Tę tradycję , już kilkadziesiąt lat temu zapoczątkowały wdowy po zaginionych marynarzach. Wówczas były to bardzo kameralne, osobiste zaduszki. Z czasem, coraz więcej osób przyłączało się do tego pięknego zwyczaju. Ważnym dla tej tradycji momentem okazało się powołanie w Świnoujściu duszpasterstwa ludzi morza. Wielu do dziś wspomina nadmorskie homilie charyzmatycznego kapłana kaplicy Stella Maris - księdza Olafa Kwapisa. Dziś, tę piękną tradycję wspaniale kontynuują kapłani z parafii Matki Bożej „Gwiazdy Morza” ale ze zniczami nad brzeg wędrują świnoujścianie ze wszystkich wspólnot. Od lat spotykamy na brzegu także wielu naszych gości-przyjezdnych; kuracjuszy i turystów. Od lat, wieczorem, drugiego listopada, na parkingu przy promenadzie parkuje także autokar z gośćmi ze szczecińskiej wspólnoty Stella Maris. Na co dzień niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak wielka jest liczba polskich statków, które na przestrzeni wieku pociągnęły za sobą na dno nieraz całe załogi. Marynarskie zaduszki to najlepszy moment by o nich wspomnieć.
Wzruszająca uroczystość i potrzebna dla tradycji. W tym roku było około 200 osób ze świeczkami. Każda chwila zadumy nad zaginionymi w morzu jest przeżyciem. Chwila zadumy jest też potrzebna tym, którzy piszą głupie komentarze.
PŁATNE-- NIE!!- Popieram zwyczaj zadumy i godny naśladowania.(a gdzie to miejsce centralne??)
09:16 - Nie zawsze, bo pamiętam, jak takie wejście czy tam wyjście z plaży było Słodkie Centrum.
Chwila Zadumy! Oby wszyscy szczęśliwie wracali z morza do swojego domu!
Chociażby dla tego, że płatna plaża pozwoliła by delikatnie odciążyć budżet miejski. np symboliczną opłatą 10 złotych, która nie dotyczyła by urzędników i ich rodzin, oficerów politycznych, Vincenta oraz każdego, którego dochód przekracza 4700 złotych na miesiąc na osobę.
zawsze przy dawnym" GRYFIE" na przeciwko ALBATROSA
Zwyczaj godny pochwały i naśladowania. Jak znaleźć centralne wejście na plażę ? Nie ma takiej informacji ani na planie miasta, ani na nadmorskiej promenadzie.
Zwłaszcza seria ptaszków
Platne ? Niby czemu ? Chyba dla Ciebie... bardzo dobrze że pamięta się o tych co z morza nie powrócili. Pokój Ich duszom.
Wejście na plaże powinno być płatne.
NIECH NEPTUN BEDZIE PRZYCHYLNY DLA WSZYSTKICH PLYWAJACYCH MARYNARZY, ABY WSZYSCY WRACALI DO DOMU SZCZESLIWI IZDROWI