POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [10.08.2023, 15:17:09] • Polska

Stańcie po stronie przyrody i rolnictwa, a nie przychodów międzynarodowych koncernów — apel Greenpeace do europarlamentarzystów

Stańcie po stronie przyrody i rolnictwa, a nie przychodów międzynarodowych koncernów — apel Greenpeace do europarlamentarzystów

fot. Organizator

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Greenpeace apeluje do polskich europarlamentarzystów o działanie w obronie pszczół i poparcie ambitnego prawa ograniczającego zużycie pestycydów. Organizacja zachęca do podpisania petycji w tej sprawie na stronie chronmypszczoly.pl.

Parlament Europejski będzie zajmował się rozporządzeniem ws. zrównoważonego używania pestycydów (SUR - Sustainable Use of Plant Protection Products) w kolejnych tygodniach. Jego przyjęcie jest niezbędne, by Unia Europejska była naprawdę przyjazna owadom zapylającym. Niestety na razie Polska ramię w ramię z lobby wielkiego przemysłu agrochemicznego blokują te przepisy.

Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rolnictwa. Jest to ważne szczególnie w Polsce, gdzie tak duża część produkcji rolnej – zarówno tej na rynek krajowy jak i na eksport – to produkcja owoców i warzyw, które w dużej mierze zależą od aktywności zapylaczy – napisał Greenpeace w swoim apelu przesłanym do polskich przedstawicieli w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

- Niestety lobbyści wielkiego przemysłu agrochemicznego nie śpią i podając fałszywe argumenty, próbują powstrzymać marsz Europy w kierunku przyszłości wolnej od szkodliwych pestycydów. Chcemy, żeby europarlamentarzyści zagłosowali za ludźmi i przyrodą, a nie za przychodami międzynarodowych koncernów. Nasze bezpieczeństwo żywnościowe oraz dobre życie europejskich rolników zależy od dobrych warunków życia i rozwoju zapylaczy, a tego nie da się osiągnąć, wylewając na europejskie pola miliony ton szkodliwych substancji – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace.

Światowa populacja zapylaczy od lat kurczy się w zastraszającym tempie, a dużą część odpowiedzialności za tę sytuację ponosi nadmierne uprzemysłowienie rolnictwa, w tym – ogromne zużycie pestycydów. Wiemy o tym od dawna, nauka dostarcza na to kolejnych dowodów, a jednak ambitne próby odwrócenia katastrofalnego trendu napotykają bezustannie na opór lobbystów. W grudniu 2022 r. ponad 700 naukowców podpisało list wyrażający zaniepokojenie próbami niektórych grup lobbystycznych na rzecz opóźnienia i osłabienia regulacji dotyczących pestycydów.

- Chcemy żyć w zdrowym i bezpiecznym środowisku, a nie zrzucać się na zyski agrochemicznego biznesu. Pieniądze podatników powinny być raczej wykorzystywane do tego, by pomóc małym i średnim gospodarstwom rolnym ograniczyć stosowanie pestycydów i rozwijać uprawy ekologiczne służące nam wszystkim – mówi Krzysztof Cibor.

Greenpeace w ramach akcji Adoptuj Pszczołę od dawna domaga się Polski i Unii Europejskiej wolnej od pestycydów i przyjaznej pszczołom. Organizacja wspierała m.in. zbieranie podpisów pod złożoną niedawno w Parlamencie Europejskim Europejską Inicjatywą Obywatelską. Inicjatywę poparło ponad milion Europejek i Europejczyków, w tym kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski. Liczymy na to, że ten głos zostanie usłyszany również przez polskich europarlamentarzystów.

Marta Palińska
Specjalistka ds. komunikacji


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [16.08.2023, 21:03:28] • [IP: 37.8.215.**]

Jak słyszę Greenpeace to mi się już na wymioty zbiera!

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■