Zamiast wynajmować zewnętrzne firmy, samotni seniorzy w potrzebie mogą otrzymać niezbędną pomoc od swoich… sąsiadów. Takie rozwiązanie promuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Za pieniądze z budżetu państwa Świnoujście ponownie zorganizuje świadczenia o charakterze opiekuńczym na rzecz osób potrzebujących wsparcia po 60. roku życia.
Odpłatnie będą mogli im pomagać… sąsiedzi.
Wsparcie ma objąć podstawową pomoc w codziennych potrzebach, higienie osobistej oraz zapewnić kontakt z otoczeniem. Chętni będą robili zakupy, sprzątali czy też gotowali.
To czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, ale empatii, dobrej woli i miłości do drugiego człowieka – podkreślają urzędnicy.
Opierają się na więziach lokalnych i są mniej sformalizowane – dodają.
Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, niebędące rodziną podopiecznego, zaakceptowane przez gminę i samego zainteresowanego.
Miasto otrzyma na ten cel 288 tysięcy, a realizacja tego ambitnego programu w 2026 roku będzie kosztować 360 tysięcy złotych.
Chętni, którzy chcą wziąć udział w tej szlachetnej akcji, mogą zgłaszać się do MOPR-u do 28 lutego.
On wiosną się uśmiechnie,
jesienią zagada,
a zimą ci pomoże
przy węglu i przy koksie.
I sama nie wiesz, kiedy
ułoży wam się rok.
Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych




















Miło gdy pomagamy sąsiadom bezinteresownie, jednak robimy to w naszym czasie wolnym, a starsi potrzebują pomocy często w godzinach naszej pracy, dlatego opisany program uważam za pozytywny.
Ludzkość zeszła na psy. Już nic od siebie, od serca 😢
Dobrych ludzi nikt dzisiaj nie nie szanuje, tylko wykorzystuje i uważa za frajera. Znalazł się głupi niech się udziela, lepiej tam nie zaglądać bo moze bedzie coś potrzeba. Za dobre, złym płacą, chcesz pomagać i poświęć swoje życie oraz swój wolny czas to działaj. Wkładaj w to własne pieniądze ale nie oczekuj nawet na słowo dziękuję, bo go nie usłyszysz. Dzisiaj rodzica starego, chorego potrzebującego miłości i rodziny oddają jak zepsutą i niepotrzebną zabawkę do domów opieki żeby się więcej nim nie interesować i jak najszybciej przejąć spadek. Na stypie jak się spotkają to pie...dolą o samochodach telefonach domach. Ale o zmarłym ani słowa tak jakby zdechł kot, choviaż za kotrm by płakali. Ale dzuęki komu mają wszystko już zapomnieli. Ale życie szybko przemija i też bedziecie na miejscu tych starych i chorych ludzi, ale wtedy może już bedzie legalna eutanazja ku waszemu szczęściu 😁😁😁
pomagałem ZA DARMO !! --a tak mi obrobiono dupę, że z po 2015r po wyborach te same osoby pluły za mną -ale po 2023 roku po wyborach NIKTU TYCH OSÓB NIE CHCE ROBIĆ I POMAGAĆ. OD TEGO JEST OPIEKA ___NIE JA !!
Kilka razy pomagałem starszym sąsiadom nie biorąc za to ni grosza, nawet czasem całkowicie anonimowo. 40 m ode mnie mieszkało starsze małżeństwo, wiedziałem, że odśnieżyć chodnik przylegający do ich domu na dłuższej niż przy innych domach długości ok.35 m nie jest im łatwo, więc późnym wieczorem podszedłem pod ich dom i zacząłem zmiatac śnieg (miotła wyciszyła akcję, łopata zbyt głośna). Na końcu zawiesiłem na ich płocie zawieszkę z tekstem" Prezent od św. Mikołaja". Nazajutrz ich reakcję częściowo odkodowałem na podstawie odcisku śladu ich butów, równo odbitych obok siebie przy płocie - podeszli i patrzyli na efekt, cztery stopy obok siebie. Te odciski były jak zgrabna puenta wybitnego reżysera na końcu filmu.
Są ludzie których dzieci mieszkają w tym samym mieście, mają pełno kasy albo wyjechali za granicę i mówią jak to in się dzieciom powodzi a potem szukają frajerów żeby ktoś był pod telefonem i biegał dla nich po sklepach szukając ładnych pomidorów.
37248 przecież ty zrobisz to za darmo, więc co się udzielasz !!
"a zimą ci pomoże / przy węglu i przy koksie/. .."- no jak to? Planeta płonie, jak orzekł Rafałek Elgiebetczyk, a pellet nie podrożał w ostatnich dniach do 3 tys.zł i wiatraki zimą wystarczą...
Musi być koniecznie sąsiadka, czyli osoba zamieszkała blisko ? Nam pomaga bezinteresownie koleżanka jeszcze z podstawówki, ale ona mieszka dość daleko od nas.
Gość Sąsiedzi jak coś potrzebują to widzą nie zawsze pomoc idzie w dwie strony
Oby nie rudego.
A lód z chodnika też odkuje?
Szlachetna pomoc, to nie znaczy że osobie która pomaga trzeba płacić 🤨