POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [02.12.2022, 14:01:23] • Świnoujście

Garaż w Świnoujściu pełen niespodzianek. W workach z cukrem ujawniono kolumbijską kokainę!

Garaż w Świnoujściu pełen niespodzianek. W workach z cukrem ujawniono kolumbijską kokainę!

fot. www.gov.pl

Jeden z garaży znajdujących się w centrum miasta skrywał sporą tajemnicę. W środku ujawniono worki z cukrem trzcinowym w których znajdowała się kolumbijska kokaina! Sprawa jest rozwojowa i poważna bo za przemytem narkotyków stoi zorganizowana grupa przestępcza. Kokaina z Kolumbii trafiła do Polski przez Hiszpanię i Niemcy. W sumie w cukrze ukrytych było ponad 16 kilogramów narkotyku!

Informacje w tej sprawie podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej:

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem kokainy. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.


Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił oskarżonemu udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk oraz dokonanie przemytu z Kolumbii przez Hiszpanie, Niemcy do Polski znacznych ilości kokainy o wadze 16,43 kg kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Import cukru trzcinowego z Hiszpanii

W toku śledztwa prokurator ustalił, że oskarżony pozorował działalność gospodarczą stanowiącą kamuflaż do przemytu narkotyku oraz przyjął ładunek z kokainą w celu dalszej dystrybucji. Od września 2021 r. prowadził korespondencję e-mail z hiszpańską jednoosobową spółką, tak aby uwiarygodnić nawiązanie kontaktów gospodarczych. Następnie w grudniu 2021 r. założył w Świnoujściu jednoosobową spółkę, która formalnie miała się zajmować importem i dalszą odsprzedażą cukru trzcinowego. W listopadzie 2021 r. oskarżony dokonał importu z Hiszpanii partii 200 kg cukru w opakowaniach po 0,5 kg i składował ją w użytkowanym przez siebie garażu. Oskarżony prowadził korespondencję e-mail z hiszpańską firmą uzgadniając cenę dostawy najpierw tony, a potem 10 ton za kwotę ponad 35 tysięcy Euro.

Ponad 16 kilogramów kokainy ukryte w cukrze trzcinowym


W toku śledztwa prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił, że w lutym 2021 r. w Kolumbii nadano kontener z 10 tonami cukru trzcinowego. Jego pierwszym odbiorcą w Europie była hiszpańska firma z Marbelli k. Malagi, zaś ładunek został następnie przekazany do polskiej firmy założonej przez oskarżonego. W kwietniu 2021 r. w porcie Algerciras w Hiszpanii przeprowadzono kontrolę celną kontenera zawierającego 1000 worków z cukrem. Przeskanowanie ich promieniami rentgena wykazało inną gęstość cukru w 30 workach. W wyniku kontroli ustalono, że zawarte w nich ponad 293 kg cukru nasycone są w 5,6% czystą kokainą. Łącznie w ładunku znajdowało się ponad 16 kg czystego chlorowodorku kokainy o czarnorynkowej wartości prawie 5 milionów złotych. Wartość zabezpieczonej kokainy ponad trzydziestokrotnie przekraczała fakturową wartość cukru. Służby hiszpańskie usunęły z ładunku worki z kokainą, po czym we współpracy z polskim Centralnym Biurem Śledczym Policji obserwowały przesyłkę. Hiszpańska firma zleciła przetransportowanie ładunku na rzecz polskiej firmy do miejscowości pod Bremą w Niemczech. Następnie na zlecenie oskarżonego palety z cukrem przewiezione zostały do Świnoujścia. Tam po wyładunku oskarżony został zatrzymany.

Pozorna działalność gospodarcza

Mimo prowadzenia rozmów na temat handlu cukrem trzcinowym od września 2020 r., a następnie otrzymania w listopadzie 2020 r. próbek cukru, oskarżony nie zawarł żadnych wiążących uzgodnień z ewentualnymi odbiorcami. Nie potrafił nawet skonkretyzować osób z którymi takie uzgodnienia prowadził. Z ustaleń postępowania wynika, że oskarżony nie posiadał środków finansowych nie tylko na zapłatę za zakup 10 ton cukru, ale i nawet na zapłatę za przewiezienie cukru pomiędzy Niemcami, a Świnoujściem.

Podobnie jak właściciel hiszpańskiej firmy, oskarżony pełnił funkcję podmiotu symulującego – czyli firmy, która pozorując działalność gospodarczą ma w istocie maskować przemyt kokainy z Kolumbii do Europy, a dalej z Hiszpanii do Niemiec lub Polski. Zadaniem oskarżonego było ukrycie przemytu pod pozorem legalnej działalności, stwarzanie wrażenia opłacalności gospodarczej przedsięwzięcia, oraz zajęcie się ewentualną utylizacją produktu, w którym kokainę ukryto.

Zleceniodawcy finansowali przemyt

W toku śledztwa prokurator ustalił, że faktycznie przedsięwzięcie było w całości finansowane przez pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy podejmowali decyzje finansowo-organizacyjne. Oskarżony utrzymywał z nimi kontakt za pośrednictwem szyfrowanego komunikatora, konsultując poszczególne kroki i odbierając polecenia. Swoje działania sprawcy podejmowali w konspiracyjny sposób, mający utrudnić ujawnienie rzeczywistych decydentów. Ponad 1000 euro na zapłatę za transport cukru zostało dla oskarżonego ukryte wieczorem przy słupku przy drodze szutrowej w odludnej, przemysłowo – leśnej części Świnoujścia. Pozyskanie tak dużej ilości surowca, odpowiednie spreparowanie chemiczne części cukru nierafinowanego przez nasączenie go kokainą, przygotowanie i opłacenie transportu, wymagało zasobów finansowych i ścisłej współpracy wielu osób, działających w sposób charakterystyczny dla międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych. Ustalenia te wskazują, że oskarżony nie był przypadkowym odbiorcą kokainy.

Postępowanie prowadzone w Hiszpanii

Równolegle w Hiszpanii toczy się postępowanie przeciwko 5 podejrzanym, działającym w zorganizowanej grupie przestępczej powiązanej z gangiem motocyklowym Hells Angels, podejmującym analogiczne czynności kamuflażowe. Podobnie jak oskarżony osoby firmujące hiszpańską spółkę nie posiadały środków finansowych, znajdowały się w trudnej sytuacji majątkowej, nie wykazywały się wiedzą niezbędną do prowadzenia zgodnej z przepisami międzynarodowej działalności gospodarczej, nie zatrudniały żadnych pracowników, nie posiadały zaplecza logistycznego, magazynowego ani transportowego.


komentarzy: 72, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 72

Gość • Piątek [16.12.2022, 00:45:09] • [IP: 31.11.128.***]

Państwo też handluje to nie tak że zakazuje sprzedaż z troski. ..tylko dlatego by ludzie się niebogacili za interes... Zakłamane państwo..świat..

Gość • Piątek [16.12.2022, 00:42:43] • [IP: 31.11.128.***]

Niedługo będzie b źle.A to dlatego, że ludzie będą coraz bardziej niewydilajacy się dla 2ich i nie będą chcieli dobrze wypaść pracując w pracach będą kombinować pomału i to będzie faktem bo po co tyrać za200pz hakiem jak można mieć więcej i nie wstawać codziennie za gówno tylko tak kombinować by mieć porządniejsze pieniądze..a można naprawdę można...bez skrupułów. ..to już coraz więcej takich osób jest...

Pingu • Poniedziałek [12.12.2022, 09:47:08] • [IP: 176.221.122.***]

I czemu takie zdziwienie? Przecież to miasto stoi takimi" interesami".A to mieszkania za miliony które są" sprzedawane" kolega -koledze i i cena za nie jest wyższa niż za apartament na Manhattanie.Normalny człowiek jak kupił mieszkanie to jakoś milionów na tym nie zarobił.Co innego" kolega"On kupił za milion sprzedaje za dwa.I dziwnym trafem cały czas są klienci:)A to sklepiki, grille, i inne" wysoko dochodowe"interesy" .Rok czasu otwarte, klientów tyle co kot napłakał.Potem zamykamy, nowy właściciel, nowa kasa do wyprania i hejaaaa:)Pranie pieniędzy odchodzi, że ahhhhhh :) A do 10 tys.euro żadne banki nic nie muszą nikomu zgłaszać więc 10 czy 20" interesów" i 400 tys.euro" wyprane":).A to salony SPA które podatki odprowadzają takie, że musiały by mieć po 1000 klientów na dzień, a tam raz na 3xgodz wchodzi niemiecka turystka i następna kasa" czyściutka". I wszyscy to wiedzą a jakoś nikt nic z tym nie robi.Tylko łapią gostka z 15kg koki, no przecież trzeba pokazać, że jest praworządność :)))))

Gość • Sobota [10.12.2022, 19:54:46] • [IP: 88.218.255.***]

są takie listwy pzypodłogowe Cezar ;p

Gość • Poniedziałek [05.12.2022, 17:07:01] • [IP: 176.221.122.***]

Ciekawe czy miało to związek z autem podpalonym na parkingu Biedronki przy Chrobrego.

Gość • Niedziela [04.12.2022, 19:56:18] • [IP: 37.47.157.***]

Ja podejrzewam ze się nie boją tylko jak już w pewnej sprawie było trzyma na danych osobach rękę wojewódzka i zrobić zbyt wiele swinoujscie nie może a jak się wychylą przed czasem to po łapkach dostaną jak jeden taki.

Gość • Niedziela [04.12.2022, 18:23:47] • [IP: 92.118.167.**]

Ciekawe jeszcze jakie ksywy się posypią

Gość • Niedziela [04.12.2022, 11:26:45] • [IP: 89.151.39.*]

Nasi policjanci znają wszystkich arnoldow I tego typu typków ale się BOJA bo za małe miasto

Gość • Niedziela [04.12.2022, 01:18:48] • [IP: 88.218.255.***]

03.12.2022, 22:03:14] co ty za glupoty piszesz faki moze sprzedawac kazdy ale nie lewusy hahaa aktualnie jest wojna o lewusy bo szczecin chce przejac ale niedlugo beda wyjasnieni a n ten moment cisza bo wszysko wiedza pieski ze scia ale nnie chca sie wbijac bo reka reke myje ;p

Gość • Sobota [03.12.2022, 23:06:03] • [IP: 5.33.47.**]

W PLEBISCYCIE PEPLUCHY NA NAJBARDZIEJ PRZESTRZELONE MIASTO W POLSCE PIERWSZE MIEJSCE MACE BANKOWO..TFU

Gość • Sobota [03.12.2022, 22:03:14] • [IP: 31.11.129.***]

Powinni wziąć się za handlarzy co lewe papierosy sprzedaja. Gang wieśniaków z Przytoru Dziaduli razem z fagasami od siostrzyczek pseudo fryzjerek.

Gość • Sobota [03.12.2022, 22:00:21] • [IP: 178.238.251.***]

To ta akcja w tym garażu przy gospodniku?rok temu chyba.

Gość • Sobota [03.12.2022, 21:15:46] • [IP: 176.221.122.***]

Najlepiej to na rynek iść i plotkarze z fajek wszystko wiedzą

Gość • Sobota [03.12.2022, 20:35:31] • [IP: 92.118.167.**]

ciekawe komu jeszcze uszko sie rozpruje

Gość • Sobota [03.12.2022, 19:08:16] • [IP: 37.8.215.***]

czyli po prostu w zawodowkach można sie wszystkiego najlepiej dowiedziec

Gość • Sobota [03.12.2022, 18:57:42] • [IP: 5.173.154.***]

Ileż to małolatów kryminał zawdzięcza Esbekowi a on tylko za kasę dałby się wyr...ć. ..

Gość • Sobota [03.12.2022, 18:08:27] • [IP: 185.210.36.***]

16:59 - nie, to wy, z marginesu społecznego wiecie co i jak. Gdy zamordowano mlodego czlowieka w leningradach, w jednej ze szkól zawodowych wiedziano wszystko co i jak, choć media operowały inicjałami i zapikselowaniem zdjęć. Są takie szkoły.

zeigbo • Sobota [03.12.2022, 16:59:22] • [IP: 178.238.252.**]

przeciez tu wszyscy wiedze kto co i jak... nie czaje klimatu

• Sobota [03.12.2022, 16:55:41] • [IP: 176.221.123.**]

Hipka zawinęła hipka wypuścili 😀 Szkoda niedowiarki ze tak mało o nim wiecie 😃 Co porabiał i dlaczego uciekł do Świnoujścia teraz będą chodzić jego pieski na smyczy 😃

Gość • Sobota [03.12.2022, 16:38:55] • [IP: 37.47.145.***]

Pewno nie było pokropione kropidlem.

Gość • Sobota [03.12.2022, 16:13:12] • [IP: 77.88.191.**]

SB osrany po uszy, pomocy u Słowika szukał, forsę obiecywał i wyśmiano pajaca 😄😄😄

Gość • Sobota [03.12.2022, 15:51:35] • [IP: 37.8.215.***]

nawet najmniej rozgarniety policjant ma tutaj w komentarzach cały spis ludzi którzy sie tym zajmuja u nas.Kto, gdzie chowaja, jak sie porozumiewaja.

Gość • Sobota [03.12.2022, 15:36:44] • [IP: 37.47.157.***]

Nie róbcie z tej Krzywej nie wiadomo czego.. Bo ludzie jeszcze zaczną się ich obawiać hahaha

Gość • Sobota [03.12.2022, 15:28:34] • [IP: 77.88.191.**]

Gość • Sobota [03.12.2022, 15:13:40] • [IP: 94.254.168.***]

Tak czy inaczej trzeba próbować raz sie uda a raz nie.

Oglądasz 1-25 z 72
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■