POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [16.12.2023, 19:42:04] • Szczecin

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

Rodziny ofiar, przedstawiciele antykomunistycznej opozycji i służb mundurowych oddali hołd ofiarom protestów robotniczych Grudnia’70 w Szczecinie składając kwiaty i zapalając znicze na grobach tych, którzy zginęli 53 lata temu. Na to wydarzenie zaprosił wszystkich szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 - Styczeń ’71 i NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego.

Jak co roku przed 17 grudnia, kiedy doszło do powstania robotniczego o godne życia w wyniku którego w Szczecinie zginęło 16 osób, na Cmentarz Centralny przybyli ci, którzy chcieli uczcić pamięć zamordowanych. Ceremonię ku czci ofiar Grudnia’70 zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 - Styczeń ’71, NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zebrali się przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970.

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

- Komunistyczna władza, która sama nazywała siebie „ludową” wysłała wojsko i milicję, by strzelały do demonstrujących o godne życie obywateli - powiedział przy pomniku dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński. - To były najważniejsze wydarzenia w powojennej historii Szczecina. Gdyby nie protesty w grudniu 1970 roku nie byłoby Solidarności, dzięki której żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce - przypomniał.

Modlitwę za ofiary Grudnia’70 odmówił wikariusz biskupi, ks. prałat Aleksander Ziejewski.

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

Zebrani na cmentarzu spod pomnika udali się na groby 13 pochowanych tu ofiar grudniowych wydarzeń.
Znicze zapłonęły kolejno na grobach:
Zbigniewa Semczyszyna
Janusza Wrzodaka
Edmunda Bałuki
Stefana Stawickiego
Wojciecha Woźnickiego
Waldemara Szumińskiego
Edwarda Prysaka
Juliana Święcickiego
Michała Skipora
Zdzisława Nagórka
Stanisława Nadratowskiego
Stanisława Kamacia
Zygmunta Toczka
Eugeniusza Błażewicza
Jadwigi Kowalczyk

Przy Krzyżu Żelaznym „Pamięci żołnierzy z wojny francusko-pruskiej 1870–1871”, który w 1980 r. stał się zastępczym miejscem pamięci i pomnikiem ofiar, pod którym palono znicze i składano kwiaty wspomniano o trzech ofiarach, których groby znajdują się poza Szczecinem:
Danielu Kućmie
Romanie Kużaku
Henryku Perkowskim
Dalszy ciąg obchodów Grudnia’70 odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia. O godz. 9:30 w kościele pw. Stanisława Kostki w Szczecinie rozpocznie się msza w intencji ofiar tych wydarzeń, o godz. 12 uczestnicy spotkają się pod bramą Stoczni Szczecińskiej skąd przemaszerują na Plac Solidarności do pomnika „Anioła Wolności”.
__________________________________________

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

W dniu 17 grudnia, poranny wiec stoczniowców przed budynkiem dyrekcji stoczni zamienił się w robotniczy pochód, który jednak został rozproszony przez milicyjne siły. Około południa wyruszył z „Warskiego” kolejny, dużo większy pochód, do którego dołączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Próby zatrzymania manifestacji przez MO na ul. Dubois nie powiodły się i demonstranci ostatecznie dotarli do centrum miasta przed gmach KW PZPR, gdzie szybko zgromadził się ok. 20 tysięczny tłum mieszkańców. Szczecińska siedziba PZPR została zdemolowana i podpalona, rozsierdzony tłum zaatakował również pobliską siedzibę KW MO przy ul. Małopolskiej. Szturm ten został jednak odparty przez oddziały milicji i wojska. Zginęło jedenaście osób. Pod wieczór starcia przeniosły się w rejon ul. Kaszubskiej, gdzie demonstranci zaatakowali areszt śledczy, gmach prokuratury i pobliską jednostkę wojskową. Późnym wieczorem gniew tłumu skupił się na gmachu Miejskiej Rady Narodowej. Również w tych starciach padły kolejne ofiary.

W sumie, podczas wydarzeń Grudnia’70 zginęło 16 osób, wiele zostało rannych.

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

Marcin Górka,
asystent prasowy
IPN o. w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■