Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!
fot. Sławomir Ryfczyński
To dzień pamięci i symbolicznego zamknięcia najtragiczniejszego rozdziału w historii Europy. W Świnoujściu 8 maja uroczystości Narodowego Dnia Zwycięstwa zgromadziły marynarzy, mieszkańców, samorządowców i przedstawicieli wielu środowisk, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom II wojny światowej.
8 maja obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W 81. rocznicę tych wydarzeń w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami oraz wszystkich, którzy walczyli i ginęli w latach 1939-1945.
fot. Sławomir Ryfczyński
Marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża uczcili ten dzień w sposób szczególny. Na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiono wielką galę banderową, a w miejscach pamięci wystawiono posterunki honorowe.
„W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.”
fot. Sławomir Ryfczyński
Centralnym punktem obchodów w Świnoujściu były uroczystości na Placu Słowiańskim. Delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz lokalnych instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”.
fot. Sławomir Ryfczyński
Dalsza część obchodów odbyła się na cmentarzu komunalnym. Przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej” również złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd tym, którzy nie wrócili z wojny.
Narodowy Dzień Zwycięstwa został zmieniony i ustanowiony ustawą w 2015 roku i o tego czasu obchodzony jest 8 maja. Upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie, które nastąpiło po podpisaniu aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 roku o godzinie 22:30 czasu środkowoeuropejskiego. Działania wojenne zakończyły się kilka minut po godzinie 23.
fot. Sławomir Ryfczyński
Jednocześnie zniesiono obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, wprowadzone dekretem władz komunistycznych w 1945 roku.
Choć dla Europy Zachodniej był to moment zakończenia wojny, dla wielu krajów regionu w tym Polski nie oznaczał pełnej wolności. Zamiast niej nadszedł okres zależności od Związku Radzieckiego.
fot. Sławomir Ryfczyński
Mimo to 8 maja pozostaje dniem, w którym Europa wspomina zakończenie największego konfliktu w historii ludzkości i oddaje hołd jego ofiarom. W Świnoujściu pamięć o tych wydarzeniach jak co roku wyrażono poprzez obecność, ciszę i złożone pod pomnikami kwiaty.
Obecnie jestesmy uzależnieni od eurokołchozu czyli Niemiec, którzy przy pomocy swojego namiestnika dyktatuska wysysają nas ekonomicznie, znowu utraciliśmy niepodległość!
Największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. 8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie.
9 maja to sobie ruscy wymyślili.
Wychowawcy, którzy uczą dzieci patriotyzmu i kochania Ojczyzny- SZACUNEK. Szkoda, że jest ich mało, , gdzie szkoła nr 4, nr 6, nr 1, nr 2, licealiści Logos i Mieszka, no gdzie, czego Was w tych szkołach uczą ?. Bierzcie przykład z małych patriotów i ze szkoły na Piastowskiej
Wojsko jak zwykle pokazało klasę, reszta to obciach. Pan porucznik przemilczał katownie UBeckie. Prezydenta Agatowska i jej koalicja nieobecna, choć dla komuny to radosna data. Bo dla aktywistów KO d.PO, klęska Niemiec to smutna rocznica. KO ma w swoim programie piłowanie katolików, jak oni się czuli gdy musieli słuchać i patrzeć na żywego kapelana?
Do [10.05.2026, 14:53:59] • [IP: 31.175.44 podpowiedź : są jeszcze miejsca do masowej zbiórki i niekoniecznie musi to być muszla koncertowa a więc następnym jest tunel gdy coś się stanie w środku a drugim na pewno jest prom kiedyś szczególnie a teraz gdy tunel stanie no oczywiście plaża gdy jest sezon i upalnie a szczególnie kiedyś kiedy otworzono przejście do sklepów w NRD i pewnej niedzieli naliczono na naszej plaży 150 tys ludzi według sprzedanych biletów gdyż plaża była płatna co wydaje się dobre w dzisiejszych czasach gdy temu samorządowi brakuje pieniędzy na wszystko poza rozrywką która jest jak wiadomo ostatnim stadium przed upadkiem tak przynajmniej wynika z historii imperiów które upadały z hukiem gdy ludowi zabrakło na wszystko.
Chwała bohaterom którzy oddali życie. A swoją drogą czy Niemcy mają chęć zapłacić te drobne odszkodowanie za straty jakie są wymienione w raporcie który jest do dyspozycji ich rządu? Do tego chciałbym wiedzieć czy delegacja kraju który spowodował ta cała masakrę była gdziekolwiek w naszym kraju aby oddać hołd tym którzy polegli za swój kraj nie mówimy o cmentarzach gdzie leżą ci którym nie dane było przeżyć wojny ale też o ofiarach obozów i miejsc pracy przymusowej o dzieciach porwanych i zniemczonych które jeszcze żyją i ich potomkach którzy nie wiedzą o swoim pochodzeniu.
Obecnie jestesmy uzależnieni od eurokołchozu czyli Niemiec, którzy przy pomocy swojego namiestnika dyktatuska wysysają nas ekonomicznie, znowu utraciliśmy niepodległość!
Największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. 8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie. 9 maja to sobie ruscy wymyślili.
Wychowawcy, którzy uczą dzieci patriotyzmu i kochania Ojczyzny- SZACUNEK. Szkoda, że jest ich mało, , gdzie szkoła nr 4, nr 6, nr 1, nr 2, licealiści Logos i Mieszka, no gdzie, czego Was w tych szkołach uczą ?. Bierzcie przykład z małych patriotów i ze szkoły na Piastowskiej
Wojsko jak zwykle pokazało klasę, reszta to obciach. Pan porucznik przemilczał katownie UBeckie. Prezydenta Agatowska i jej koalicja nieobecna, choć dla komuny to radosna data. Bo dla aktywistów KO d.PO, klęska Niemiec to smutna rocznica. KO ma w swoim programie piłowanie katolików, jak oni się czuli gdy musieli słuchać i patrzeć na żywego kapelana?
9 maja jest dzień zwycięstwa.
Nadal składane są hołdy pod tym CZARNYM niemieckim orłem? Jak długo jeszcze, to są kpiny!
Im mniej Polska jest polską tym więcej świąt i uroczystości" Ala" patriotycznych, co za obłuda. :/
Do [10.05.2026, 14:53:59] • [IP: 31.175.44 podpowiedź : są jeszcze miejsca do masowej zbiórki i niekoniecznie musi to być muszla koncertowa a więc następnym jest tunel gdy coś się stanie w środku a drugim na pewno jest prom kiedyś szczególnie a teraz gdy tunel stanie no oczywiście plaża gdy jest sezon i upalnie a szczególnie kiedyś kiedy otworzono przejście do sklepów w NRD i pewnej niedzieli naliczono na naszej plaży 150 tys ludzi według sprzedanych biletów gdyż plaża była płatna co wydaje się dobre w dzisiejszych czasach gdy temu samorządowi brakuje pieniędzy na wszystko poza rozrywką która jest jak wiadomo ostatnim stadium przed upadkiem tak przynajmniej wynika z historii imperiów które upadały z hukiem gdy ludowi zabrakło na wszystko.
dzien zwyciestwa przypada na 9 maja
Ten dzień trzeba postrzegać jako początek okupacji sowieckiej.
Chwała bohaterom którzy oddali życie. A swoją drogą czy Niemcy mają chęć zapłacić te drobne odszkodowanie za straty jakie są wymienione w raporcie który jest do dyspozycji ich rządu? Do tego chciałbym wiedzieć czy delegacja kraju który spowodował ta cała masakrę była gdziekolwiek w naszym kraju aby oddać hołd tym którzy polegli za swój kraj nie mówimy o cmentarzach gdzie leżą ci którym nie dane było przeżyć wojny ale też o ofiarach obozów i miejsc pracy przymusowej o dzieciach porwanych i zniemczonych które jeszcze żyją i ich potomkach którzy nie wiedzą o swoim pochodzeniu.
DZIEŃ ZWYCIĘSTWA przesuwa się w zależności od upodobań politycznych władzy. ŻENUJĄCY proceder.
W tym mieście albo się gromadzą się pod pomnikami, albo pod muszą!