POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.11.2023, 00:44:21] • zachodniopomorskie

Kampania Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci #TPDprzeciwkoPRZEMOCY

Kampania Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci #TPDprzeciwkoPRZEMOCY

fot. Organizator

W listopadzie zainicjowaliśmy kampanię „ #TPDprzeciwkoPRZEMOCY ” mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na palący problem przemocy wobec dzieci. Naszym celem jest nie tylko uświadamianie, lecz również mobilizacja do działań mających na celu ochronę najmłodszych przed wszelkimi formami krzywdy. Przemoc wobec dzieci to nie akceptowalne wykroczenie, które wymaga pilnej i skoordynowanej reakcji społecznej. Wierzymy, że razem możemy skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i stworzyć bezpieczne środowisko dla każdego dziecka.

Tymi słowami Prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zygmunt Pyszkowski zainicjował szereg planowanych działań mających na celu zwiększyć wiedze i świadomość społeczeństwa w temacie przemocy coraz częściej stosowanej wobec najmłodszych.

Od początku listopada specjaliści, pedagodzy i wychowawcy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jednoczą się i angażują w różne inicjatywy poświęcone sytuacji dziecka w rodzinie, szkole i innych instytucjach.

„Listopad nie jest przypadkowym miesiącem. Dla nas jest to miesiąc szczególnej uwagi poświęconej prawom dziecka. Co roku w okolicach 20 listopada, czyli w dzień rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka staramy się kierować uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa. Nasza codzienna praca dedykowana jest poprawie sytuacji dziecka, zapobieganiu rozpadowi rodziny, przeciwdziałaniu przemocy, odrzuceniu, stygmatyzacji, wyrównywaniu szans dzieci na terenach wiejskich. Zazwyczaj robimy i robimy, w listopadzie jest ten czas, aby nie tylko robić – ale o tym również mówić, mówić i jeszcze raz mówić.”

Debaty społeczne i edukacja dla rodziców oraz nauczycieli
Kampanie #TPDprzeciwkoPRZEMOCY rozpoczęła społeczna debata współorganizowana z Komendą Miejską Policji w Szczecinie w temacie wspierania dziecka w sytuacji kryzysowej przez policję i inne instytucje. Duża część spotkania poświęcona była uzależnieniom od narkotyków, wspierania dziecka w sytuacji kryzysu rodzinnego i cyberprzemocy.

W kolejnych tygodniach w mediach prowadzonych przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci pojawią się tematyczne artykuły i webinary w temacie depresji, sytuacji dziecka podczas rozwodu rodziców, niebezpiecznej fascynacji patoinfluencerami, cyberprzemocy, etykietowaniu i przemocy rówieśniczej.

Młodzież zaangażowała się w stworzenie plakatu kampanii

W kampanię zaangażowała się również młodzież. Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży z Zespołem Downa przygotowała tematyczny plakat nawiązujący do angielskiego ludowej baśni Trzech Małych Świnek i złym wilku. Wymowne hasło plakatu „kiedyś przez komin, teraz przez komórkę” sugeruje, że niebezpieczeństwo, które może napotkać nasze dzieci, czai się również w świecie online.

W Szczecinie kampania Biała Wstążka, na terenie województwa projekt Cyfrolatki
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zaangażuje się w organizowaną w grudniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie kampanię Biała Wstążka, która w tym roku szczególnie poświęcona jest tematyce cyberprzemocy. W ramach planowanych przez TPD aktywności znajdą się propozycje otwartych spotkań ze specjalistami tj. terapeutami, psychologami, pedagogami i prawnikami.

4 i 5 grudnia odbędą się dni otwarte placówek prowadzonych przez TPD. Mieszkańcy Szczecina i okolic będą mogli odwiedzić placówki wsparcia dziennego i dowiedzieć się więcej o ich działalności, a także dołączyć bezpłatnie do organizowanych spotkań w temacie przemocy rówieśniczej, uzależnień czy cyberprzemocy. Spotkania zaplanowane są m.in.:

• Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny TPD;
04.12. godz. 13:00-16:00,
ul. Alei Jana Pawła II 42/U9, 71-415 Szczecin
Spotkanie ze społeczną Rzecznik Praw Dziecka TPD, psychologiem, pedagogiem i prawnikiem w temacie przemocy – jak reagować, gdzie szukać pomocy, prawo a przemoc.

• Drzwi otwarte Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego TPD dla dzieci i młodzieży z ADHD i Zespołem Aspergera;
04.12. godz. 17:00-20:00,
ul. Pocztowa 31-33

Spotkanie pn. „Bądź gotowy na przyjęcie Pomocy przeciwko Przemocy”

• Drzwi otwarte Placówek Wsparcia Dziennego (PWD) prowadzonych przez TPD na terenie Gminy Szczecin:
a. ul. Potulicka 29,70-234 Szczecin - specjalistyczna PWD
b. ul. 9 Maja 17,70 – 136 Szczecin - specjalistyczna PWD
c. ul. Światowida 93/U1, 71-726 Szczecin
d. ul. Parkowa 64/U2, 71-621 Szczecin – specjalistyczna PWD
e. ul. Ziemowita 6, Szczecin - specjalistyczna PWD
f. ul. Rymarska 46, 77 – 702 Szczecin - specjalistyczna PWD
g. Os. Kasztanowe 85, 71-015 Szczecin
h. ul. Iwaszkiewicza 107/U, Szczecin

Harmonogram planowanych spotkań będzie dostępny na stronie internetowej i w mediach społecznościowych prowadzonych przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
www.tpd.szczecin.pl/
www.facebook.com/tpdszczecin/

W województwie zachodniopomorskim w listopadzie wystartowała również druga edycja projektu Cyfrolatki, realizowanego od 2019 roku w całej Polsce przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy współpracy z PEPCO. Projekt powstał w odpowiedzi na narastający problem cyber zagrożeń oraz hejtu w Internecie, a także jego konsekwencji. W tej edycji do udziału w warsztatach zaproszeni są podopieczni oraz wychowawcy z palcówek wsparcia dziennego prowadzonych przez TPD.

W ramach projektu młodzież będzie miała okazję poznać zagrożeniach jakie czekają na nich w Internecie, hejcie i mowie nienawiści oraz jak na nie powinniśmy reagować, ale również wspólnie z koordynatorem projektu wypracuje własną kampanię przeciwko cyberprzemocy. Będzie to doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności cyfrowych przez młodzież takich jak: znajomość i obsługa mediów społecznościowych, projektowanie grafik i plakatów, tworzenie krótkich filmów i zarządzanie zaplanowanymi projektami.

Celem projektu jest nie tylko budować świadomość dzieci nt. zagrożeń, ale również pokazanie wartościowych i praktycznych stron wykorzystania Internetu i mediów społecznościowych do autoprezentacji oraz promocji podejmowanych przez siebie działań czy inicjatyw.

Nikola Ławicka
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Specjalista ds. Promocji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■