POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.05.2026, 14:27:20] • Świnoujście

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

To dzień pamięci i symbolicznego zamknięcia najtragiczniejszego rozdziału w historii Europy. W Świnoujściu 8 maja uroczystości Narodowego Dnia Zwycięstwa zgromadziły marynarzy, mieszkańców, samorządowców i przedstawicieli wielu środowisk, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom II wojny światowej.



8 maja obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W 81. rocznicę tych wydarzeń w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami oraz wszystkich, którzy walczyli i ginęli w latach 1939-1945.

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża uczcili ten dzień w sposób szczególny. Na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiono wielką galę banderową, a w miejscach pamięci wystawiono posterunki honorowe.

„W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.”

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Centralnym punktem obchodów w Świnoujściu były uroczystości na Placu Słowiańskim. Delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz lokalnych instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”.

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Dalsza część obchodów odbyła się na cmentarzu komunalnym. Przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej” również złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd tym, którzy nie wrócili z wojny.

Narodowy Dzień Zwycięstwa został zmieniony i ustanowiony ustawą w 2015 roku i o tego czasu obchodzony jest 8 maja. Upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie, które nastąpiło po podpisaniu aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 roku o godzinie 22:30 czasu środkowoeuropejskiego. Działania wojenne zakończyły się kilka minut po godzinie 23.

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Jednocześnie zniesiono obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, wprowadzone dekretem władz komunistycznych w 1945 roku.

Choć dla Europy Zachodniej był to moment zakończenia wojny, dla wielu krajów regionu w tym Polski nie oznaczał pełnej wolności. Zamiast niej nadszedł okres zależności od Związku Radzieckiego.

Marynarze, mieszkańcy i samorząd. Świnoujście uczciło 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Mimo to 8 maja pozostaje dniem, w którym Europa wspomina zakończenie największego konfliktu w historii ludzkości i oddaje hołd jego ofiarom. W Świnoujściu pamięć o tych wydarzeniach jak co roku wyrażono poprzez obecność, ciszę i złożone pod pomnikami kwiaty.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Środa [13.05.2026, 15:17:41] • [IP: 178.238.247.**]

Obecnie jestesmy uzależnieni od eurokołchozu czyli Niemiec, którzy przy pomocy swojego namiestnika dyktatuska wysysają nas ekonomicznie, znowu utraciliśmy niepodległość!

Gość • Wtorek [12.05.2026, 11:28:34] • [IP: 185.210.39.**]

Największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. 8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie. 9 maja to sobie ruscy wymyślili.

Gość • Wtorek [12.05.2026, 00:08:22] • [IP: 176.221.124.***]

Wychowawcy, którzy uczą dzieci patriotyzmu i kochania Ojczyzny- SZACUNEK. Szkoda, że jest ich mało, , gdzie szkoła nr 4, nr 6, nr 1, nr 2, licealiści Logos i Mieszka, no gdzie, czego Was w tych szkołach uczą ?. Bierzcie przykład z małych patriotów i ze szkoły na Piastowskiej

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 20:35:48] • [IP: 37.248.219.**]

Wojsko jak zwykle pokazało klasę, reszta to obciach. Pan porucznik przemilczał katownie UBeckie. Prezydenta Agatowska i jej koalicja nieobecna, choć dla komuny to radosna data. Bo dla aktywistów KO d.PO, klęska Niemiec to smutna rocznica. KO ma w swoim programie piłowanie katolików, jak oni się czuli gdy musieli słuchać i patrzeć na żywego kapelana?

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 09:17:40] • [IP: 176.221.125.***]

9 maja jest dzień zwycięstwa.

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 08:27:56] • [IP: 89.151.18.***]

Nadal składane są hołdy pod tym CZARNYM niemieckim orłem? Jak długo jeszcze, to są kpiny!

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 00:59:52] • [IP: 185.210.36.**]

Im mniej Polska jest polską tym więcej świąt i uroczystości" Ala" patriotycznych, co za obłuda. :/

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 00:16:27] • [IP: 176.221.125.**]

Do [10.05.2026, 14:53:59] • [IP: 31.175.44 podpowiedź : są jeszcze miejsca do masowej zbiórki i niekoniecznie musi to być muszla koncertowa a więc następnym jest tunel gdy coś się stanie w środku a drugim na pewno jest prom kiedyś szczególnie a teraz gdy tunel stanie no oczywiście plaża gdy jest sezon i upalnie a szczególnie kiedyś kiedy otworzono przejście do sklepów w NRD i pewnej niedzieli naliczono na naszej plaży 150 tys ludzi według sprzedanych biletów gdyż plaża była płatna co wydaje się dobre w dzisiejszych czasach gdy temu samorządowi brakuje pieniędzy na wszystko poza rozrywką która jest jak wiadomo ostatnim stadium przed upadkiem tak przynajmniej wynika z historii imperiów które upadały z hukiem gdy ludowi zabrakło na wszystko.

Gość • Niedziela [10.05.2026, 21:02:14] • [IP: 46.114.255.**]

dzien zwyciestwa przypada na 9 maja

Gość • Niedziela [10.05.2026, 19:22:34] • [IP: 46.205.210.***]

Ten dzień trzeba postrzegać jako początek okupacji sowieckiej.

Gość • Niedziela [10.05.2026, 17:08:35] • [IP: 176.221.125.**]

Chwała bohaterom którzy oddali życie. A swoją drogą czy Niemcy mają chęć zapłacić te drobne odszkodowanie za straty jakie są wymienione w raporcie który jest do dyspozycji ich rządu? Do tego chciałbym wiedzieć czy delegacja kraju który spowodował ta cała masakrę była gdziekolwiek w naszym kraju aby oddać hołd tym którzy polegli za swój kraj nie mówimy o cmentarzach gdzie leżą ci którym nie dane było przeżyć wojny ale też o ofiarach obozów i miejsc pracy przymusowej o dzieciach porwanych i zniemczonych które jeszcze żyją i ich potomkach którzy nie wiedzą o swoim pochodzeniu.

Gość • Niedziela [10.05.2026, 16:24:24] • [IP: 185.210.36.**]

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA przesuwa się w zależności od upodobań politycznych władzy. ŻENUJĄCY proceder.

Gość • Niedziela [10.05.2026, 14:53:59] • [IP: 31.175.44.*]

W tym mieście albo się gromadzą się pod pomnikami, albo pod muszą!

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uderzył mężczyznę w głowę. 57-latek trafił do szpitala, sprawca jest nadal poszukiwany. Do poważnego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie w rejonie ulicy Konstytucji 3 Maja, przed budynkami znajdującymi się przy galerii Corso w Świnoujściu. Po uderzeniu w głowę 57-letni mężczyzna trafił do szpitala. Według nieoficjalnych informacji policja poszukuje sprawcy. Jak ustalili redaktorzy iswinoujscie.pl, do zdarzenia doszło około godziny 17.00. Wszystko wskazuje na to, że nie był to przypadkowy atak. Mężczyźni mogli się znać, a pomiędzy nimi doszło do konfliktu, który zakończył się użyciem przemocy ■