POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.02.2026, 08:34:25] • zachodniopomorskie

Można budować S10 od Cybowa do Łowicza Wałeckiego

Można budować S10 od Cybowa do Łowicza Wałeckiego

fot. GDDKiA O/Szczecin

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S10 Cybowo - Łowicz Wałecki o długości 16 km. To czwarty z siedmiu odcinków realizacyjnych drogi S10 Szczecin - Wałcz, dla którego zostało wydane pozwolenie na budowę.

Ruszą roboty

Decyzja ZRID umożliwia rozpoczęcie robót budowlanych. W ciągu najbliższych 30 dni przekażemy wykonawcy, firmie Budimex, plac budowy i będą mogły rozpocząć się pierwsze prace w terenie. W pierwszym okresie będą prowadzone roboty wstępne, obejmujące rozpoznanie saperskie oraz wyznaczenie geodezyjne obszaru inwestycji.

Od 16 grudnia trwa na kontraktach przerwa zimowa, czyli czas wyłączony z realizacji robót budowlanych. W związku z tym pełnego zakresu robót można się spodziewać na wiosnę. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w połowie 2028 r.

Można budować S10 od Cybowa do Łowicza Wałeckiego

fot. GDDKiA O/Szczecin

Procedury odszkodowawcze

Wydanie decyzji ZRID oznacza też rozpoczęcie procedury związanej z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejęte pod drogę. Rzeczoznawcy wyznaczeni przez Wojewodę Zachodniopomorskiego będą przygotowywali operaty określające wycenę nieruchomości, a cała procedura zakończy się wydaniem przez Wojewodę decyzji odszkodowawczej i wypłatą środków przez GDDKiA. Więcej o tej procedurze w specjalnej zakładce na stronie GDDKiA.

Można budować S10 od Cybowa do Łowicza Wałeckiego

fot. GDDKiA O/Szczecin

100 km S10 w realizacji

W 2024 i na początku 2025 r. podpisaliśmy umowy na realizację siedmiu odcinków S10 między Szczecinem i Wałczem (w formule Projektuj i buduj). Następnie, zgodnie z terminami kontraktowymi (10 miesięcy od podpisania umowy), wykonawcy składali wnioski o wydanie decyzji ZRID dla poszczególnych odcinków. Dla odcinków Stargard - Suchań i Suchań - Recz pozwolenia na budowę zostały wydane w grudniu 2025 r., natomiast dla odcinka Piecnik - Wałcz w styczniu 2026 r. Jako ostatni decyzję ZRID powinien otrzymać w połowie tego roku odcinek Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo, dla którego wniosek złożyliśmy pod koniec listopada ubiegłego roku. Zakładając sprawne zakończenie wszystkich procedur administracyjnych, w ciągu najbliższych miesięcy będziemy mieć plac budowy o długości 100 km. Zakończenie realizacji S10 od Szczecina do Wałcza planowane jest do końca 2028 r.

Można budować S10 od Cybowa do Łowicza Wałeckiego

fot. GDDKiA O/Szczecin

S10 Cybowo - Łowicz Wałecki

Odcinek ten będzie stanowił obwodnicę Kalisza Pomorskiego, omijając od północy miasto i rozpocznie się przed węzłem Cybowo (patrząc od strony Stargardu). W pobliżu tego węzła planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Od tego miejsca nowa S10 będzie odchodzić w kierunku północnym od obecnej DK10, omijając Cybowo. Na tym fragmencie zaplanowano realizację pary MOP-ów Cybowo. Na przecięciu z DW175 zaplanowana jest budowa węzła Kalisz Pomorski. Dalej trasa na wschód od Krężna zbliża się do obecnego przebiegu DK10. Odcinek realizacyjny kończy się przed węzłem Łowicz Wałecki.

Można budować S10 od Cybowa do Łowicza Wałeckiego

fot. GDDKiA O/Szczecin

W ramach inwestycji przewidziano budowę 15 obiektów mostowych - sześciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt, trzech mostów zintegrowanych z przejściami dla zwierząt, dwóch przejść dolnych dla zwierząt oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Mateusz Grzeszczuk
Główny Specjalista
Pion Dyrektora Oddziału
Stanowisko ds. Komunikacji Społecznej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■