POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [24.03.2026, 07:11:36] • Świnoujście

Jest ciemno, będzie jasno

Jest ciemno, będzie jasno

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Przybędzie latarni na niewielkich ulicach w Świnoujściu: Osiedlowej, Porębskiego i Turkusowej. Koszt uzupełnienia oświetlenia, o co zabiegali mieszkańcy, to ponad 160 tysięcy złotych.

Zakład Robót Elektro-Energetycznych Patryk Jurczak z Goleniowa wygrał przetarg i postawi na trzech ulicach w sumie 15 latarni. Firma będzie miała cztery miesiące na zamontowanie słupów oświetleniowych bez wysięgników, zainstalowanie na nich opraw oświetleniowych w technologii LED i doprowadzenie zasilania.
- Inwestycja obejmie dobudowę oświetlenia na odcinkach, gdzie go brakuje - tam, gdzie miasto stopniowo się rozrosło lub powstały nowe budynki i domy mieszkalne - wyjaśnia Wydział Infrastruktury i Zieleni Urzędu Miasta Świnoujście.

Skala inwestycji może nie poraża, bo jej koszt to niewiele ponad 160 tys. zł, ale spełnia oczekiwania mieszkańców.

- Ulice Osiedlowa i Turkusowa są położone w Przytorze, dzielnicy oddalonej od centrum miasta, zdominowanej przez zabudowę jednorodzinną. Mieszkańcy mają swój monitoring i zabezpieczenia, ale odpowiednie oświetlenie ulic jest niezbędne, by wspierać ich działania związane z poprawą bezpieczeństwa w najbliższym sąsiedztwie - dodają pracownicy WIiZ.

W niedalekiej przyszłości nowe latarnie staną na jeszcze kilku ulicach Świnoujścia, w związku z ich przebudową.
- Nowe punkty świetlne powstaną na ul. Sienkiewicza (przebudowa trwa) i Lechickiej (wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę) oraz na ul. Jachtowej (miasto otrzymało dofinansowanie przebudowy), gdzie oświetlenie będzie budowane od podstaw, bo obecnie nie ma tam ani jednej lampy - tłumaczy WIiZ.

Z kolei 2025 rok minął pod znakiem wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne (ledowe). Na Wybrzeżu Władysława IV od ul. Chrobrego do ul. Jana z Kolna zamontowanych zostało 15 nowych opraw, na ul. Chrobrego od Wybrzeża Władysława IV do ronda Róży Wiatrów (wraz z rondem) – 18, na ul. Steyera między ul. Grunwaldzką a ul. Daszyńskiego – 7, na ul. Piastowskiej od ul. Piłsudskiego do ronda Róży Wiatrów – 14.

W tej kadencji samorządu magistrat chce ubiegać się o pieniądze z zewnątrz na dalszą wymianę punktów oświetleniowych na ledowe. Celem jest obniżenie rachunków za prąd, które płaci budżet miasta.


Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Środa [25.03.2026, 15:07:28] • [IP: 185.210.36.***]

, 18:40 •45.84.107.** -- pełna zgoda. Szlag mnie trafia na trupie światlo w zakładzie pracy lub w szkołach (o tych ostatnich powiedziała mi kiedyś okulistka, że szkodzą wzrokowi, a masowo są instalowane w klasach).

Gość • Środa [25.03.2026, 06:39:19] • [IP: 2.106.93.**]

Do:249 Ano większy niż myślisz. 3, 4, 5G nic ci nie mówi ?

Gość • Środa [25.03.2026, 01:26:48] • [IP: 37.248.170.***]

Ale będzie jasno, tylko kasiory na lampy nie ma. Co teraz prezydenta i jej koalicja sprzeda? Banda rudego też nerwowo kasy szuka i jak pijaczyna sprzeda teraz za psie grosze zakład w Policach.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 20:32:45] • [IP: 178.238.249.***]

Wiele z tych lamp bardzo malowniczo oświetla konary i gałęzie drzew...proszę samemu zobaczyć.Jaki to ma sens??

Gość • Wtorek [24.03.2026, 20:13:21] • [IP: 83.11.251.*]

Fajnie macie. W wolinie stare lampy pradozerne mrugaja okiem co chwila.ktos przejrzy ile pieniedzy idzie na utrzymanie" tego"? Ktos sie za to wezmie?

Gość • Wtorek [24.03.2026, 18:47:37] • [IP: 176.221.124.***]

W naszej sytuacji, w Świnoujściu sądzę, że ten wniosek jest uzasadniony: ość • Wtorek [24.03.2026, 12:17:31] • [IP: 89.151.20.***] Przy okazji poproszę o Montaż Kolców na Lampach przeciwko PTAKOM.. .Dziękuję

Gość • Wtorek [24.03.2026, 18:40:26] • [IP: 45.84.107.**]

Jeżeli te lampy będą w odcieniu żółci, to przymknę na to oko, ale jeżeli będzie zimna trupia biel, to te wszystkie latarnie pościnam. Spektrum światła ma być zbliżone do spektrum światła słonecznego!!

Gość • Wtorek [24.03.2026, 18:31:43] • [IP: 91.94.21.***]

Tylko proszę ciepły kolor led. Zimny kolor - nie oświetla dokładnie.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 15:00:20] • [IP: 37.31.135.***]

Tak, ulica Porębskiego, to egipskie ciemności. Bardzo potrzebne jest oświetlenie ulicy.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 12:41:09] • [IP: 37.31.135.***]

Super, ze złożony wniosek przez jedną z mieszkanek, o oświetlenie ulicy Porębskiego na Warszowie, w 2024 roku do UM znajdzie szczęśliwy finał. Dzięki wielkie dla Pani Prezydent.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 12:17:31] • [IP: 89.151.20.***]

Przy okazji poproszę o Montaż Kolców na Lampach przeciwko PTAKOM. ..Dziękuję

Gość • Wtorek [24.03.2026, 11:42:16] • [IP: 2.106.93.**]

Poczytajcie sobie o tych lampach, dowiecie się dlaczego tak chętnie je nam montują

Gość • Wtorek [24.03.2026, 09:30:27] • [IP: 89.151.19.***]

Przez dziesięciolecia przywykliśmy w nocy na ulicach do żółtego światła. Urocze było. Ale wiecie co? Te białe jest o stokroć lepsze i ładniejsze. A co z Chrobrego do promenady? Stoją latarnie z kloszami okrągłymi i światło świeci też w kosmos :)

Gość • Wtorek [24.03.2026, 09:19:11] • [IP: 37.31.136.**]

Urządzenia do inwigilacji obywateli opłacane z własnych kieszeni. Czas jakiejkolwiek intymności się skończył 😁

Gość • Wtorek [24.03.2026, 07:57:12] • [IP: 185.210.38.***]

Prosimy takie na Wyspiańskiego, od Piastowskiej do Matejki. Ciemno jak w du...

Gość • Wtorek [24.03.2026, 07:32:43] • [IP: 89.151.19.***]

Ludzie przes dziesieć lat chodzili w ciemnościąch bo Żmur miał ich w dupie. Przyszła Agatowska i zobaczyła mimo ciemności potrzeby tych ludzi. I wzieła i zrobiła jasność. I ludzie ją kochają bo w końcu widzi ludzi.

Oglądasz 1-16 z 16
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■