POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [24.06.2022, 13:31:08] • Świnoujście

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z tej okazji już w najbliższy weekend marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej zaplanowano szereg uroczystości i pokazów dostępnych dla wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, by móc razem celebrować to wspaniałe święto.

Zapraszamy Państwa do świętowania razem z marynarzami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:

25.06. SOBOTA
Festyn Marynarski,
Wybrzeże Władysława IV (od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)


godz. 14.00 - 20.00 Zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8.FOW w tym m.in.:
sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wóz Wojskowej Straży Pożarnej, wóz zabezpieczenia medycznego.
godz. 14.00 Koncert inauguracyjny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.
godz. 15.00 Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.
od godz. 16.00 Występy artystyczne, gry i zabawy na scenie.
godz. 19.00 Marynarski poczęstunek - żołnierska grochówka.
godz. 20.00 Koncert finałowy zespołu estradowego Tribute to Tina Turner.

Na stanowisku informacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby oraz do nowej formy służby, czyli Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Dodatkowo odbędzie się impreza społeczna „Bezpieczne Wakacje” organizowana przez międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA region Świnoujście.

Ponadto o godzinie 14.00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbędzie się charytatywny mecz piłkarski z publiczną zbiórką darów pomiędzy reprezentacją 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i reprezentacją społeczności ukraińskiej ze Świnoujścia.

26.06. NIEDZIELA


godz. 08.00 Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8.FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.
godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym, ul. Piłsudskiego 43.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z Marynarką Wojenną i 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża !

***

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski
Sekcja Prasowa
8. Flotylla Obrony Wybrzeża


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Sobota [25.06.2022, 22:32:04] • [IP: 176.221.123.***]

Serdeczne podziękowania dla wszystkich żołnierzy, którzy kolejny raz pokazali, że można zorganizować super imprezę. Jesteście wspaniali i dziękujemy, że jesteście z nami.

LemON, dobry przekaz • Sobota [25.06.2022, 10:26:22] • [IP: 46.205.147.**]

Bylem wczoraj na LemONie. Pierwsza rzecz, jakiej od dawna, moze nigdy nie widzialem, ktora mnie kompletnie zaskoczyła: wokalista budował emocje wokoł rzeczy DOBRYCH, ktore w szołbiznesie trudno sie sprzedaja. Swiadczyły o tym nie tylko slowa piosenek, ale te między nimi, powiedział w pewnym momencie: a teraz przypomnijmy sobie wszystkich w naszym życiu, którzy nam wyswiadczyli dobro. ..i wyraźmy to jednym okrzykiem... [odlicza] raz, dwa, trzy...cztery i... -tu wznosi sie donosny krzyk. Myslałem, ze snię. Ich Troje opisywali w piosenkach perwersje, wokalista Perfectu zapowiadal zaraz pojscie na piwo, A.Rusowicz nawet pochwalała obnazanie sie na luźnym dosc koncercie, a ten... A więc mozna? Mozna wsród tysiecy ludzi wiesc ich ku dobrym rzeczom? A co do strony organizacyjnej: oddalono ludzi od sceny przez bezsensownie dużą przestrzeń, gdzie nie można było wejść, więc ludzie z piwem czy woda w rece sciśnieci byli z boku. Jak zwykle też głosniki były donośne, ale marnej jakości, bylo na Bas.Pn tak zawsze.

Gość • Sobota [25.06.2022, 09:03:54] • [IP: 37.47.188.***]

Komentarze prezentują poziom dno...

Gość • Sobota [25.06.2022, 00:18:44] • [IP: 37.248.163.***]

Nieudaczniki życiowe to są!!

Gość • Piątek [24.06.2022, 21:06:17] • [IP: 88.218.255.**]

Kolejny raz pozwiedzamy muzeum

Gość • Piątek [24.06.2022, 19:27:59] • [IP: 89.151.36.***]

Gość • Piątek [24.06.2022, 14:26:01] • [IP: 176.221.123.***] Wszyscy o tym wiedzą ruska onuco. To nie to co nasza Marynarka Wojenna...

Gość • Piątek [24.06.2022, 18:22:27] • [IP: 212.165.108.***]

To w jakim stanie jest Marynarka to zasługa politykierów na któreych głosowaliście. Wszystkich partii po kolei bo każda olewał MW. A ja wam życzę chłopaki żebyście wreszcie dostali sprzęt na jaki zasługujecie.

Gość • Piątek [24.06.2022, 18:19:23] • [IP: 37.47.157.***]

Marynarka?! Jaka marynarka?! Teraz ważne są f35 i Abramsy a jakąś tam marynarka...

Gość • Piątek [24.06.2022, 17:44:20] • [IP: 176.221.123.***]

a czy Młode Kobiety tez przyjmuja do Dobrowolnej Zasadniczej Słuzby Wojskowej 1 Rocznej bo słyszelismy że tam sa wysokie Zarobki

Gość • Piątek [24.06.2022, 16:39:28] • [IP: 176.221.123.***]

15:56:36 Emerytów też biorą?

Gość • Piątek [24.06.2022, 16:10:54] • [IP: 37.248.224.***]

ŚWIĘTO MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ. PLASTUSI RDZA NIE BIERZE TYLKO ILE TYCH WARSTW FARBY W KOŃCU ZATONĄ. TE STALOWE DZIĘKI FARBIE JESZCZE NIE ZATONĘŁY. Jak co roku impreza coraz bardziej skromna i żałosna. APEL SMOLEŃSKI BĘDZIE?

Gość • Piątek [24.06.2022, 15:58:54] • [IP: 31.2.53.***]

A przed kim ta flotylla broni? Skoro bez jednego wystrzału ukry opanowały ten kraj i robią z nim co chcą...

Gość • Piątek [24.06.2022, 15:56:36] • [IP: 176.221.123.***]

ja z Kolega idziemy do 1 rocznej Zasadniczej Słuzby Wojskowej Płacą 5 tys zł i dodatki finansowe jeszcze dołożą

Gość • Piątek [24.06.2022, 15:53:44] • [IP: 37.248.173.*]

Łódek 😁

Gość • Piątek [24.06.2022, 14:53:56] • [IP: 37.47.177.***]

Mimo, że mam odznaczenie MW i w wojsku otrzymałem stopień oficerski, to nie skorzystam z tej imprezki, bo trudno pogodzić się z tym, że piąty rok już remontują prosty okręt Lublin w gryfii z Floating Gardensu stettin. Można więc zrozumieć na co idą zwiększone nasze wydatki na zbrojenie. Remont" w kółko panie Macieju", bo po tylu latach postoju w tej " renomowanej stoczni rzecznej" utracił klasę i jak mówią pracownicy. ponownie musi być dokowany, a fundusze płyną i płyną. Może NIK zainteresuje się tą wyjątkowo innowacyjną i dążącą do nieskończoności technologią remontu tego okrętu!!

Gość • Piątek [24.06.2022, 14:31:47] • [IP: 176.221.122.***]

Haha trepostwo 🤣🤣🤣

Gość • Piątek [24.06.2022, 14:26:01] • [IP: 176.221.123.***]

My nie mamy marynarki wojennej to bardziej łupiny szuwarowo bagienne.

Gość • Piątek [24.06.2022, 14:16:52] • [IP: 5.173.158.**]

A APEL SMOLEŃSKI Będzie? Buhahahaha buhahahahahahabuhahahahahabuhahahaha buhahahaha buhahahahahahabuhahahahahabuhahahaha buhahahaha buhahahahahahabuhahahahahabuhahahaha buhahahaha