiologii medycznej, kierowniczka Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej - Los pacjenta zależy od wykorzystania krótkiego czasu, jaki lekarze mają na reakcję. Ryzyko zgonu wzrasta o 7% z każdą godziną między początkiem wstrząsu septycznego a dostosowaniem terapii przeciwdrobnoustrojowej. Szybkie ustalenie czynnika etiologicznego i wdrożenie skutecznego leczenia w przypadku pacjentów onkologicznych ma kluczowe znaczenie.

- Sprzęt od WOŚP znacząco skrócił czas identyfikacji drobnoustrojów co pozwala na jeszcze szybszą i precyzyjniejszą reakcję oraz wdrożenie celowanego leczenia. To ważna informacja dla pacjentów z naszego regionu – dodaje Adrian Sikorski dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – Nasze wojewódzkie centrum kompleksowego leczenia onkologicznego, jakim jest ZCO, dzięki wsparciu WOŚP zapewnia teraz jeszcze lepsze możliwości prowadzenia terapii, za co serdecznie dziękuję Jurkowi Owsiakowi i wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji.

Nowa pracownia w ZCO dzięki sprzętowi z WOŚP

fot. Organizator

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra z naszymi szpitalami od samego początku.
I niech gra, bo dzięki temu każdego roku placówki otrzymują nowoczesny sprzęt, który pozwala szybciej i skuteczniej podejmować akcje ratujące ludzkie życie. Przez ponad 30 lat marszałkowskie jednostki ochrony zdrowia otrzymały od fundacji Jurka Owsiaka aparaturę wartą ponad 55 mln zł. To tysiące bardzo potrzebnych urządzeń dla m.in. oddziałów neonatologicznych, pediatrycznych, laryngologicznych, ortopedycznych, geriatrycznych czy neurologicznych. Właściwie nie ma takiego miejsca, w którym kadra medyczna nie korzysta ze sprzętu opatrzonego czerwonym serduszkiem Orkiestry. To wyjątkowy symbol, bo kojarzony z dobrocią, hojnością i solidarnością z drugim człowiekiem – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Cieszę się też, że na Pomorzu Zachodnim zagościł festiwal Pol’and’Rock, bo to najlepsze podziękowanie dla wszystkich, którzy włączają się w finały WOŚP – dodaje marszałek.

Nowa pracownia w ZCO dzięki sprzętowi z WOŚP

fot. Organizator

W ubiegłym roku, wspólnie z Regionalną Fundacją Walki z Rakiem w strefie Pomorza Zachodniego na festiwalu prowadziliśmy warsztaty samobadania piersi, badania poziomu ciśnienia i cukru we krwi. Frekwencja na naszym stoisku i zainteresowanie profilaktyką było ogromne.

Agnieszka Muchla-Łagosz
Specjalista ds. komunikacji ZCO


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Sobota [02.03.2024, 23:52:39] • [IP: 176.221.124.***]

Patrzę na fotki a na naklejkach 2023r czyli kasiorę Owsiak miał rok na lokacie. Jak porównać cenę tych gadżetów do kwoty tu wyżebranej rok temu to wychodzi jeszcze ciekawiej. Nie ma za co dziękować temu szulerowi.

Gość • Sobota [02.03.2024, 23:42:25] • [IP: 176.221.124.***]

[28.02.2024, 10:13:56] • [IP: 88.156.232.***] Tak też będzie. Szpital nie może serwisować cudzego sprzętu. Ale serwisu i tak do tego nie ma bo tak został kupiony. Ten sprzęt jest cały czas własnością fundacji Owsiaka a nie szpitala. Taka dupokryjka na nowe trenówki. On tylko użycza sprzęt do korzystania ale w każdej chwili może go zabrać.

Gość • Środa [28.02.2024, 10:13:56] • [IP: 88.156.232.***]

Sprzęt kupiony, a za rok może i do piwnicy, bo szpital prawdopodobnie nie będzie miał środków na terminowy przegląd serwisowy - tak się dzieje dość często ze sprzętem kupowanym przez WOŚP bez konsultacji ze szpitalami, że późniejsze jego serwisowanie i certyfikacja są na tyle kosztowne, że wielu szpitali na to zwyczajnie nie stać i muszą się go pozbyć. Ale to już nikogo nie obchodzi, ważne, że kasiora wydana, a Owsiak kupuje sobie nową terenówkę.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■