POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.05.2021, 14:52:58] • zachodniopomorskie

Tłumy na Nocy Muzeów w Muzeum Zimnej Wojny

Tłumy na Nocy Muzeów w Muzeum Zimnej Wojny

fot. Organizator

15 maja obchodziliśmy Europejską Noc Muzeów. Z tej okazji, Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku – zamiejscowy oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji. Po majowym odmrożeniu polskiej kultury i muzealnictwa, liczyliśmy na to, że spotkamy się z naszymi widzami właśnie w podborskim lesie. Zwiedzający nie zawiedli. Przybyło niemal 700 osób.

Noc rozpoczęła się rankiem. Tradycją tej imprezy są rajdy. W tym roku zainaugurowaliśmy rajd „Atomowa Jutrzenka”, nawiązujący do kończących się nocnych patroli żołnierzy radzieckich w tym kompleksie. Po pobudce po godzinie 4 rano, rekonstruktorzy udali się pieszo szlakami lasu podborskiego w kierunku wieży obserwacyjnej. Dzięki nadleśniczemu Ireneuszowi Stypule z Nadleśnictwa Białogard możliwe było wejście na ponad 60-metrową poradziecką wieżę.

Do Podborska przybyło łącznie 15 rekonstruktorów z GRH Desantura, GRH Wybrzeże i GRH Kołobrzeg. Obóz przy muzeum powstał już w piątek. Obok mundurów, broni i wojskowego wyposażenia, uczestnicy Nocy Muzeów mogli zobaczyć oryginalne wojskowe pojazdy Ludowego Wojska Polskiego: Star 660, Star 200, GAZ 69 oraz UAZ 469B.

Hitem wieczoru była pierwsza prezentacja dla zwiedzających uruchomionego w 2020 roku agregatu prądotwórczego, zrealizowanego przez pracownika MOP Marcina Bojanowskiego i Pawła Drozdę. Praca tego wspaniale zachowanego silnika robiła na wszystkich ogromne wrażenie. Po zwiedzaniu na uczestników wydarzenia czekało ognisko i pieczenie kiełbasek.

W maju i czerwcu Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku czeka na wszystkich chętnych w każdą niedzielę w godz. 11-14 (wejście o pełnej godzinie), a w sezonie letnim również w każdą środę i sobotę. Możliwe jest także umówienie grup zorganizowanych w ustalonych wcześniej terminach. Zapraszamy!

Magdalena Chmielewska
Główny specjalista ds. kadr i PR
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Wtorek [18.05.2021, 22:02:39] • [IP: 37.248.176.***]

Gość • Wtorek [18.05.2021, 20:02:02] • [IP: 176.221.123.***]

noc muzeów a widno jak w dzien.to odbywa sie tez pod kołep polarnym gdzie czesto są jasne noce, nawet widze tu niedzwiedzia polarnego

Oglądasz 1-2 z 2
■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■