POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [23.05.2011, 07:57:09] • Świnoujście

Praca czeka, ale nie na wszystkich

Praca czeka, ale nie na wszystkich

fot. Sławomir Ryfczyński

W Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu odbyła się konferencji EURES Odra-Oder. Wielu bezrobotnych przyszło na nią z nadzieją, że znajdą jakąś pracę. Bez znajomości niemieckiego będzie trudno - mówi Sabine Teubner-Schoebel, pośrednik pracy z agencji w Greifswaldzie.

- Szukam pracy od pięciu lat – mówi jeden z mieszkańców, którego spotkaliśmy na konferencji.- W sezonie turystycznym jeszcze mam jakieś szanse. W ubiegłym roku pracowałem przy stoisku z pamiątkami. Ale jak minęło lato, znów nie mam z czego żyć. Łapię jakieś fuchy, ale to są prace na krótki czas i za marne grosze. Jestem gotów wyjechać do Niemiec, jeśli zarobię tam tyle, że zdołam się utrzymać na miejscu i jeszcze zostaną pieniądze dla mojej rodziny w Polsce.

Praca czeka, ale nie na wszystkich

fot. Sławomir Ryfczyński

Większość bezrobotnych to osoby bez kwalifikacji. A nie takich poszukują Niemcy.

- Na terenach przygranicznych w okolicach Greifswalu i Stralsund potrzebne są w tej chwili przede wszystkim osoby do gastronomii, hoteli, do opieki nad osobami starszymi, ludzie do sprzątania - mówi Sabine Teubner-Schoebel, pośrednik pracy z agencji w Greifswaldzie.- W Wolgaście jest teraz 50 wolnych miejsc dla kucharzy i 50 miejsc dla pracowników restauracji

Polacy mogą dostać oferty pracy w urzędach pracy w Wolgaście, dzięki pośrednikom pracy lub szukając informacji w internecie.

Polskie 50 - i 60- latki nie mają jednak dużych szans na niemieckim rynku pracy. Poszukiwani są młodsi pracownicy.

Praca czeka, ale nie na wszystkich

fot. Sławomir Ryfczyński

Najważniejsza jest znajomość niemieckiego. Joanna Sokalska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy twierdzi, że Niemcy zdają sobie sprawę, że ktoś może być specjalistą w jakiejś dziedzinie, ale nie zna niemieckiego. - Niemieccy pracodawcy będą organizowali więc dla Polaków szkolenia z języka niemieckiego już w pracy - mówi Joanna Sokalska. - Zapotrzebowanie na pracowników jest duże, więc oni też muszą wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polaków.

Podobna konferencja odbędzie się prawdopodobnie za rok. - Z pewnością będą robione spotkania robocze z przedstawicielami organizacji niemieckich, aby na bieżąco nasi bezrobotni mogli zdobywać informacje na temat pracy w Niemczech – mówi szefowa PUP-u.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 57, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 57

Q rozwadze • Poniedziałek [23.05.2011, 12:20:17] • [IP: 83.21.132.**]

Trawestacja POLAK MAŁY. Kto ty jesteś -Dzieciak głodny - kim twój ojciec - bezrobotny. Jaki znak twój - pusta micha - a co robisz z głodu zdycham...A dla czego żyjesz w nędzy- bo w rodzinie brak pieniędzy...Gdzie twa ziemia - rozkradziona - kto rozkradł SOLIDARNI CI CZERWONI I CI CZARNI...Kim jest Polska to macocha - Czy ją kochasz - nie nie kocham. Z życia w kraju tak się cieszę że z radości się powieszę. ..Albo znajdę inną radę i na zawsze stąd wyjadę. ..WTEDY NIGDY SIĘ NIE PRZYZNAM DO POLSKI ZE TO OJCZYZNA. Smutny wierszyk ale prawdziwy niech ktoś powie gdzie jest nie prawda.Jak wiele poszło za chlebem.

Bździągwa • Poniedziałek [23.05.2011, 12:04:17] • [IP: 31.63.225.*]

Mam dużo kwalifikacji młody człowieku. Musiałeś się do mnie zwrócić, bo czujesz się bez karny - tak? Jesteś lepszy niż Kobuszewski.

Q rozwadze • Poniedziałek [23.05.2011, 12:03:34] • [IP: 83.21.132.**]

O Polsko tak piękna bogata że mogłabyś wyżywić połowę świata a dla własnych dzieci nie masz chleba.Dawno to napisał poeta. ..Tylko DLACZEGO ---Teraz nie można zganiać na KOOOMMMUUNNĘĘĘ bo mija 21 lat jak nieboszczka padła. ..A następcy rozkradli i zlikwidowali zakłady pracy więc za chlebem do" przegranych sąsiadów"Oni zarabiają 3 do 5 X więcej więc nas mogą ---wykupić. ..mamy podobne prawa w -U E -tylko że mamy znak" P" wypisany w zarobkach czyli jesteśmy PARIASAMI. Rządziła lewica-rządziła prawica a teraz liberałowie i nic się nie zmienia z wyjątkiem że zmieniliśmy" WIELKIEGO BRATA" .Pan wini chłopa chłop pana a pan księdza a nam wszyckim zewsząd nędza to ma około 400 lat. Co się zmieniło więc szukający pracy ---zaśpiewajcie sobie BANDOSKĘ.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 11:58:33] • [IP: 80.245.189.***]

BŻDZIĄGWA a masz kwalifikacje zeby to robic?watpliwe..

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 11:52:49] • [IP: 88.156.234.***]

a ten laptop toshiba na zdjeciu to w ramach zaznazcenia nowoczesności czy taki gadżet fajny na spotkaniu?

Bździągwa • Poniedziałek [23.05.2011, 11:52:39] • [IP: 31.63.225.*]

Wolę jeść śmieci niż Niemcowi tyłek wycierać po każdym posiłkuza milion €.

Bździągwa • Poniedziałek [23.05.2011, 11:51:09] • [IP: 31.63.225.*]

Nic nie płaci, bo miga się od wypłat.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 11:47:21] • [IP: 87.96.63.***]

U nas zamiast 7 euro za 1 h jest 7 zł :)

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 11:41:29] • [IP: 93.94.185.**]

zarabiac 1500 PLN a 1500 euro jest roznica np pomoc kuchenna

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 11:27:42] • [IP: 80.245.189.***]

uciekajcie z tego dzikiego kraju niech te cwaniaczki sami zap...jezyka zalapac i rejestrowac sie na JOB BORSE.jest tez po polsku.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:54:57] • [IP: 80.245.178.***]

I ile płacisz pracownikom, właścicielu restauracji?

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:44:41] • [IP: 88.156.234.***]

jak ktos nie jest wymagajacy to w Polsce jest pracy mnostwo. Trzeba tylko zalozyc wlasna dzialalnosc gospodarcza. A takich kazdy pracodawca przyjmie i ta zlotowke czy nawet dla wykwalifikowanych pracownikow i ze 3 zlotowki da zarobic brutto czasem na czysto.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:43:53] • [IP: 217.97.193.**]

to byl jeden wielki pic, rzeczywistośc jest taka, że pracy nie ma, no może pomywaczka, pokojowa i kelnerka za 3.50 na godziny za 13 godzin pracy, takie są reali, a to zwykła kiełbacha wyborcza i gadanie tu, że nie chce się pracowac to jest poprostu obrazliwe, sprujcie pogadać z tak zwanymi biznesmenami, 3.50-4zł na godzine to jest norma w miescie!!

ryynio • Poniedziałek [23.05.2011, 10:33:49] • [IP: 83.249.19.***]

dajesz prace w restauracji w Swinoujsciu? hehe, za ile? za 1200zl + molestowanie w pakiecie?

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:33:22] • [IP: 46.112.214.***]

Jestem pielęgniarką. Nie ma pracy w szpitalach w Swinoujściu. Niestety.

jean-pier dolec • Poniedziałek [23.05.2011, 10:32:10] • [IP: 80.54.123.**]

targi z du.y...w U.P. mają ciepłe posadki więc po co mysleć i się wychylać... kursy komputerowe, obsługa urządzeń biurowych itp... na ch.j to komu, jak bez znajomości i tak pracy nie znajdzie? zorganizować kurs języka niemieckiego dla bezrobotnych!!

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:26:49] • [IP: 92.42.114.**]

Na takie pierdoły to pieniądze UP ma, no i na beznadziejne szkolenia, " Kurs poprawnej wymowy " Kto to wymyślił ? Ludzie bez pracy, dorośli a oni robią kurs jak w przedszkolu, chyba znajomosci dalej w urzędzie mają się dobrze. Ja proponuje kurs pitolenia głupot.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:20:16] • [IP: 178.238.247.**]

10:09a ty akutat sie urodziłeś juz z kwalifikacjami aha

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:16:47] • [IP: 195.117.222.***]

Zawsze znajdą się marudy co pracować nie chcą a zwady szukają ! było spotkanie i jest ok, praca też, dla każdego coś dobrego !

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 10:09:19] • [IP: 80.245.186.***]

jak slysze, ze w Polsce nie ma pracy to watroba mi sie wywraca. ja daje prace w restauracji w swinoujsciu i od 10 dni byly zainteresowane dwie osoby tylko musialy by przejsc odwykowke, tu w tym miescie to masa pijakow i ludzi bez jakich kolwiek kwalifikacji. I oni chca pracowac w Niemczech. SORY !!

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 09:35:18] • [IP: 88.156.234.***]

KUrcze znowu marudy - z pracą nie jest źle - podstawa znajomość Niemieckiego i te 7 euro na godzinę mas na rękę i na legalu! Kto u nas zapłaci np kelnerce 25 zł na czysto za godzinę pracy ?!!

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 09:02:20] • [IP: 88.156.235.***]

Gdyby tak preziem ostał się tak bardzo niechciany ten tak bardzo napompowany, co to przez wiele lat pływał to i praca dla wielu by była na ogłoszeniach w UP. No ale w ostatnich wyborach jakość kaszanki wyborcom nie odpowiadała. I to dziwne, bo działacz partii Witosowskiej nie preferuje produktów tradycyjnych- polskich. Zaproście go na weselisko gdzieś, gdzie z ramienia tej partii królował niejaki, obecnie europoseł z nadania PiS. Pozna warość tradycji.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 08:58:10] • [IP: 178.238.247.**]

sposób jest, nie chowac posadek pod swoich a ochłapy dra reszty wywaliac na tablice ogłoszen.

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 08:48:09] • [IP: 95.129.228.**]

do czarnej roboty najlepsi są Niemcy

Gość • Poniedziałek [23.05.2011, 08:41:30] • [IP: 80.245.186.**]

Kochani, co to jest za rozwiazywanie problemu poprzez wysyłanie obywatela za granice do pracy? to tu m abyc praca, tutaj mają być zarobki!

Oglądasz 26-50 z 57
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■